Eksik Primleri Yatırarak Nasıl Emekli Olunur

eksik-primleri-yatirarak-nasil-emekli-olunur

Bu yazımızda özellikle emeklilik yaşı ve süresini doldurduğu halde prim eksiği olanlar için nasıl bu eksik primlerini ödeyerek emekli olabilecekleri konusuna değindik. Ülkemizde özellikle emeklilik yaşının artırılmasından sonra tamamlanamayan gün sayıları ve ödenemeyen prim günleri emekli olma hayalinde birçok kişi için sorun haline geldi. Yazımızda hem eksik prim günlerinizi nasıl ödeyeceğinizi hem de prim gün sayınızı başka hangi yollarla doldurabileceğiniz konusunda bilgiler derledik.

Emeklilik Prim Günleri Nelerdir?

Sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik prim gün sayısı kadın ve erkeklerde aşağıdaki gibidir:

9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan;

  • Kadınlarda 5000 gün
  • Erkeklerde 5975 gün

9 Eylül 1999 sonrası sigortalı olan;

  • Kadınlarda 7000 gün
  • Erkeklerde 7000 gün

1 Mayıs 2008 sonrası sigortalı olan;

  • Kadınlarda 7200 gün
  • Erkeklerde 7200 gün

Toplu Para Ödeyerek Emekli Olmak Mümkün mü?

Öncelikle toplu para ödeyerek emekli olunur açıklamasının insanlarda kafa karışıklığına yol açtığını belirtmek istiyor. Çünkü aslında toplu para ödeyip emekli olma diye bir şey yoktur. Bir kişinin emekli olabilmesi için aşağıda yer alan üç şarttan asgari iki tanesini karşılıyor olması gerekir:

  • Emeklilik gün sayısı ve yaş haddinin belirlenebilmesi için ilk sigortalı olduğu tarih
  • Sigortalı olarak çalıştığı gün sayısı
  • Çalışma süresi

Örneğin sigortalı olarak çalışıp yeterli prim gün sayısını doldurmuş bir çalışan şayet istenen yaş haddini doldurmamışsa emekli maaşı alabilmek için beklemesi gerekir. Benzer şekilde yaş haddini doldurduğu halde şayet prim gün sayısında eksik varsa çalışan yine prim gün sayısını doldurmadan emekli olamaz.

Toplu para ödeyerek emekli olma durumu sadece çalıştığı halde primleri ödenmemiş yani SGK’ya prim borcu olanlar için sağlanan bir kolaylıktır. Bu kişiler biriken prim borçlarını toplu halde yatırabilirler.

Prim Günü Eksik Olan Nasıl Emekli Olur?

SGK’nın 2016 itibariyle yapmış olduğu düzenleme ile prim günü eksik olanlar emekli oluyor. Hatta bu durumda olan sigortalılar SGK’nın Ziraat Bankası ile yapmış olduğu anlaşma ile toplu prim borçlarına karşı kredi kullanabiliyorlar. Ziraat Bankası vermiş olduğu bu emeklilik kredisinin taksitlerini de, emeklinin maaşının Ziraat Bankası’ndan ödenmesi şartı ile, emeklilik hesabına yatan emekli maaşından otomatik olarak kesiyor.

Dışarıdan Emekli Olma

SGK prim ödemeleri eksik yatmış veya eksik günü olan çalışanlar için para ödeyerek nasıl emekli olunur sorunun birçok alternatif cevabı da dar. Öncelikle özel bazı durumda olan çalışanların prim ödeme gün sayılarını arttırmalarının bazı yöntemleri var. Ancak söylemek isteriz ki bu yöntemler sadece özel durumdaki çalışanlar için geçerli.

Askerlik Borçlanması: Erkek sigortalılar askerlik yaptığı günü sigortalılığında saydırabilir. Özellikle 18 ay askerlik yapan birisi için bu 540 prim gününe tekabül eder ki azımsanabilecek bir süre değildir. Diğer can alıcı konu ise örneğin kişi 1999 öncesi askerlik hizmetini yapmış ve askerlikten sonra sigortalı olarak çalışmaya başlamış ise bu durumda 1999 öncesi sigortalılığı başlamış gibi emeklilik yaşı da öne çekilebilir.

Engelli Çocuk Bakım Hakkı: Yasaya göre engelli çocuklarına bakmak durumunda olan kadınların ödedikleri prim gün sayısına devlet tarafından %25 oranında katkı yapılıyor. Yani 4000 gün prim ödemiş bir engelli çocuk annesi %25 katkı ile 5000 gün prim ödemiş sayılabiliyor.

Doğum Borçlanması: Şayet bir kadın çocuk sahibi olduktan sonra sigortalı olmuşsa bu durumda her bir çocuğu için 24 ay prim ödememiş gibi prim gün sayısına ekletebiliyor.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir