Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

engellilere-devlet-yardimi-nasil-alinir

Engelli vatandaşlar için devletten nasıl yardım alınır? Türkiye Cumhuriyeti ve diğer bütün dünya devletleri kendi sınırları içerisinde yaşayan engelli vatandaşları için çeşitli yardım programları hazırlamış ve yürürlüğe koymuş durumdalar. Bu yardımlar devlet kurumlarında indirimler, özel ayrıcalıklar ve maaşlar. Peki, devlet yardımı engelliler için nasıl alınır?

Engelliler İçin Yardım Nasıl Alınır?

Engelli Aylığı (2022 Aylığı): Engelliler için en çok alınan yardım türü engelli aylığı yani 2022 aylığı olarak geçen yardım türüdür. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından verilir. Peki, 2018 yılında engelli maaşı alma şartları nelerdir?

Maaşı almak için kişinin öncelikle en az %40 engelinin bulunması gereklidir. Bunun dışında maaşı alacak olan engellinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumu (Bağkur, Emekli Sandığı, SSK) ile bağlantısının olmaması gereklidir. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan maaş alanlar aynı anda engelli maaşı alamazlar. Bu maaşı almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat engelli 18 yaşından küçük ise maaş velisine verilir. Maaşın alınabilmesi için hanede kişi başına düşen ortalama gelirin askeri ücretin 1/3’ünü geçmemesi gereklidir.

Engelli kişi tüm şartları karşılıyorsa başvuru sürecine geçilir. Öncelikle sağlık kurumundan kişinin engel durumu ile ilgili rapor alınır. Ardında SYDV’nin ilinizde bulunan şubesine rapor ile gidilip başvuru yapılır. Ardında kendilerinin sizlere verecekleri başvuru formu doldurulur ve başvuru işlemi gerçekleştirilmiş olur. Evrak süreci bittikten sonra vakıf sosyal incelemeleri yani aile ziyaretleri ve çevre araştırmalarını yapar. Yapılan değerlendirmeler sonucunda vakıf heyeti tarafında maaş verilmesi uygun görülürse maaş bağlanır. Süreç en fazla bir ay içerisinde tamamlanır ve eğer maaş bağlanırsa ilk engelli yardım parası Ziraat Bankası şubesinden sonraki maaşlar ise PTT şubelerinden alınır.

 • Muhtaç Aylığı: Engelli aylığı haricinde faydalanılabilecek diğer bir aylık ise muhtaç aylığıdır. Bu aylık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilir.

Aylığı almak için kişinin en az %40 ve üzeri engelinin bulunması ya da annesi babası vefat etmiş bir çocuk olması gerekmektedir. Kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumu ile ilişkisinin olmaması ve engelli aylığı almaması gerekmektedir. Hanede kişi başına düşen ortalama gelirde askeri ücretin 1/3’ünü geçmemelidir.

Engelli kişi ya da yetim çocuk şartları karşılıyorsa başvuru sürecine geçilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden alınan başvuru formu doldurulur ve kişi engelli ise engel durumunu belirten sağlık raporu ile ilinde bulunun Vakıflar Genel Müdürlüğüne giderek ya da internet üzerinde başvuruda bulunabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü gerekli incelemeleri yaptıktan sonra maaşın bağlanmasına karar verirse maaş Ziraat Bankası’ndan alınır.

 • Engelli Bakım Aylığı: Alınabilecek son maaşta engelli bakım aylığıdır. Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilir.

Diğer aylıklardan farklı olarak bu aylık engellinin kendisine değil bakıcısına verilir. Engelli bakım aylığının alınabilmesi için kişinin %50’nin üzerinde ağır engele sahip olması ve doktor raporu ile bakıma muhtaç olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Hanede kişi başına düşen gelir askeri ücretin 2/3’ünü geçmemelidir. Engelli bakım aylığı ile birlikte engellinin kendisine de engelli aylığı bağlanabilir.

Gerekli koşullar sağlanıyorsa başvuru sürecine geçilir. Hastaneden alınan ağır engelli raporu ve ailenin gelir durumunu gösteren çizelge ile birlikte ilinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvuru yapılır. Hasta ağır engelli olduğundan başvuruyu varisi yapabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gerekli incelemeleri yaptıktan sonra maaşın bağlanıp bağlanmamasına karar verir. Maaş Ziraat Bankası’ndan alınır.

Engelli Yardımları Ne Kadar?

Engelli maaşlarının bağlanmasından sonra 2018 itibari ile alınacak engelli maaşları ne kadardır?

Öncelikle engelli maaşı (2022) maaşı üç ay da bir ödenen bir maaştır. Kişinin engel durumuna göre iki seviyesi vardır. Kişi %40 ile %69 arasında engele sahipse 434,68 TL, %70 ve üzeri engele sahip ise 650,52 TL maaş ödenir.
Muhtaç aylığı, engelli maaşının aksine her ay ödenen bir maaştır ve farklı seviyeleri yoktur. %40 ve üzeri engeli olan ve annesi babası olmayan çocuklara 679,64 TL maaş ödenir.

Engelli Bakım Aylığı ise her ay 1105,54 TL olarak engellinin bakıcısına ödenir.

Engelli Yardım Dernekleri Hangileridir?

Engellilere yardım etmekz isteyen insanlar ise çeşitli vakıflara bağışlarda bulunabilir. Türkiye’de engelliler için binlerce yardım derneği bulunmaktadır Birkaç tanesi şunlardır;

 • Türkiye Sakatlar Derneği
 • Türkiye Görme Engelliler Derneği
 • Altı Nokta Körler Derneği
 • İşitme Engelliler Derneği
 • Bedensel Engelliler Derneği
 • Zihinsel Engelliler Derneği

Engellilere Sağlanan İndirimler ve Muafiyetler

Engelliler bazı vergilerden muaftır ve devlet kurumlarında çeşitli indirimlere sahiptirler. Bazıları şunlardır;

 • Gelir Vergisi İndirimi
 • ÖTV Muafiyeti
 • MTV Muafiyeti
 • Emlak Vergisi Muafiyeti
 • Toplu Taşıma İndirimi
 • Demir Yolları İndirimi
 • Devlet Tiyatroları İndirimi
 • Müze ve Mili Park İndirimi
soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir