Doğum Parası Ne Kadar 2019

2019-dogum-parasi-ne-kadar

Doğum parası 2019’da ne kadar oldu sorusunun cevabı doğum yapan annenin çalışma ve izin durumuna göre değişir. Devlet çocukların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ailelere bazı yardımlarda bulunur. Bu yardımlardan bazıları doğum parası ve doğum yardımıdır. Bu ikisi sıklıkla karıştırılabilen kavramlardır. Doğrum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafında her çocuk için tek seferlik verilir. Doğum yardımı 2019 yılında şu şekilde belirlenmiştir:

  • Birinci çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü ve daha fazla çocuk için 600 TL.

Doğum parası ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun doğum yapmış olan kadına ödediği paradır. Bu ücret aktif olarak SSK’lı çalışan kadına doğum izni sırasında ödenir. İş göremez ücretiyle benzerliğe sahip olan doğum parasından yalnızca kadınlar yararlanabilir.

Doğum Parası Başvurusu

Doğum parasının alınabilmesi için oldukça kolay bir başvuru prosedürü vardır. Doğumun yapıldığı hastane e-rapor sistemi ile iş görmezlik raporunu işler. Bunun ardından doğum yapmış olan kadın çalıştığı kuruma giderek çıkan raporu onaylatmalıdır. Bu kurum da raporu SGK’nın internet sitesi üzerinden onaylayabilir. Yani doğum parası başvurusu sistem üzerinden otomatik bir şekilde gerçekleştirilebilir. SGK sistemini kullanmayan şirketler ise yazışma yoluyla onaylama işlemini yapmalıdır. Bu işlemlerin ardından da doğum parası alınabilir. Doğum parasının yatıp yatmadığı sorgulaması ise e devlet ya da PTT şubeleri aracılığıyla yapılır.

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Bir kadının doğum parasından yararlanabilmesi için en temel şart doğum yaptığında işten ayrılmamış olmasıdır. Bu yardım yalnızca aktif olarak çalışan kadınlara verilir. Doğum parası doğum izni sırasında verilmesinden dolayı bu süre zarfında kadının herhangi başka bir yerde çalışmaması da aranan koşullardan bir tanesidir. 2019 doğum parası alma şartlarından bir diğeri ise doğum yapmış kişinin bizzat SSK’lı olarak çalışmasıdır. Eşin çalışıyor olması bu paranın alınabilmesi için yeterli değildir.

Doğum parasının önemli noktalarından bir tanesi düşük yapan kadınların bu parayı alamamasıdır. Bu ödemenin alınabilmesi için doğum yapılmış olması şarttır. Ancak doğum yapan kişinin bebeği ölü doğmuş olsa bile bu ödenekten yararlanabilmesi mümkündür.

Çocuk Parası Nedir?

Çocuklu ailelere yapılan yardımlardan bir tanesi çocuk parasıdır. Bu yardımlar çocukların yaşlarına ve cinsiyetlerine göre değişir. Örneğin ilköğretimde okuyan erkek çocuklarına aylık 35, kız çocuklarına ise 40 TL yardım yapılır. Ortaöğretimde ise bu yardımlar erkek çocuklarında 50, kız çocuklarında ise 60 TL’dir. Bu yardımlar erkek çocukları 25 yaşına gelene kadar kız çocuklarının da evlenene kadar düzenli olarak yapılır. Çocuk parasındaki en önemli konu ise çocukların okul hayatlarına devam ediyor olmasıdır. Bu paralar anne adına PTT şubelerinde açılan hesaplara düzenli bir şekilde yatırılır. Daha detaylı bilgi için 2019 Çocuk Parası Ne Kadar? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çocuklar İçin Yapılan Diğer Yardımlar

Emziren annelere verilen yardımlardan bir tanesi süt parasıdır. Bu para tek seferlik verilen bir yardımdır. Süt parasının alınabilmesi için çocuğun doğumundan 5 yıl sonrasına kadar başvuru yapılması gereklidir. Bu 5 yıl içerisinde herhangi bir zaman başvuru yapılabilir. 2019 süt parası ne kadar sorusunun cevabı henüz netlik kazanmadı ancak geçtiğimiz yıl verilmiş olan 149 TL’lik ücretten daha fazla olması bekleniyor. Daha detaylı bilgi için Süt Emzirme Parası Nasıl Alınır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir başka yardım ise mama ve bez için yapılan ödemelerdir. Bu yardım diğerlerinden farklı olarak yalnızca yoksul ailelere yapılır. Doğum parası çalışan anneye verilirken mama ve bez parası düşük gelirli ailelere sağlanır. Geliri düşük olan ailelerin bunu ispatlaması halinde düzenli olarak mama ve bez yardımı alabilmeleri mümkündür. Bunun için de gelir durumunu gösteren belgenin başvuru sırasında teslim edilmesi gerekir. Daha detaylı bilgi için Çalışan Anneye Devlet Desteği adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir