Asgari Ücretle Çalışan Kredi Çekebilir mi?

asgari-ucretle-calisan-kredi-cekebilir-mi

Bankalardan kredi kullanımı yapılırken gelir beyanında bulunulması gerekir. Kredi başvurusu online kanallardan yapıldığında talep formuna aylık net gelir bilgisi belirtilmektedir. Sistemlerden kişinin gelir bilgisine otomatik olarak ulaşıldığında gelir belgesi talep edilmez. İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişi maksimum gelirinin yarısı aylık taksit tutarı olarak düşünülür ve bu oranda onay verilir. “Asgari ücretle çalışan kredi çekebilir mi?” diye düşünüyorsanız, asgari ücretle çalışanlar bankaya gelirlerini beyan edebildikleri sürece kredi kullanabilme olanağına sahiptir. Ancak bunun için belli kriterlerin yerine gelmesi gerekir.

Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen asgari ücretli maaşının %50’si taksit tutarı olacak şekilde kredi kullanımı yapabilir. Bu ne demek oluyor? 2019 yılı itibariyle asgari ücret 1603 TL’dir. Bu tutarın yüzde 50’si ortalama 800 TL yapıyor. İhtiyaç kredisi en fazla 36 aya kadar taksitlendirilebiliyor. Krediyi taksit sayısına karar vererek, 800xtaksit sayısı oranında kredi kullanımı yapılabilir. Ancak aylık taksit tutarı ve taksit sayısı hesaplanarak kullanılacak kredi hesaplamasında elinize net çarpılan tutar geçmeyecektir. Kredi kullanımı sırasında her bankanın müşterisine özel sunduğu faiz oranları vardır. Faiz oranları düşünülerek yapılan bu hesaplamalarda ortaya çıkan çarpımlar kredinin geri ödeme tutarını belirtir. Unutulmaması gereken bu tutarlar elinize geçecek net kredi tutarı değildir.

“Asgari ücretle çalışan ne kadar kredi çekebilir?“ sorusuna ortalama tutarda bir yanıt verecek olursak, taksit tutarı 12 ve aylık faiz oranı %2,88 olduğunu varsaydığımızda maksimum kullanım yapılabilecek miktar 9,600 TL gibi bir rakam karşımıza çıkacaktır. Ancak bu tutarın yalnızca 7,707 TL kadarı net kredi miktarıdır. Aradaki fark kredinin 12 aylık faiz miktarını belirtir. Taksit sayısı arttıkça kullanılabilecek kredi tutarı da artış gösterecektir. Aynı faiz oranıyla 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak istenildiğinde 800 TL x 36 ay vade ile asgari ücretle çalışan kişi 28.800 TL gibi bir tutarda banka kredisinden hizmet alabilecektir. Ancak bu tutar yine kredi kullanımı yapan kişinin net eline geçen miktar değildir. Bu durumda asgari ücretle çalışan kişi 16.335 TL gibi net tutardan yararlanabilecektir.

Yukarıda belirtilen tutarlar asgari ücretle çalışan kişinin maksimum kullanabileceği kredi miktarlarıdır. Aylık taksit miktarı azaldıkça kullanılabilecek kredi tutarı da değişecek, tutarla orantılı olarak kredi miktarı azalacak veya artacaktır.

Asgari Ücretli Kredi Çekebilir mi?

Asgari ücretle çalışan kişilerin kredi kullanımı yapabileceğini belirtmiştik. Ancak kredi kullanımı yapabilmesi için öncelikle başvuru sahibinin kredi notu uygun olması gerekiyor. Kredi notu kişinin bankalarla yapmış olduğu işlemlerinde ödemelerini düzenli yapıp yapmamasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca mevcut bir kredi borcu varsa kullanım yapılabilecek miktar belirtilen tutarların altında bir rakam olacaktır. Kredi kartı kullanımı da kredi tutarını etkileyen bir diğer faktördür. Kredi kartı ekstresinin asgari tutarının üzerinde ödemeler yaparak kredi notunun düşmesinin önüne geçilebilir. Kredi notu düşük olduğunda kredi kullanımı yapmak mümkün olmayabilir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir