Engellilere Kredi Veren Bankalar

engellilere-kredi-veren-bankalar

2018 yılı itibari ile hangi bankalar engellilere kredi veriyor? Günümüz kredi dünyasında engelli insanlara özel kredi veren bankalar var. Çünkü kredi günümüz dünyasında artık yadsınamaz bir gerçek. Peki, bir engellinin kredi alması için sağlıklı bir insandan daha mı ağır şartlar yerine getirmesi gerekiyor?

Öncelikle engelli insanlara kredi veren bankalar engelliler için özel kredi paketleri hazırlamış durumdalar. Tabii, bu özel paketlerden faydalanabilmek için belirli şartlar var. Öncelikle kişinin engelinin zihinsel değil fiziksel olması gerekmektedir. Zihinsel engeli ve ölümcül hastalığı olan kişilere bankalar kredi vermemektedir. Diğer koşullar kişinin en az altı ay sigortasının bulunması, düzenli bir maaşının olması(Bu maaş herhangi bir engelli maaşı olabilir.), iş yerinin ya da girişimcilik sertifikasının bulunması, maaşında kesinti bulunmaması ve kredi notunun uygun düzeyde olması şartlarıdır. Eğer engelli kişi bu koşulları yerine getiriyorsa daha uygun faizler ile bankaların özel engelli kredi paketlerinden faydalanabilir.

Engelliler kredi veren bankaların başında devlet bankaları geliyor. Devletin engellileri de toplumsal hayatın bir parçası yapma projesi kapsamında gerçekleştirdiği bir proje. Bu bankalar Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi devlet bankaları ve özel bankalardır.

Engelliler Kredi Veren Devlet Bankaları

Engellilere kredi veren devlet bankaları Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası’dır. Bu bankalar kendi içlerinde başlattıkları projeler ile hem engelli çalışanlarına hem de engelli müşterilerine çeşitli kolaylıklar sağlıyorlar. Örneğin web siteleri ve mobil uygulamalarında yaptıkları değişiklikler ile siteyi ve uygulamayı görme engellilerin kullandığı ekran okuma programlarına uygun hale getirdiler.

Bu bankaların engelliler için cazip kredi seçenekleri bulunuyor. Öncelikle bu bankalardan engelli kredisi almak isterseniz belirli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Öncelikle kişinin engeli zihinsel değil fiziksel bir engel olmalıdır. Ardından normal kredi alma süreci gibi evrak hazırlama işlemlerine başlıyorsunuz. Hazırlanacak evraklar; kişinin engelini belirten bir sağlık raporu, aylık gelirini gösteren maaş bordrosu, sigorta hizmet dökümü ve ikamet belgesidir. Başvuru işlemi yapıldıktan sonra değerlendirmenin ardından sonuç size bildiriliyor. Bu bankalar devlet tarafından yürütülen engellilerin iş hayatına ve günlük yaşama kazandırılması projesini desteklediklerinden engellilerin kredi kullanmasında daha toleranslı davranıyorlar. Engelli maaşınız (2020 Maaşı) ile bu bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Belirli periyotlarda ödenen bir gelir olarak bu maaşı devlet bankaları düzenli bir gelir olarak kabul ediyor.

Ödenecek kredinin tutarı ise sizin istediğiniz rakam ve engelli maaşınız ile orantılı olarak hesaplanıyor. Eğer engelli maaşı almıyorsanız çalıştığınız işten aldığınız maaş ile doğru orantılı olarak kredi tutarınız hesaplanıyor. 60 ay vade imkânı sunan bu krediler ile birlikte özel bireysel emeklilik teklifleri de sizlere sunuluyor.

Engellilere Kredi Veren Özel Bankalar

Engellileri destekleyen devlet bankalarının yanında özel bankalarda var. Dünya da ve Türkiye’de hizmet veren çoğu özel banka engellilere özel kredi imkânı sağlıyor. Fakat Türkiye’de engelli kredisinin en kolay şekilde alınabildiği özel bankalar Denizbank, Akbank, Garanti Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası’dır. Kendi engelli çalışanlarına ve müşterilerine bu bankalarda tüm bankalar gibi özel ayrıcalıklar sunuyorlar. Fakat bu özel bankaların diğer özel bankalardan farkı engelli maaşını (2020 Maaşı) gelir olarak kabul ediyorlar. Bu sayede yeni bir iş kurmak ya da herhangi bir ihtiyacı karşılamak için kredi kullanmak isteyen engelli kişiler sabit geliri olan bir vatandaş gibi kredisini kullanabiliyor. Başvuru şartları devlet bankaları ile aynı fakat istenen evraklarda bankalara göre değişmeler olabiliyor. Bunu bankaların kendi sitelerinde ki ilgili bölümden kontrol edebilirsiniz.

Krediniz onaylanırsa engelli maaşınız ile ya da normal maaşınızla orantılı olarak krediniz geniş bir vade sürecine yayılarak sizlere teslim ediliyor. Eğer bu kredi ile bir iş kuracaksanız kredinizi bankadan taksitler halinde de alabilirsiniz.

KOSGEB VE İŞKUR’un Engelli Teşvik ve Hibeleri

Engelli vatandaşların girişim dünyasına ve iş hayatına katılmasını sürecini 2018 yılında hızlandırmak isteyen devlet KOSGEB ve İŞKUR gibi kurumlardan engellilerin faydalanması için ekstra teşvik paketleri hazırlamalarını istedi. Bu teşvikler KOSGEB için geri ödemesiz 50.000 TL, geri ödemeli 100.000 TL’dir. İŞKUR’da bu rakamlar kuruluş işlemleri için 3000 TL, işletme giderleri için 11.000 TL ve kuruluş desteği için 36.000 TL’dir.

Bu desteklerden yararlanabilmek için geçerli koşullar şunlardır;

  • Engeli belirten sağlık raporu (%40 ve üzeri engelli)
  • KOSGEB ya da İŞKUR kaydının bulunması
  • Kuracağı iş yerinin sınırları içinde engelli kişinin ikamet etmesi
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda emekli olmamak.
  • Engelli kişinin 18 yaşının üstünde olması
  • Girişimcilik eğitimi sertifikasına sahip olmak.

Tüm bu şartları karşılayan engelli kişiler banka kredileri ve teşviklerden yararlanabilirler.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir