Çalışmayana Kredi Veren Bankalar

Bu yazımızda düzenli maaş geliri olmayan veya çalışmayan kişilere maaş bordrosuz kredi veren bankalar konusunda bilgi vereceğiz. Günümüzde özellikle ev hanımları başta olmak üzere çalışmayan kişilere çok sayıda banka kredi verebiliyor. Burada bazı bankalar kredi başvurusu yapan kişinin kredi notu veya banka geçmişine bakarken bazı bankalar ise ek bazı teminatlar ile çalışmayanlara da kredi avantajlarını sunabiliyor.

Çalışmayan Kişiler Nasıl Kredi Başvurusu Yapabilir?

Aslında çalışmayan kişiler ile çalışan kişilerin kredi başvurusu yapması arasında bir fark yok. İster çalışsın ister çalışmasın kredi ihtiyacı olan kişiler aşağıdaki yollardan bankalara kredi başvurusu yapabilir:

 • Bankaların çağrı hizmetleri kanalı ile
 • SMS yolu ile
 • Banka şubelerine gidip bireysel başvuruda bulunarak
 • Bankaların internet siteleri aracılığı ile

İster çalışsın ister çalışmasın bankalar bu sayılan kanallar ile kredi başvurusu yapanların kredi başvurularını aynı aşamalardan geçerek değerlendiriyor.

Bankalar Çalışmayanlara Kredi Verir mi?

Bankalar kredi başvurusu yapan kişilerin çalışma durumu dışında çok sayıda kritere de bakıyorlar. Bunların en başında başvuruyu yapan kişinin kredi notu geliyor. Kefilsiz kredi veren bankalar kredi başvuru değerlendirme yaparken özellikle kişilerin banka geçmişine dikkat ediyor.

Kişilerin çalışma durumu dışında bankalar kredi başvurularında şu unsurlara dikkat ediyorlar:

 • Başvuran kişinin kredi notu
 • Başvuran kişinin bankalarla çalışma geçmişi. Bankalardaki hesapları, özellikle bankalarda bulunan vadeli mevduatları ve bunların bankalarda kaç yıldır çalıştığı.
 • Başvuran kişinin kredi kartı geçmişi. Başvuran kişinin özellikle uzun ve ödemeleri düzenli bir kredi kartı geçmişi varsa bu bankalar açısında hem çok önemli hem de olumlu bir gösterge oluyor. Çalışmayana kredi kartı veren bankalar nasıl kredi kartı verirken kişileri değerlendiriyorsa aynı şekilde tüketici kredileri için de benzer bir değerlendirme yapıyorlar.
 • Kişinin sahip olduğu mal varlığı. Kişilerin sahip olduğu ev, arsa, iş yeri veya otomobil gibi varlıkları bankalar açısından önemli bir güvence olarak kabul ediliyor. Çoğu zaman bu varlıkların sadece olduğunun bankaya beyan edilmesi bile bir teminat niteliği taşıyabiliyor.
 • Kişinin yaşı ve medeni durumu. Şüphesiz ki örneğin eşi çalışan, çocukları olan ve 40 yaşının üstündeki bir ev hanımı ile bekar bir üniversite öğrencisinin kredi alma şansı aynı olmuyor. Medeni durum da kredi kullanımında önemli bir değerlendirme kriteri.
 • Maaş geliri dışında düzenli gelirlerinizin olması. Örneğin kişi çalışmasa bile maaş geliri dışında kira gibi diğer gelirleri olabilir. Bu tip düzenli gelirler de çoğu zaman bankalarca maaş gibi gelir kabul ediliyor ve kredi onay süreçlerinde önemli rol oynuyor.

Çalışmayan Kişilere Kredi Veren Bankalar

İşsizlere kefilsiz kredi veren bankalar ve kredi uygulamaları şu şekilde:

Vakıfbank: Vakıfbank ipotek karşılığı gelir belgesi istemeden 48 aya kadar vadeli ihtiyaç kredisi verebiliyor.

Garanti Bankası: Garanti Bankası maaş geliri olmayıp düzenli kira geliri olanlara 100.000 TL limitli 36 ay vadeli kredi imkanı sunuyor.

QNB Finansbank: QNB Finansbank kredi başvurusu yapan müşterilerinden gelir belgesi talep etmiyor. Ancak onay süresince şayet gelir belgesi beyan edilmesi gerekirse kredi kartı başvurusu yapan müşterisinden gelir belgesi isteyebiliyor. Şayet kişinin kredi notu yeterli ise gelir belgesiz Finansbank’tan kredi kullanabiliyor.

Yapı Kredi Bankası: Yapı Kredi de kredi başvurularında gelir belgesi ibrazını ön şart olarak koşmuyor. Kredi başvurusunda gelir beyanı belgesiz olarak yapılabiliyor şayet belge ile bu ibrazına tekrarlanması istenirse bu durumda gelir belgesi gerekli oluyor. Aynı şekilde iyi bir kredi skoruna sahipseniz Yapı Kredi’den de gelir belgesiz kredi kullanabilirsiniz.

Akbank: Akbank da alternatif bankacılık kanallarından aldığı kredi başvurularında gelir belgesini ön şart olarak koşmuyor.

soru-sor

2 Comments on “Çalışmayana Kredi Veren Bankalar”

 1. Kredi kartı borcumu ödeyemediğim için 5-6 yıl önce yasal takibe düştüm. Garanti bankası borcu varlık yönetimine devir etmiş borcumun hepsini ödediğim halde Garanti bankası borcu kapatmamakta ısrar ediyor. Durum bu şekilde olduğu için ne kredi kartı alabiliyorum nede kredi kullanabiliyorum. Kredi notumda yükselmiyor bu konuda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Barış bey, Garanti Bankası kendi içinde aldığı karar ile Varlık Yönetimi’ne devrettiği borçları maalesef kendi sistemlerinden silmiyor artık. Buda sizin durumunuzda olan kişiler için sorun olmaktadır. Bu duruma Tüketici Hakları da maalesef birşey yapamıyor. Sizin yapmanız gereken bir avukatla görüşüp banka adına dava açmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir