Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

ev-hanimlarina-kredi-veren-banakalar

Çalışmayan bayanlara kredi imkânı sunulmuştur. Şartlara uyum sağlayan ev hanımları en uygun bankadan kredi çekebilmektedir. Ev hanımlarına kredi 2019 yılında oldukça yaygınlaşmıştır. Bu durumu değerlendiren çalışmayan bayanlarda sıklıkla bankalara uğramaktadırlar.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar Listesi

Ev hanımlarına kredi veren az sayıda banka bulunmaktadır. Hepsinin hemen hemen şartları aynı olmakla beraber değişiklik gösteren noktalarda mevcuttur. Ev hanımlarına kredi veren bankalar 2019 yılı itibari ile artış göstermiştir.

ING Bank: ING Bank ev hanımlarına kredi vermektedir. Kredi imkânını ihtiyaç kredisi kapsamında vermektedir. Ev hanımlarına kolaylık sağlamaktadır. Aylık taksiti 482 TL olan, 17,409 TL limitinde kredi imkânı sunmuştur. Sınırlı olan 36 ay vade imkânını zorunlu olarak belirlemiştir. Ev hanımlarına verdiği ihtiyaç kredisi faiz oranı ise %2.79’dur.

Akbank: Akbank da ev hanımlarına ihtiyaç kredisi kapsamında kredi vermektedir. 36 ay vade ile sınırlandırılmış vade oranını kullanmaktadır. Aylık taksitleri 485 TL olan 17,500 TL limiti sunmaktadır. 17,500 TL limit ile 36 ay vade imkânı ile kredi veren Akbank da faiz oranı %2.82’dir.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB): TEB bankası da ihtiyaç kredisi kapsamında vermektedir. 36 ay vade ile 17.691 TL limitini belirlemiştir. Aylık taksitleri 491 TL’ye denk düşmektedir. Faiz oranı ise %2.90’dır.

En Avantajlı Banka Hangisidir?

Limit ve faiz oranları kıyaslandığında en yüksek faizli kredi TEB bankasınındır. Fakat en yüksek limit de TEB bankası vermektedir. En düşük faizli ING Bank iken en az limit verende ING bank olmuştur. En çok tercih edilen ve en avantajlı bank faiz oranı ve limitleri kıyaslandığında ING bank olarak düşünülmüştür.

Kredi Başvurusu Yapabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Çalışmayan kadınların kredi başvurusu yapabilmeleri için gerekli şartlar mevcuttur. Bu şartlar bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Genel olarak mevcut şartlar;

  • Kredi başvurusunda bulunacak ev hanımı üzerinde herhangi bir yasal veya idari takibin olmaması gerekmektedir.
  • Kredide gelir belgesi gösterilmesi belli başlı şartlardandır. Çalışmayan bayanların geliri olmadığı için eşinin veya kefil sunduğu kişinin gelir belgesi gösterilmesi zorunludur.
  • Başvuruda bulunacak ev hanımının, çekmek istediği kredi vadesinin 36 ayı geçmemesi gerekmektedir.
  • Kefil olarak gösterilen veya eşinin gelir belgesi doğrultusunda, gözüken gelir miktarına göre kredi verilmektedir. Talep edilen kredi tutarının, aylık gelir esas alınarak verilip verilmeyeceğine karar verilir. Kredinin taksitleri aylık gelirin yarısını geçmemelidir.
  • Eğer kefil veya eş geliri sunulmuyor ise ev hanımının üzerine kayıtlı ev, araba veya arsa ipotek gösterilebilir. İpotek gösterildiği takdirde ev hanımının eşinin, ipotek gösterilmesine izin verdiği dilekçe bizzat ve yazılı olarak bankaya verilmelidir.
  • Ek gelir kriteri de mevcuttur. Herhangi bir yerden ek gelir sağlayan ev hanımları; yani evde çalışan, kira geliri veya aileden kalan ödeme gibi, bu durumları banka değerlendirme altına alır. Çekilmek istenen kredi tutarı taksitlerini, ek gelir karşılıyor ise kefil veya eş gelir belgesine gerek duyulmamaktadır.

Kredi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Ev hanımının kendisine uygun gördüğü, taksitlerini ve faizlerini ödemekte zorlanmayacağı en uygun kredi veren bankayı seçmesi gerekmektedir. Faizsiz, dosya masrafsız veya vade oranı yüksek faiz oranı düşük olarak kredi veren bankalar mevcuttur. Bu doğrultuda en avantajlı kredi ve banka seçilmelidir. Seçilen banka ile şubelerden, çağrı merkezlerinden veya SMS yolu ile kredi için ön kayıt oluşturulabilmektedir. Ön kayıt aşaması, kredi notu ve şartlar doğrultusunda belirlenmektedir. Ön kaydı geçemeyen ev hanımları, kredi notunu kontrol edebilir veya istediği kredinin tutarına bakarak daha az tutarda kredi imkânına ön kayıt yaptırabilir. Ön kaydı geçen ev hanımları bu işlem sonrasında seçilen bankanın en yakın şubesine gidilmesi gerekmektedir. Bankanın istediği belgeler ve şartlar doğrultusunda ev hanımları kredi çekebilir. <u>Ev hanımlarına devlet kredisi</u> de verilmektedir. Fakat devlet kredisinin şartları bankalarınkinden farklıdır.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir