Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alabilirim?

emekli-olursam-ne-kadar-maas-alabilirim

Emekli olan kişilerin ne kadar maaş alacaklarını hesaplayabildikleri online sistem, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşların hizmetine sunulmuştur. Yapılan son düzenlemelerle 2019 yılı için belirlenen emekli maaşları, vatandaşların tam anlamıyla ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz olsa da yine de yapılan zamlar bir nebze olsun gönüllere su serpmiş görünüyor. Haliyle değişen emekli maaş miktarları sebebi ile vatandaşlarda emekli maaşlarının ne kadar olacağını hesaplamak istiyorlar. Emekli maaş hesaplama işlemleri için vatandaşlar, SGK’nın resmi internet site üzerinden emekli maaş hesaplaması yapabilmektedirler. Bu sayede vatandaşlar emekli maaşlarını hızlı ve kolay bir şekilde hesaplayabilirken aynı zamanda emekli olduklarında da ne kadar maaş alabileceklerini görebilmektedirler.

Emekli Maaş Hesaplama İşlemleri Nedir, Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı hesaplama işlemi, Sosyal Güvenlik Kurumunun vatandaşlara sunmuş olduğu oldukça önemli bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde kişiler, çalıştıkları zaman dilimi boyunca ödenen prim günlerini göz önünde tutarak emekli maaşı hesaplama işlemlerini yapabilmektedirler. Oldukça kolay olan emeklilik maaşı hesaplama uygulaması vatandaşlara hem güvenilir sonuçlar vermekte hem de onların hızlı bir şekilde emeklilik hesaplamalarını yapmalarına imkân tanımaktadır. Son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan bu sistem, hizmet türlerine göre de ayrı ayrı emeklilik maaş hesabı yapabilmektedir.

Hizmet Türlerine Göre Emeklilik Maaşı Hesaplaması Nedir, Nasıl Yapılır?

Emekli olacak olan kişilerin, hizmet türlerine göre emekli maaşı hesaplama işlemleri yapabilmeleri, Sosyal Güvenlik Kurumunun sunmuş olduğu online aylık emekli maaş hesabı sayesinde mümkün olabilmektedir. Buna göre SSK’lı ya da BAĞ-KUR’lu olarak çalışanların, kendi hizmet türlerine göre yaptıkları emekli maaş hesapları hem güvenilir sonuçlar vermektedir. Bunun için kişilerin açılan emeklilik maaşı sorgulama sayfasında çalıştıkları hizmet türüne ait bilgileri girmeleri gerekmektedir.

4A Hizmet Türüne Bağlı Olarak Çalışan Kişilerin Emekli Maaşı Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinde yer alan 4A emekli aylığı hesaplama işlemleri kısmından kişiler tüm hesaplama işlemlerini kolaylıkla yapabilmektedirler. Buna göre kişilerin emekli maaşı hesaplama işlemleri için izlemesi gereken adımlar şunlardır;

 • SSK sicil numarası,
 • TC kimlik numarası,
 • Baba adı,
 • Vatandaşın kayıtlı olduğu il,
 • Doğum tarihi,

Gibi bilgiler girilerek kişiler 4A hizmet türüne ait emekli aylığı sorgulama işlemlerini kolayca yapabilir ve emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarını öğrenebilirler. Yukarıda verilen işlemlerin sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde yapılması halinde kişiler sorgulama sonuçlarını görüntüleyebilirler.

4B Hizmet Türüne Bağlı Olarak Çalışan Kişilerin Emekli Maaşı Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

4B hizmet türüne bağlı olarak çalışan vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumunun sisteminde yer alan sorgulama işlemleri sayesinde kendi hizmet türüne ait sorgulamaları kolay bir şekilde yapabilmektedirler. Buna göre 4B hizmet türüne göre emeklilik sorgulaması yapmak isteyen kişilerin uygulaması gereken adımlar şunlardır;

 • Açılan sayfada kişiler “Kimliğimi Doğrula” kısmından kimlik doğrulamasında bulunurlar.
 • Gelen sayfa üzerinde kişiler TC kimlik numaralarını ve e-devlet şifrelerini sisteme girebilirler.
 • Açılan sayfa üzerinde kişiler esnaf ya da tarım seçeneklerinden birisini seçerek sorgulama işlemlerini tamamlayabilirler.

Yukarıda yer alan sorgulama işlemleri eksiksiz bir şekilde yapıldıktan sonra kişiler güvenilir sonuçlara sistem üzerinden ulaşabilmektedirler. Yapılan bu sorgulama işlemleri ise;

 • Kişilerin çalıştıkları süreler,
 • Yatırdıkları prim miktarları,
 • Yaş,

Faktörü gibi faktörler göz önünde bulundurularak emeklilik maaşları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hızlı ve kolay bir şekilde hesaplanmaktadır.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir