2019 Çocuk Parası Ne Kadar?

2019-cocuk-parasi-ne-kadar

2019 çocuk yardım parası miktarı çocukların yaşlarına göre değişir. Ülkemizde yürütülen nüfus politikalarından bir tanesi doğumların teşvik edilmesidir. Bu doğrultuda da hükümet çocukların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yardımlarda bulunmakta. Bu yardımın ne kadar olacağı çocuğun yaşının yanı sıra kız olup olmamasına göre de değişir. 6 yaşına kadar olan çocuklara üç ayda bir toplam 154,05 TL nakit yardımda bulunulur. İlkokula başlamış olan kız çocukları için okula devam etmesi şartıyla aylık 35 TL, erkek çocukları için ise 30 TL yardım yapılır. Ortaöğretim seviyesinde ise bu yardımlar kız çocukları için 55 TL, erkek çocukları için ise 45 TL’ye çıkar. Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir sorusunun cevabı erkek çocukları için 25 yaş kız çocukları için ise evlenene kadardır.

Çocuk Yardım Parasına Nasıl Başvurulur?

Çocuk parası yardımları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. Bundan dolayı başvuruların gerçekleştirilebilmesi için de Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine gidilmelidir. Çocuk parası başvuru dilekçesine internet üzerinden ulaşabilmek mümkündür. Doldurulmuş olan bu dilekçe de SGK’ya teslim edilmelidir. SGK da yapılan bu başvuruyu incelemesinin ardından yardım işlemlerini başlatmaktadır. Çocuk parası yardımları geriye yönelik olarak ödenmiyor. Bun yüzden başvurudan sonraki tarihler için yardım sağlanıyor. Uzmanların başvuru konusunda uyardığı nokta ise doğum raporunun başvuruya eklenmesinin kişilere yardımcı olabileceğidir.

Çocuk Parası İle Doğum Yardımı Farkı Nedir?

Çocuk parası ve doğum yardımı pek çok insan tarafından karıştırılan bir konudur. Çocuk yardım parası erkek çocuklarda 25, kız çocuklarında ise evlenene kadar verilen bir yardımdır. Çocuk parası yardımları üç ayda bir düzenli olarak yapılır. Doğum parası ise her çocuk için bir sefer yapılan bir yardımdır. Bu yardımın tutarı ailenin kaçıncı çocuğu olduğuna göre değişir. 2019 çocuk doğum parası ne kadar sorusunun cevabı şu şekilde belirlenmiştir: Doğum parası nasıl alınır, nasıl başvuru yapılır diye merak ediyorsanız daha detaylı bilgi için Doğum Parası Ne Kadar 2019 adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

  • İlk çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü ve üzeri çocuklar için 600 TL.

Süt Parasından Kimler Faydalanabilir?

Süt parası, yeni bebeği olan anne ve babaya verilen tek seferlik bir yardımdır. Süt parası diğer yardımlardan farklıdır. Çocuk parasını kimler alabilir sorusunun yanı sıra süt parasından da kimlerin faydalanabileceği önemli konulardan bir tanesidir. Bu yardımdan faydalanabilmek için annenin sigortalı olması şart değildir. Sadece babanın sigortalı olarak çalışması süt parası alınabilmesi yeterlidir. Ancak sigortalı çalışan babanın da 120 gün priminin ödenmiş olması gereklidir. Süt parası geçtiğimiz yıl 149 TL’ydi. 2019 yılındaki süt parası yardımı miktarı ise henüz netlik kazanmadı.

Bu yardıma hemen başvurma şartı yoktur. Zaman aşımına uğrama tarihi olarak çocuk doğumundan 5 yıl sonrası belirlenmiştir. Bundan dolayı aileler çocuklarının doğmasının ardından 5 yıl içerisinde diledikleri zaman bu yardıma başvurabilirler. Süt parası yardımına nasıl başvuru yapılır, nereden alınır diye merak ediyorsanız Süt Emzirme Parası Nasıl Alınır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Alma Şartları

Çocuklu ailelere yapılan bir başka yardım ise mama ve bez yardımlarıdır. Bu yardım maddi durumu yeterli olmayan ailelere çocuklarının en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için verilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yapılan bu yardım tutarı 2018 yılında yapılan 239 TL’den daha fazla olacağı düşünülmekte. Bu yardımdan faydalanabilmek için

  • Anne ve babanın nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
  • Bebeğin nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
  • Anne ve babanın gelir durumlarını gösteren belge,

Gibi evraklara ihtiyaç vardır. Bu evraklar ile ilgili bakanlığa giden kişiler mama ve bez yardımlarını alabilirler.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir