Dul Aylığı Nasıl Alınır?

dul-ayligi-nasil-alinir

Dul maaşı almak için, gerekli yerlere başvurularda bulunmak gerekmektedir. Eşi vefat eden kadınlara, iki ayda bir kere 550 TL maaş bağlanır. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında belirli şartlar doğrultusunda verilmektedir. Dul maaşı sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

Dul Aylığı Almanın Şartları Nelerdir?

Eşi vefat eden dul kadınların geçimlerini daha rahat sağlayabilmeleri adına yapılan yardım olarak da geçmektedir. Koşullar kapsamında, eşi vefat eden ve dul aylığı için başvuru yapacak kadının evlenmemesi gerekmektedir. Dul halinin devam etmesi takdirinde dul aylığı için başvuru yapılabilmektedir. Dul maaşı kimlere verilir sorusunun cevabı açıklanmıştır. Ayriyeten;

Sigortalı bir işte çalışmaması; Yani gelirini belli eden bir belgeye sahip olmaması, herhangi bir sigorta başlatma işleminin yapılmamış olması gerekmektedir.

Dul kadının anne veya babası üzerinden ölüm aylığı almıyor olması gerekmektedir. Eğer bu aylığı alıyor ise 250 TL’nin altında olması gerekmektedir. 250 TL olmasının sebebi muhtaçlık sınırı olarak geçerli olmasından kaynaklanmaktadır.

Eğer dul aylığı, dul kadına bu şartlar doğrultusunda verilir ve dul aylığı bağlanan kadın bir başkası ile evlenirse, sigortalı bir işte çalışmaya başlar ise veya muhtaçlığının sona ermesi durumunda verilen dul aylığı kesilmektedir. 65 yaşı maaşı bağlanmış kadınlar, dul aylığı da almak isterlerde 2022 sayılı Kanun doğrultusunda, bağlanmış olan 65 yaş maaşı kesilecek ve iki ayda bir ödenen 550 TL dul maaşı bağlanacaktır.

Dul Aylığı Almak İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Dul aylığı işlemleri için SGK- Emekli Sandığı’na başvuruda bulunulabilir. SGK veya emekli sandığına gidildiğinde maaş işlemleri kısmına gidilmelidir. Dul kadın kendisi ve çocukları için ücret talep edecekse eğer gerekli evraklar değişiklik göstermektedir. Bu durum için gidilen kurum bilgi sağlayacaktır. SGK veya emekli sandığından işlem yapabilmek için;

  • Dilekçe örneği,
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği; Kayıtlı bulunan nüfus müdürlüğünden alınabilmektedir.
  • Vefat eden eşin ölüm belgesi
  • Kimlik araştırma belgesi gerekmektedir.
  • Eğer çocuklara da aylık bağlanacaksa; Nüfus kayıt örneği ve vesikalık resim.

Evrakları ile SGK veya emekli sandığı kurumuna giderek başvuruda bulunulabilir. E-devlet üzerinden de TC kimlik no ve şifre ile giriş yapılarak, eğer şifreyi bilinmiyor ise en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresi alınabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sol kısımda yer alan Hizmetler kısmında ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ seçilmelidir. ‘’Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi’’kısmı seçilerek dul aylığı için başvuru yapılabilmektedir. Sol tarafta hizmetler kısmında ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’nu bulamayan bireyler sağ üstte yer alan arama butonuna ‘’Size nasıl yardımcı olabilirim?’’ kısmına, ‘’Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi’’ yazarak kısa bir işlemle dul aylığı talebinde bulunabilmektedirler.

Dul Aylığı Ücretleri Ne Kadardır?

Dul maaşı ne kadar 2019 yılında sorusu oldukça sorulan sorulardandır. 2019 yılında belirlenen dul maaşı iki ayda bir 550 TL yatacak şeklindedir. 2019 yılı itibari ile 50 TL artış göstermiş bulunmaktadır. Dul aylığı ücretleri her ayın son zamanlarında yatmaktadır. Tarihler değişiklik göstermektedir. 2019 yılının Mayıs ayında yürürlüğe giren torba yasa ile birlikte, dul aylığı alan bireylere ikramiye şansı sunulmuştur. Dul maaşı ikramiyesi mayıs ayında yürürlüğe girmiştir. Dul aylığı alan kişiler, Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde 1000 TL ikramiye alacaklardır. Vefat eden eş adı altında verilen bu dul aylığı maaşı, ikramiye alırken değişiklik göstermektedir. Anne adına 1000 TL verilirken, çocuklar adına da vefat eden babanın maaşı bölünmektedir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir