Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

evde-bakim-maasi-nasil-alinir

Bakım maaşı alabilmek için, belirli şart ve belgeler gerekmektedir. Evde bakım maaşı hasta, engeli ve bakıma muhtaç yakını olan ve bu bireyin bakımını üstelenen kişilere verilmektedir. Devlet hasta, engelli veya bakıma muhtaç birine bakmak zorunda olanlar için yardım yapmaktadır.

Bakım Maaşı Nedir?

Hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olan bakımını üstelenen kişilere devlet tarafından yardım yapılmaktadır. Bu yardımın adı bakım maaşıdır. Bakıma muhtaç kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için verilmektedir. Engellilerin günlük hayatlarını sürdürebilmeleri için başkalarının bakımına muhtaç kalmaktadırlar. Gündelik bakım hizmetlerinin kendi evlerinde aile, akraba veya yakınları yapmaktadır. Bakıma mecbur kişilere evde bakım parası ödenebiliyor.

Bakım Maaşı Almanın Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı alınabilmesi için belirli şartlar mevcuttur. Evde bakım maaşı şartları 2019 yılı ile değişikliğe uğramıştır.

 • %50 ve üstü ‘’ağır engelli’’ sağlık kurulu tarafından onaylı rapor olması gerekmektedir.
 • Evde bakım maaşı alacak bireyin bakıma muhtaç olması gerekmektedir.
 • Evde bakım maaşı talebinde bulunacak bireyin ailesinin gelir kriterlerinin bakım maaşı için uygun olması gerekmektedir.
 • Engelli olan birey temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak düzeyde olması gerekmektedir.
 • Engelli olan bireyin yaşadığı evdeki toplam gelir miktarının, kişi başına bölünmesi takdirinde net gelir asgari ücretin 2/3 altında ise alabilmektedir.
 • Evde bakım parasının alınabilmesi için diğer şartlardan biri ise; engelli ve bakan kişi arasında kan bağı bulunmalıdır. Yardıma muhtaç bireye bakım yapan herkes evde bakım parası alamamaktadır.
 • Engelliye bakan kişi ile yardıma muhtaç kimsenin aynı adreste ikamet etmeleri gerekmektedir. Aynı evde yaşamadığı takdirde, yardıma muhtaç kişiye bakan kişinin, muhtaç kimsenin hizmetlerini tam anlamıyla yerine getiremeyeceği düşünülmektedir.
 • Engelliye bakan kişi aynı evde yaşamıyor ise yardıma muhtaç kişi engellinin özel veya resmi merkezlerde bakım hizmetlerine alınması şartı koymaktadır. Eğer yardıma muhtaç kişi bunu kabul etmiyor ise bakım hizmeti yapılabilecek ve her gün gidilebilecek mesafede olan farklı akrabaya verilmektedir.

Evde bakım maaşı almak için aranan şartlar doğrultusunda uyum sağlanıldığı takdirde belirtilen yerlere başvuru yapılabilmektedir.

Bakım Maaşı İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Evde bakım maaşı alınabilmesi nereye başvurulmalıdır sorusunun cevabı; Aile ve Sosyal Politikalar İl Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerinden yapılabilmektedir. Başvuru işlemi yaparken engelli kişinin orada bulunması gerekmemektedir. Gerekli şartlar sağlanıyor ise gerekli belgeler istenerek başvuru işlemi tamamlanacaktır. Evde bakım maaşının alınabilmesi için sağlık kurulundan %50 engelli raporu alınması gerekmektedir. Bu raporu alırken ücret talep edilmemektedir.

Bakım Maaşı Ne Kadardır?

Bakım maaşı kişinin engel durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kullanması gereken ilaçlar olduğu takdirde yazılan dilekçede belirtilmelidir. Bu durumlar doğrultusunda hasta engelli ve bakıma muhtaç kimselerin, bakımına yardımcı olan kişilere belirtilen ücret zamlanarak gelecektir. 2019 yılı itibari ile bakım maaşı;

 • Raporunun %40-69 arası olanlar için 1.247 TL
 • Raporunun %%70 ve yukarısı olanlar için 1.845 TL

Belirlenmiştir. Her yıl evde bakım maaşlarına zam gelmektedir. Devletin hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olan bakımını üstelenen kişilere verdiği yardım her yıl artarak bu hakkı kullanan bireyleri mutlu etmektedir.

Bakım Maaşı Dilekçe Örneği

Evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği aşağıda belirtildiği gibi doldurulmalıdır.

İL SOSYAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜNE

Engelli (oğlum, kızım, eşim, kardeşim, akrabam) evde bakım hizmet modelinden yararlanmak istiyorum.

Bilgilerinize arz ederim.

Gerekli bilgiler;

 • T.C Kimlik No
 • Ad soyadı
 • Adres
 • Tarih

Bu dilekçe örneğini doldurarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. Ad soyadı kısmına engelli kişinin adı ve soyadı yazılmalıdır. Diğer bilgilerde de aynı şekilde engelli kişinin bilgileri girilmelidir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir