2019 Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

2019-askerlik-borclanmasi-ne-kadar

Askerlik borçlanması 2019’da ne kadar olduğu erkeklerin daha erken bir şekilde emekli olabilmeleri için önemli bir konudur. Ülkemizde askerlik erkekler için zorunlu bir görevidir. Ancak bu görev süresinde erkeklerin işsiz kalmaları da kendileri adına bazı mağduriyetler yaratabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu da askere giden erkeklerin bu mağduriyetleri yaşamamaları adına askerlik borçlanmasını devreye soktu. Bu borçlanma askerde geçen sürenin SGK’ya saydırılabilmesi anlamına geliyor. Bu borçlanmadan er, erbaş, yedek subaylar yararlanabiliyor.

Askerlik borçlanması nedir sorusuna verilebilecek en net yanıt ise erkeklerin askerlik görevleri nedeniyle çalışma hayatlarından ayrı kaldıkları günlere ait prim ödemesini telafi etmesidir. Askerlik borçlanmasının yapılabilmesi için gerekli olan şartlar ve izlenmesi gereken bazı yollar vardır. Bunların sağlanmasının ardından bu borçlanma gerçekleştirilebilir.

Asker Borçlanması Şartları Nelerdir?

Erkek vatandaşların askerliklerini yaptıkları dönemde sigortaları yatmaz. Bu durumun da sıkıntılara yol açmaması için askerlik borçlanması hakkı mevcuttur. Bu hak da askerlik süresinde geçirilen günlerin prim ödemesinin yapılarak erken emekli olunabilmesine olanak sağlıyor. Askerlik borçlanması şartları ise şu şekildedir:

  • Askerlikten muaf olunmaması ve askerlik görevinin gerçekleştirilmiş olması,
  • Askerliğin yapıldığı süre boyunca herhangi bir sigorta primi ödenmemiş olması.

Bu şartların dışında askerden önce sigorta girişi yapılmış olması koşulu borçlanmanın gerçekleştirilebilmesi için aranmamaktadır.

Askerlik Borçlanma Başvurusu

Askerlik borçlanması Sosyal Güvenlik Kurumları’na gerçekleşir bundan dolayı da başvurular SGK’ya yapılmalıdır. Askerlik borçlanma başvuru formu ve nüfus cüzdanı ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il ya da ilçe müdürlüklerine gidilerek borçlanma işlemleri gerçekleştirilebilir. Başvuru formu da SGK tarafından temin edilebilir. Eksik doldurulmuş formlar için işlem yapılması mümkün değildir. Bundan dolayı bu formun eksiksiz bir şekilde doldurulması oldukça önemlidir.

Başvurular internet üzerinden de gerçekleştirilir. Bunun için ilk olarak e devlet sitemine giriş yapmak gerekir. Sonrasında ise bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Askerlik Borçlanması Başvurusu sayfası açılarak başvurular yapılabilir. Başvuru değerlendirilmesinin ne zaman yapılacağı ise SGK’nın yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Borçlanma işleminin gerçekleştirilmesinin ardından bu borcun ödenebilmesi için süre tanınır. Bu süre içerisinde de prim borçlarının tamamlanması gereklidir. Ayrıca bu borç için taksitlendirme yapılmaz.

Askerlik Borçlanma Nasıl Hesaplanır?

2019 askerlik borçlanma hesaplaması biraz karmaşıktır. Ancak bu hesaplamadaki temel mantık askerlik borçlanması yapacak olan kişilerin gösterecekleri tutarın asgari ücret ile belirlenen tavan ücreti arasında olmasıdır. Bu hesaplamalar ile uğraşmak istemeyen kişiler için bazı internet sayfaları askerlik borçlanma sorgulamaları yapmaktadır. Bu sayfalar aracılığıyla borçlanma miktarları hesaplanabilir. En düşük miktar göze alındığında da borçlanma tutarları 2019 yılı için şu şekildedir:

  • 1 ay için 818 TL,
  • 3 ay için 2456 TL,
  • 6 ay için 4912 TL,
  • 12 ay için 9814 TL,
  • 18 ay için 14736 TL.

Askerlik Borçlanmasının Avantajları Ve Dezavantajları

Askerlik borçlanmasının en büyük kazancı emeklilik süresindedir. Askere giden kişilerin bu süre zarfında sigorta primleri yatmayacağı için emeklilikleri de gecikebilir. Ancak bu borçlanma ile prim borçları ödenerek zamanında emeklilik gerçekleştirilebilir. Bu borçlanmanın dezavantajı ise emekli olunabilmesi için bir yaş sınırının da var olmasıdır.

Prim borcu olmayan kişilerin de yaşlarını doldurmayı beklemesi gerekir. Bundan dolayı yalnızca prim doldurmak için askerlik borçlanma miktarını ödeyen kişilerin yaşlarını doldurana kadar çalışmaya devam etmeleri gerekebilir. Bu gibi nedenlerden dolayı askerlik borçlanmasının yapılmasından önce emeklilik için gerekli olan prim günü hesaplamaları dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde gereksiz bir borcun altına girilecektir. www.ugurcelik.net/sgk

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir