Çeyiz Parası (Yardımı) Nasıl Alınır?

ceyiz-parasi-yardimi-nasil-alinir

Devlet tarafından yeni evleneceklere verilen devlet desteği veya bilinen adıyla çeyiz parası nasıl alınır sorusu özellikle yeni evlenecek gençler için önemli. Bu yazımızda çeyiz parası nedir ve nasıl alınır sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Ayrıca, çeyiz parasına başvurmak için gerekli şartlar hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz parası SGK tarafından öncellikle sadece evlenmek isteyen kızlara verilen bir yardımdır. Çeyiz yardımı SGK dan anne veya babalarının vefatı nedeniyle aldıkları yetim aylığı evlenme nedeniyle kesilecek olan kız çocuklarına verilmektedir.

Çeyiz Parası Tutarı

Çeyiz parası ne kadar sorunun cevabı kanunlar ile verilmiştir. Çeyiz parası devletten yetim aylığı alan kız çocuğunun aldığı yetim aylığının 2 yıllık tutarı kadardır.

Çeyiz parası hem yetim aylığı kesilecek olan kız çocuğunun evlilik aşamalarında ortaya çıkacak masraflarını desteklemek hem de devletin sosyal devlet olma politikası gereği kişilerin bir ölçüde de olsa eşit şartlarda aile kurmasına izin vermektir.

Çeyiz parasının amacı toplumda aile olma bilincini arttırmak ve gençleri toplumun temel taşı olan aile olmaya teşvik etmektir.

Diğer yandan çeyiz parasının yasal dayanağı olan 5510 sayılı Kanun 37. Maddesi’ne göre çeyiz yardımı kanununun çıktığı 2008 yılı sonrasında evlenen yetim aylığı alıcısı kızlara aldıkları yetim aylığının 2 yıllık tutarı kadar verilen çeyiz yardımı, 2008 yılından önce evlenen kızlara aldıkları yerim aylığının 1 yıllık toplam tutarı kadar verilmektedir.

Örneğin 2008 yılından önce evlenmiş ve en son almış olduğu yetim aylığı 300 TL olan bir kadın devletten 300 x 12 = 3.600 TL çeyiz yardımı alırken. Yine 300 TL yetim aylığı alan ancak 2008 sonrası evlenmiş bir kız devletten bu sefer 24 x 300 = 7.200 TL çeyiz yardımı alabilir.

Çeyiz Parası Alma Şartları

Devletin vermiş olduğu çeyiz parası için gerekli evraklar ve sağlanması gereken şartlar şu şekildedir:

Çeyiz yardımı almak isteyen kadın bu talebini bir dilekçe halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na hitaben yazmalıdır.

Çeyiz parası için SGK veya ilgili kuruma evlendikten sonraki 5 yıl içinde evlenen kadın tarafından başvuru yapılmalıdır. Başvuru yapılacak yerler ve kanallar şu şekildedir;

  • SGK il müdürlükleri (şahsen)
  • SGK merkez müdürlükleri (şahsen)
  • PTT kanalı ile dilekçe yolu ile

Evli olduğunu gösterir belgelerin ibraz edilmesi

  • Nüfus kaydı
  • Nüfus cüzdanı
  • Evlilik cüzdanı
  • Çeyiz yardımı alacak kişinin bu yardıma hak kazanmasının en önemli şartlarından birisi de yetim aylığının evlilik sebebiyle kesilmiş olmasıdır. Dolayısıyla yetim aylığı evlenmeden önce başka bir işte çalışmış olduğu sebebiyle kesilmiş olan kızlar çeyiz yardımına başvuramaz.
  • Ancak yetim aylığı bir işte çalışması sebebiyle kesilmiş olan bir kız çalıştığı işten ayrılıp tekrar kendisine yetim aylığı bağlanmışsa ve bu tekrardan bağlanan yetim aylığı evlilik sebebiyle kesilmişse bu durumda evlenmek isteyen kız çeyiz yardımına başvurabilir ve almaya hak kazanabilir.
  • Çeyiz yardımı sadece bir defaya mahsus olarak verilen bir yardımdır. Dolayısıyla ikinci defa evlenen bir kişi diğer tüm şartları sağlamış dahi olsa şayet ilk seferki evliliğinde çeyiz yardımı almışsa bu durumda ikinci defa çeyiz yardımı alamaz.
  • Diğer yandan ikinci defa evlenecek olan bir kadın şayet ilk evliliğinde çeyiz yardımı almamışsa bu ve diğer şartları sağlıyor ise bu durumda ikinci evliliği içi n devletten çeyiz yardımı alabilir.

Çeyiz parası için nereye başvurulur sorunun cevabı da yukarıdaki şartların içerinde cevaplanmaktadır. Çeyiz parası için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gereklidir.

Son olarak çeyiz yardımına hak kazanan kişilerin ödemelerinin Ziraat Bankası kanalıyla yapıldığını da hatırlatmak istiyoruz.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir