Findeks Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından finansal geçmişinizin toplanarak, değerlendirilmesi sonucu oluşan puanlama sistemine verilen addır. Değerlendirme sonucunda elde edilen puan, KKB tarafından Findeks adı verilen bir sistem aracılığıyla Findeks kredi notu adı altında belli bir ücret karşılığı satılır. Ülkemizde finansal kuruluşlar özel ve kendilerinin kullanması için puanlama sistemi geliştirseler de, müşteri ile ilgili detaylı verilere ulaşamadıkları için KKB ile çalışmak zorunda kalırlar.

Findeks Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Findeks kredi notu sayesinde kişinin finansal ödeme alışkanlıklarına dair bilgi sahibi olunurken, yapılan değişiklikler sonucu banka dışındaki finansal işlemlerde de kredi notuna bakılır.

Olası Risk Durumunuz Çıkartılır

Bankalar kredi notunuza göre risk durumunuzu çıkartır. Ortaya çıkan risk durumunuza göre bankalar, finansal taleplerinize nasıl bir cevap vereceklerine dair bir sistem oluştururlar. Bu sistem sayesinde kredi veremeyecekleri kişileri banka değerlendirmeye almazken; tutarlar ve risk gruplarına göre hangi müşterisini finansal konuda destekleyeceğini belirler.

Kredi notu 0 ile 1900 arasında değerler alır. Kredi notunun ‘’0’’ olması kişinin banka ile ilgili herhangi bir çalışmasının olmadığının göstergesidir.

Genel olarak Findeks ve bankaların kredi notunu değerlendirme sistemleri, kredi notuna bakılarak yapılır. Kredi notu;

1-699 arasında ise; en riskli grup olarak algılanır ve kredi taleplerinin olumlu cevaplandırılması imkansızdır.

700-1099 arasında ise orta riskli olarak değerlendirilir. İpotekli kredi kullanmaları söz konusu olabilir.

1100-1499 arasında ise az riskli olarak kabul edilir. Gelir düzeyleri dikkate alınarak; kredi taleplerine olumlu cevap verilir.

1500-1699 arasında ise iyi olarak kabul edilir ve kişinin kredi taleplerine banka olumlu cevap verir.

1700-1900 arasında ise değerlendirme sonucu puan çok iyi olarak sınıflandırılır. Yüksek meblağda kredi taleplerine bile bankalar olumlu cevap verir.

Bu genel bir değerlendirme sistemi olup, banka orta riskli kabul edilen 700-1099 arasında puana sahip olan bir kişiye otomatik ret veren bir sistem kurulabilir.

Kredi Notu En Önemli Değerlendirme Ölçütü

Findeks kredi notu, bankalar açısından tek bir ölçüt olmamakla birlikte değerlendirme ölçütü içerisinde en önemli olandır. Findeks verilerinin sürekli yenilenmesi ve artması nedeniyle veri analiz etme kapasitesi de arttığı için kredi notu önemli bir değerlendirme ölçütü olarak ilk sırada yer alır. Bankaların kredi notu dışında kredi değerlendirme ölçütleri;

  • Gelir durumunuz,
  • Çalıştığınız kurum,
  • Hane halkı gelir durumunuz ve ek gelirleriniz olarak sıralanabilir.

Bankadan bankaya kredi notunun ağırlık oranı değişse de, yine de bütün finansal kurumlar açısından en önemli değerlendirme kriteri, kredi notudur.

KKB’nin Findeks’i kurduktan sonra ülkemizde kredi notu belirleme de tek etkin ve yetkin kurum Findeks’tir. Çünkü tek veri kaynağı Findeks’te bulunmaktadır.

Finansal kuruluşların kredi değerlendirmesinde en önemli ölçüt kredi notu olsa da, kredi değerlendirmesi değişkenlik gösterebilir. Bu durumda kredi kullanılacak banka ile çalışma olması müşteri açısından büyük bir avantajdır.

Banka veya Şube Kredi İhtiyaçlarına Göre Değerlendirme Kriterlerini Esnetebilir

Bankalar kredi hedeflerinin tutması adına özellikle yıl ve çeyrek sonlarında kredi taleplerini değerlendirme kriterlerinde esnetme yapabilir. Kredi verilmeyecek kişiler için avantaj sağlamasa da, kredi kullanımı için sınırda olan kişileri olumlu yönde etkiler. Aynı şekilde şubelerinde kendilerine has hedefleri olduğu için, belli dönemlerde diğer şubelere göre daha yüksek limitli kredi verebilir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir