Gelir Belgesi İstemeden Kredi Veren Bankalar

gelir-belgesi-istemeden-kredi-veren-bankalar

Bu yazımızda özellikle düzenli gelire sahip olmayanların merak ettiği gelir belgesiz kredi veren bankalar konusuna değineceğiz. Gelir belgesiz bankalar nasıl kredi verir ve gelir belgesiz nasıl kredi alınır sorularına yazımızda cevap bulacaksınız. Ayrıca son olarak hangi bankalardan gelir belgesiz kredi alınabileceğini detaylı olarak anlatacağız.

Bankalar Çalışmayan Kişilere Kredi Verir mi?

Öncelikle bankaların hangi kriterlere göre kredi verdiklerini açıklığa kavuşturmak gerekir. Bankalar tüketicilere aşağıdaki temel kriterlere göre kredi verirler:

Kişilerin Kredi Notu

Kredi notu bankalar açısından kişilere kredi verirken kullanılan en önemi kriterdir. Bankaların ortak olarak kuruduğu bir yapı vasıtasıyla belirlenen kredi notu ülkemizde 1-1900 arasında verilen bir nottur. Buna göre uygulamada genellikle 1100 puan ve üzeri notlar bankalar tarafından kredi verilebilir kredi notu olarak kabul edilir. Burada dikkat edilirse kişilerin gelirinden söz edilmez. Kredi notu kişinin geliri ile bağlantılı olsa da aslında genel kredibilitesini gösteren bir puandır.

Kişilerin Gelir Durumu

Kişinin gelir durumu özellikle kefilsiz kredi veren bankalar açısından önemli bir değerlendirme kriteridir. Zira alınacak olan krediyi banka kişinin gelirinden tahsil edecektir. Bu açıdan bilhassa düzenli bir gelir akışı, ki bunun başında kişilerin maaşı gelir, bankalar açısından önemli bir kredi güvencesidir. Ancak söylediğimiz gibi gelir durumu kredi notundan daha önemli bir değerlendirme kriteri değildir.

Kişilerin Gelir Harici Malvarlıkları

Kişilerin özellikle ev, arsa veya araba gibi mal varlığı da bankalar açısından önemli bir kredi teminatıdır. Bankalar özellikle büyük tutarlı kredi kullanımlarında bu teminatlara kredi vadesi boyunca ipotek koymak isteyebilir. Diğer yandan gelir belgesi olmayan yani çalışmayana kredi veren bankalar ve kredi kurumları kişilerin genellikle bir miktar mal varlığına sahip olmasını bekler.

Kişilerin Bankalar ile Olan Çalışma Geçmişi

Kişilerin bankalarla olan geçmiş çalışması, kredi istediği banka ile kaç yıldır çalışıyor olduğu, bankadan kullandığı geçmiş krediler, sahip olduğu kredi kartları ve diğer mevduat ürünleri bankalar açısından önemli bir kredibilite göstergesidir. Düzenli bir geliri olmasa bile bankalar ile ve de özellikle kredi istenen banka ile uzun geçmişe dayalı sağlıklı bir çalışma geçmişi olan kişiler çoğu zaman gelir belgesi olmadan kredi alma imkanına sahiptirler.

Kişilerin Diğer Gelir Kaynakları

Kişilerin düzenli maaş veya taşınmaz mal varlıkları haricinde başka gelir kaynakları olabilir. Örneğin sahip olunan bir taksi plakası veya bir evinden elde ettiği kira geliri veya örneğin bir sanatçı için eserlerinden elde ettiği telif gelirleri kişilerin diğer düzenli gelirleri arasında kabul edilir. Bu tip gelirler de bankalar açısından olumlu yönde değerlendirilen gelirlerdir.

Gelir Belgesiz Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Bankaların mevcut kredi uygulamalarına baktığımızda piyasada en kolay kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir;

  • Yapı Kredi: Yapı Kredi Bankası ihtiyaç kredileri içinden online ihtiyaç kredisi adı altında 15.000 TL ye kadar krediyi müşterilerine gelir belgesiz kullandırabilmektedir.
  • İş Bankası: İş Bankası anında kredi uygulaması ile aylık %2,60 faiz oranlarından başlayan 25.000 TL ye kadar ihtiyaç kredilerinde öncelikle bankanın müşterileri olmak üzere başvuranlardan gelir belgesini ön şart olarak istememektedir.
  • QNB Finansbank: Finansbank da 50.000 TL ve 36 ay vade ile sınırlı ihtiyaç kredilerinde gelir belgesini ancak kredi notu düşük müşterilerinden talep etmektedir.
  • Halkbank: Halkbank en son yaptığı bedelli askerlik kredisi kampanyası kapsamında 15.000 TL’ye kadar kredilerde gelir belgesi aramamaktadır.
  • TEB: TEB’in gelir belgesini ön koşul olarak koymadığı mağaza içi ihtiyaç kredilerinde 36 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır.
soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir