Çalışan Anneye Devlet Desteği Nedir?

calisan-anneye-devlet-destegi-nedir

Çalışan anneye devlet desteği konusu özellikle büyük şehirlerde karı ve koca çalışan aileler için son derece önemli ve gündemde olan bir konu. Bu yazımızda çalışan annelere yönelik devlet tarafından ne gibi destekler sunulduğunu ve çalışan annelerin bu devlet desteklerinden nasıl ve ne şartlarda yararlanabileceklerine değindik.

Çalışan Annelere Yönelik Devlet Yardımları

Çalışan annelerin faydalanabileceği devlet yardımları şöyle:

Sosyal güvenlik kanunu hükümlerince Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tüm çalışan annelere doğum öncesi ve sonrası izin hakkı tanınmaktadır. Çalışan anne ve anne adayları doğum yapmadan önce 2 ay doğum yaptıktan sonra ise 4,5 ay maaşlı izin kullanma hakkına sahipler.

Kadın istihdamının desteklenmesi amacıyla devlet tarafından 2 yaşına kadar çocuğu olan annelere SGK çalışanı olması ve İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya veya İzmir gibi büyük şehirlerde ikamet etmesi şartı ile çalışan anneye bakıcı yardımı sağlanıyor. Bunun için çalışan annelerin SGK’ya başvuruda bulunmaları ve çocuk bakıcısı olarak istihdam edecekleri kişinin en az ilkokul mezunu ve 18 yaşından büyük olması şartı var. Bu destekten yararlanmanın bir diğer şartı ise brüt asgari ücretin iki katından fazla maaş almıyor olmak.

Diğer destek türü ise çalışan annelere verilen süt ve doğum parası. 2019 yılı için

 • İlk çocukta 200 TL
 • İkinci çocukta 300 TL
 • Üçüncü çocukta 600 TL

doğum parası ödemiyor. Ayrıca, her çocuk için süt parası da ödeniyor.

Diğer önemli bir destek ise çalışan annelere yarım gün çalışma ve buna karşı tam maaş alma hakkı tanınması. Burada çalışan anneler yasal doğum sonrası izinleri bittikten sonra

 • İlk çocuklarında 2 ay
 • İkinci çocukta 4 ay
 • Üçüncü ve sonraki tüm çocukların 6 ay

yarım gün çalışma izni alabiliyor. Burada yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını çalıştığı şirket diğer yarısını ise brüt asgari ücretin yarısı olacak şekilde devlet ödüyor. Çalışan anneye devlet desteği başvurusu için doğum izni, biten annenin 30 gün içinde SGK’ya başvurması gerekiyor.

 • Çalışan anneye kreş desteği ise bir diğer önemli devlet desteklerinden. Bu destek türünde devlet aylık brüt asgari ücretin yarısına kadar çalışan annelere kreş yardımı parası veriyor. Bu destek verilirken çalışan annenin geliri ve ayrıca çocuğun babasının da iş ve gelir durumuna bakıyor.

Çalışan Annelere Yönelik Desteklerden Yararlanma Şartları

Çalışan annelerin devlet tarafından sağlanan bu desteklerden yararlanması için bazı şarlar söz konusu:

 • TC vatandaşı olmak
 • Kayıtlı SGK çalışanı olmak. Burada çalışan annelerin sigorta primlerinin işverenleri tarafından düzenli yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmeli önemli.
 • Çocuğun yaş şartı. Saydığımız destekler genellikle doğum öncesi ve doğumdan sonra çocuk 2 yaşına gelene kadarki süreleri kapsıyor.
 • Çalışan annenin maaş seviyesi. Genellikle asgari ücretin 2 katını aşan bir maaş alıyorsa çalışan annenin parasal devlet desteklerinden yararlanması mümkün olamayabiliyor.

Çalışan Annelere Verilen Desteklerden Hangi Durumlarda Yararlanamayabilirsiniz?

Çalışan annelere verilen destekler öncelikle imkanı olmayan ve çalışmak durumunda olan anneler için verilmekte. Bu sebeple aşağıda saydığımız bazı durumda bu desteklerden yararlanma şansınız olmayabilir.

 • Çocuğunuzun yaşı büyükse: Örneğin 2 yaşından büyük bir çocuğunuz varsa.
 • Gelir Durumunuz: Şayet brüt asgari ücretin 2 katından fazla bir maaş alıyorsanız yine bu desteklerden yararlanamayabilirsiniz.
 • Eşinizin gelir durumu: Söz konusu destekler anne ile beraber tüm aileye verildiği için şayet destekten faydalanmak isteyen kişinin eşi yüksek bir gelire sahipse yine destekten faydalanma şansı azalabilir.
 • Başvuru zamanı: Çalışan anneler sayılan desteklere SGK tarafından ilan edilen süreler içerisinde başvuru yapmazsa yine bu desteklerden yararlanamıyorlar.
soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir