Banka İpotekli Konut Nasıl Alınır?

banka-ipotekli-konut-kredisi-nasil-alinir

Bir banka tarafından üzerine ipotek konulmuş bir evi satın almak veya satmak istiyorsanız banka ipotekli ev nasıl satın alınır konulu yazımızı incelemenizde fayda var. Banka ipotekli ev satışı için öncelikle yapılması gereken ipotek koyan bankaya giderek evin ipotek durumunu öğrenmektir. Hukuki olarak banka ipotekli bir evin alınıp satılmasında bir sakınca yoktur. Burada önemli olan alıcı ve satıcı taraflar arasında oluşabilecek güvensizlik veya olası riskleri nasıl ortadan kaldırılacağını bilmektir.

İpotekli Ev Almanın Riskleri

Üzerinde banka ipoteği ve kredi borcu olan evin satışı normaldir ki ipoteksiz bir evi alıp satmaktan farklı riskler barındırır. Bunların en başında evi satacak kişinin ipotek konusu banka kredisi borçlarının da evin üzerindeki ipotek ile alıcı tarafa geçebilmesi riskidir.

Diğer bir risk ise alıcının bilhassa evi kredi ile alacaksa, kendisine kredi verecek bankanın da eve ipotek koyacak olması ve evin üzerindeki mevcut ipotek sebebiyle kredi için ek teminat isteyebilecek olmasıdır.

Her ne kadar alıcı kabul ettiği sürece ipotekli bir evin devir işlemleri yapılabilse de en sağlıklı ve risksiz yol ipotek satıcı tarafından kaldırıldıktan sonra evin devir işlemlerinin yapılmasına başlanmasıdır.

İpotekli Evin Alım ve Satımı Nasıl Gerçekleşir?

Hukuki açıdan ipotekli evin tapu devri için engel olmasa da uygulamada alıcı ve satıcı taraflar çeşitli çözüm yolları geliştirmişlerdir.

Burada ilk yol satıcının bankaya olan ipotek konusu borcunu ihtiyaç kredisi veya borç yolu ile kapatıp ev üzerindeki ipoteği kaldırmasıdır. Tabi burada satıcı açısından konut kredisini kapamak için ortaya çıkacak ihtiyaç kredisi masraf ve faizleri gibi ek yükler ortaya çıkacaktır.

Diğer bir yol ise alıcının satıcıya ev bedelinin satıcının bankaya olan kredi borcunun toplam tutarını düşerek ödemesi, kalan tutar ile ise satıcının banka borcunu kapatarak ev üzerindeki ipoteği kaldırmasıdır. Örnek vermek gerekirse 500.000 TL tutarındaki ipotekli bir evin satışı sırasında evin 100.000 TL’lik kredi borcu kaldı ise alıcı satıcıya 400.000 TL ödeme yaptıktan sonra alıcının bankaya olan 100.000 TL kalan borcunu kapatabilir ve evin üzerindeki ipoteği kaldırabilir.

İpotekli Evi Devretmek Mümkün Mü?

İpotekli ev devredilebilir mi sorunun cevabı evet olsa da uygulamada ipotekli evin devrinden daha çok evin üzerindeki ipoteğin bankanın müşterileri veya bankalar arası devredilmesi görülür.

Burada alıcı taraf örneğin, söz konusu evi satın almak için aynı bankadan kredi kullanacaksa, satıcı borcunu kapatıp evin üzerindeki ipotek kaldırıldıktan sonra alıcının kullanacağı kredi sebebiyle banka evin üzerine yeni krediye karşılık ipotek koyar.

Şayet alıcı ve satıcının kredi kullandığı bankalar farklı ise bu durumda alıcının bankası satıcının bankasından öncelikle evin ipotek durumunu sorup alıcıya kullandıracağı kredi karşılığı ipotek koyabilecek durumda ise krediyi onaylayıp ipotek işlemlerini gerçekleştirir.

Her ne kadar hukuken bir evin üzerine 1’den fazla ipotek koyulması mümkün olsa da bankalar uygulamada üzerinde ipotek olan bir eve 2. ipotekli konumunda ipotek koymak istemezler. Bu sebeple bankalar tarafından üzerinde ipotek olan bir ev “krediye uygun değil” gerekçesi ile kredi verilmez.

Diğer yandan alıcı ve satıcı taraflar mevcut banka borçlarının ödenmesi, ipoteklerin kaldırılıp tapu devri işlemlerinin gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmış iseler alıcı ve satıcı tarafların kullanacağı krediler ister aynı ister farklı bankalardan olsun banka veya bankalar alıcı ve satıcının tasarrufu dışında kredi kapatma, ipotek kaldırma, alıcıya yeni kredi kullandırma, satış işlemi ve yeniden ipotek koyma gibi prosedürleri çok kısa süre içinde ve hatta aynı gün içinde tamamlarlar.

Son olarak bilhassa büyük tutarlı ev alımı, kredi kullanımı ve ipotek kaldırıp koydurma işlemlerinde gerek alıcı gerekse satıcı tarafların bu işlemleri yasal avukatları aracılığı ile yürütmeleri en sağlıklı yoldur.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir