Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

bloke-teminatli-kredi-arti-veren-bankalar

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar, kredi kartı borçları nedeniyle sorun yaşayan tüketicilerin tekrar kredi alabilmek için çare olarak başvurdukları kapı olmaktadır.

Artan harcamalarla borç yükü altına giren tüketiciler, borçlarını zamanında ödeyemediği için haklarında kanuni takip başlatılmakta ve sonrasında borçlarını kapatsalar bile bir daha kredi kartı almaları zorlaşmaktadır. Bu durumda olan müşterilerin başvurdukları kredi kartlarına onay verilmesi pek mümkün olmamaktadır.

Bankalar Bu Soruna Nasıl Çözüm Bulmakta?

Kredi kartı başvuruları bir türlü kabul görmeyen tüketicilere yönelik çözüm olarak bazı bankalar, kullanımı diğer kredi kartlarından farklı olmayan bloke teminatlı kredi kartlarını sunmaktadır. Normal kartlarla yapılabilen taksitli alışveriş, nakit avans ve alışverişten puan kazanma gibi özellikler, bloke teminatlı kredi kartlarında da mevcuttur.

Peki bloke teminatlı kredi kartı nasıl alınır?

  • Kart almadan önce ilgili bankaya bir mevduat blokesi güvencesi verilir. Yani bankada bir mevduat hesabı açtırılır.
  • Mevduat hesabı açtırdıktan sonra kredi kartı başvurusunda bulunulabilir. Yatırılan mevduata bloke uygulanır.
  • Banka, kredi kartı limitinin %10-%20 (bankaya göre değişmektedir) fazlası kadar yatırılan mevduatı kendine güvence olarak kullanmak üzere, yani ödeme yapılmadığında bankaya teminat olarak yatırılan paranın bloke konulan kredi kartı limiti kadar olan miktarının haczedilebileceğinin garantisiyle kredi kartı verebilmektedir.

Ayrıca bloke teminatlı kredi kartlarında dönem ekstre borcunun tamamının ödenmesinin zorunlu olduğu bilinmesi gerekmektedir. Asgari ödeme bu kart türünde mevcut değildir.

Neden Blokeli Kredi Kartı?

Düşük kredi notunu yükseltmenin en etkili yöntemi ödemesi zamanında yapılan bir kredi kartı kullanmaktır. Kredi notunun düşmesi nedeniyle veya yasal takibe düşüp borcunu kapatmış ama bir türlü kredi kartı başvurusu onaylanmayan tüketiciler, bu yöntemle hem kredi kartı sahibi olabilmekte hem de kredi notlarını düzeltmek için ellerine bir fırsat geçmiş olmaktadır.

Kredi notuna göre ekstre borçları düzenli ödendiği takdirde 1-1,5 yıl içerisinde kredi notu yükselerek 1500 üzerine çıkarılabilir. Bu durumda normal kredi kartı kullanımına geçilebilir.

Bununla birlikte bilinmesi gereken bir başka konu; yasal takipte, icralık veya kara listede olan tüketiciler temel bankacılık hizmetlerinden yasaklandıkları için teminat gösterseler dahi kredi kartı alamazlar.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Bu kredi kartı türüne bankaların internet sayfaları üzerinden veya mobil bankacılık ile başvurmak mümkün değildir. Bizzat banka şubesine gidip başvuru yapmak gerekmektedir.

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar, muhatap oldukları müşterilerinin en riskli grupta yer alması nedeniyle, bu ürünlerinin reklamlarını ön plana çıkarmamaktadırlar. Bu ürünlerini dönemsel olarak rafa kaldıran bankalar da olmaktadır.

Bu nedenle bloke teminatlı kredi kartına başvurmak isteyen müşterilerin ilgili bankaların çağrı merkezinden veya şubelerinden bilgi almaları gerekmektedir.

2019 yılı bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar Kuveyt Türk Katılım Bankası, TEB, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası bloke teminatlı kredi kartı, Halkbank, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası bloke teminatlı kredi kartı ve Akbank tüketicilerin şanslarının diğer bankalara nazaran yüksek olduğu bankalardır.

Çünkü bu bankalar kredi kartlarını müşterilerine daha kolay şartlarla veren bankalar olarak nitelendirilmektedir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartlarının Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları;

  • Düşük kredi notu düzenli ödemeyle yükseltilebilir,
  • Normal kredi kartlarının imkanlarından faydalanılabilir,
  • Yatırılan teminat, vadeli mevduat veya katılım hesabında işletilebilir,

Dezavantajları;

  • Ekstre borcunun tamamını ödemek zorunludur,
  • Kart aidatı gibi konularda itiraz etmek olumsuz etki eder,
  • Uzun vadeli taksit kampanyaları bloke teminatlı kartlar için çok mümkün olamamaktadır,
  • Borç gecikmesinde kart iptal edilebilir.
soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir