Emeklilere Faizsiz Kredi

emeklilere-faizsiz-kredi

Emeklilere sıfır faizli kredi, yapılacak düzenlemeyle nakit ihtiyacı olan emeklilere kamu bankaları tarafından verilmesi öngörülüyor. Henüz çalışmaları devam eden proje de emekliler maaşlarının 10 katına kadar kredi alma imkanına sahip olacak. Üst limit şimdilik 45 bin Türk Lirası civarında.

Emeklilere Faizsiz Kredi Müjdesi Son Dakika

Günümüzde kredi veren bankaların faiz oranlarından dolayı geri ödemede zorlanan emeklilerin bu haberle beraber yüzü gülmeye başladı. Emeklilere faizsiz kredi müjdesi ile beraber bu sistem uygulamaya geçirilirse;

 • Kamuya ait bankalar emeklilerin çektikleri kredilerden faiz almayacak.
 • Krediler maaşlarına oranla hesaplı bir şekilde ödenecek.
 • Maaşlarında kesinti olmadığı takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu üç maaşa kadar avans verebilecek.

Emeklilerin maaş aldıkları bankalarla görüşmeler ise devam ediyor. Emeklilere faizsiz kredi müjdesi en kısa sürede bekleniyor.

Emeklilere Faizsiz Kredi ile Beraber Gelen Diğer Fırsatlar

Emekliye faizsiz kredi ne zaman verilmeye başlanacak soruları kafaları meşgul ederken, sistemin diğer fırsatlarını açıklayalım. Kamu bankalarıyla görüşmeler tamamlanmasıyla beraber yeni sisteme geçilirse;

 • Maaşlarının 10 katına kadar faizsiz kredi alma imkânına sahip olma.
 • Kredinin geri ödemesi taksitler eşliğinde emekliyi zor durumda bırakmadan gerçekleşecek.
 • Taksit ödemeleri bitene kadar emekli maaşı kredinin çekildiği bankadan alınacaktır.
 • Maaşın kredi çekilen bankadan alınmasıyla taksitler hesaptan direk kesilecek. Böylece ikinci bir işleme gerek kalmadan zamandan kazanılacaktır.

2006 yılında emekliler için ek ödeme sistemi getirilmişti. Emekli maaşlarına ek olarak % 2 oranında veriliyordu. Ocak ayından itibaren % 4 ile % 5 oranında yapılmaya başlandı. Bu yeni düzenlemeyle beraber ek ödemenin % 9’a çıkarılması planlanıyor. Düzenlemeler hayata geçtiği takdirde maaşlarda 30 ile 225 Türk Lirası artış olacak.

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Her ne kadar gündemde olsa da yürürlüğe girmediği için emeklilere faizsiz kredi veren bankalar bulunmamaktadır. Ancak emekli ayrıcalığı olarak bankalar düşük faizli kredi imkânları sunmaktadır. Genel anlamda bankaların emeklilerden istedikleri şartlar:

 • Emekli maaşınızın üstüne başka bankalardan kredi bulunmaması
 • Aylık ödemelerin maaşınızın % 70’ini aşmaması
 • Yaş düzeyinizin 75’i aşmaması

Emekli kredisi veren bazı bankaların faiz oranları;

İş bankası: % 1,55

ONB Finansbank: % 1,48

TEB: % 1,60

ING Bank: % 1,59

Garanti Bankası: % 1,87

Yapı Kredi Bankası: % 1,77

Vakıfbank: % 1,54

ICBC Bank: % 1,59

Ziraat Bankası: % 1,54

HSBC Bankası: % 1,63

Fibabanka: % 1,71

Alternatifbank: % 1,92

Enpara: % 1,77

Yukarıda verilen faiz oranlarını incelediğimiz zaman, kamu bankası olan Ziraat bankası ve Vakıfbank’ın en uygun faizli kredileri verdiğini görürken; Alternatifbank ve Garanti Bankasının en yüksek faiz oranlarına sahip olduğunu anlıyoruz. İstisnai olarak FIBABANK faizsiz kredi imkânı sunmaktadır. FIBABANKA emekli müşterilerine bir ilk olarak 3 bin lira emekli kredisini, 18 ay vadeyle faizsiz bir şekilde ödeme imkânı veriyor. Bu krediyle acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kredi özellikleri:

 • 12 ay veya 18 ay vade ile geri ödemeli
 • 3.000 Türk Lirasına varan kredi fiyatı
 • Sıfır faiz oranı

Bu krediden yararlanmak isteyen emekliler sıfır faiz oranında yararlanacağı için sigorta bedelini ve işlem ücretini ödemeleri gerekiyor. Ayrıca bu krediyi 12 ay vade ile ödemek isterseniz 345 Türk Lirası, 18 ay vade ile ödemek isterseniz 465 Türk Lirası çektiğiniz krediden kesilmesini kabul etmeniz gerekiyor.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir