En Çok Faiz Veren Bankalar Hangileri?

en-cok-faiz-veren-bankalar-hangileri

Bu yazımızda parasını daha yüksek getiri elde etmek için bankaların mevduat hesaplarında değerlendirmek isteyenlere en yüksek faiz veren banka hangisidir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Günümüzde yatırım fonları, bireysel emeklilik ve Forex gibi yatırım araçları yatırımcılar arasında hızla daha fazla popüler olurken klasik mevduat hesapları halen tüketiciler tarafından tercih edilir durumda.

Bankaların Faiz Oranları Neden Farklıdır?

Parasını mevduat hesaplarında değerlendirip faiz kazancı elde etmek isteyen bir kişi bankaların faiz oranlarının birbirinden farklı olduğunu görür. Piyasada banka mevduat faiz oranları birbirinden değişkendir çünkü mevduatlara sunulan faiz oranları bankaların aşağıdaki bazı beklenti ve durumlarına göre değişebilir.

 • Bankanın mevduat toplamaya olan ihtiyacına
 • Toplam aktif gücüne
 • Kar beklentisine
 • Mevcut ekonomik şart ve konjonktüre göre

Bunun dışında bankaların özellikle yeni müşteri kazanmak için “hoş geldin faizi” adı altında yeni mevduat hesabı açan veya bazen belli bir tutarın üzerinde paralarını bankaya getiren müşterilere özel ve piyasa şartlarının üzerinde faizler verdiklerini görmekteyiz. Tabi bu faizlerin genellikle 1 veya 3 ay gibi kıssa süreler için geçerli olduğunu e bu süreler sonrasında mevduata verdikleri faiz oranlarının normale döndüğünü hatırlatmakta fayda var.

Kazanacağınız Faizi Nasıl Hesaplayacaksınız?

Bankaların verdikleri faiz oranları ve sundukları mevduat ürünleri birbirinden farklılık göstermekle beraber bu farklılık tüketicilerde de kafa karışıklığına sebep olabilmektedir. Tüketiciler sahip oldukları mevduata karşı ne kadar para kazanacaklarını merak etmektedir.

Bu konuda size en çok yardımcı olacak yol hemen hemen bütün bankaların internet sitelerinde yer alan faiz hesaplama programı ve hesaplama araçlarıdır. Bankaların internet sitelerinde yer alan faiz hesaplama programları ile bankaya yatırmayı düşündüğünüz mevduat miktarı ve söz konusu mevduatı bankada tutmak istediğiniz süre gibi bilgileri girerek rahatlıkla mevduatınıza ne oranda faiz kazanacağınızı ve mevduatınızın ana para ile beraber vade sonunda kaç para olacağını görebilirsiniz.

Hangi Bankalar En Yüksek Faizi Veriyor?

Birbirinden farklı mevduat faizleri ile mevduat ürünleri sunan bankalar içinden en yüksek mevduat faiz oranları veren bankalar şu şekilde:

 • TEB: TEB, bankaya mevduatlarını getirip mevduat hesabı açacak yeni müşterilerine 3 ay boyunca %24 hoş geldin faizi veriyor. %24 hoş geldin faizinin üst limiti ise 750.000 TL.
 • Garanti Bankası: Garanti Bankası da son 1 ay içinde internet bankacılığı kanalı ile vadeli mevduat açan müşterilerine e-vadeli hesapları üzerinden %24 hoş geldin faizi veriyor. Kampanya 1.000.000 TL’ye kadar olan mevduatlar için geçerli. USD Mevduat hesapları için de Garanti %4 oranında hoş geldin faizi veriyor. Üstelik üst sınır 2.000.000 USD olarak belirlenmiş durumda.
 • Denizbank: Denizbank da 1 yıla kadar geçerli olmak üzere 1.000.000 TL’ye kadar olan mevduatlarınıza %24 hoş geldin faizi veriyor. Üstelik stopaj kesintisi de yapılmıyor. Söz konusu faiz oranında yararlanmak için mevduat hesabının internet şubesi üzerinden açılması gerekiyor.
 • Akbank: Akbank da direkt bankacılık uygulaması üzerinden mevduat hesabı açan müşterilerine 3 ay boyunca ve 250.000 TL’ye kadar %20 faiz veriyor.
 • Yapı Kredi Bankası: Yapı Kredi mevcut bir hoş geldin faizi uygulaması yapmamakla beraber şu an 3 yıla kadar %21,15 ile piyasadaki en yüksek mevduat faizlerinden birisini veriyor.
 • HSCB: HSCB’nin 11 yıllık mevduatlara vermiş olduğu faiz oranı %20.
 • İş Bankası: İŞ Bankası ise %14-17 arası oranlar ile şu an piyasada en düşük mevduat faizi veren bankalardan birisi.
 • QNB Finansbank: Finansbank’ın en yüksek mevduat faiz oranı da 3 yıla kadarki mevduatlarınızda %20 seviyesinde.
soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir