Gelir Belgesi Olmadan Kredi Alınabilir mi?

gelir-belgesiz-kredi-cekilebilir-mi

Çalışma koşulları nedeniyle gelirini belgeleyemeyen, sigortalı bir işte çalışmayan veya işsizlik sorunu olanlar bankalardan ihtiyaç kredisi kullanarak nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyebilir. Öncelikle bankalar çeşitli şartlar talep ederek başvuru sahiplerine belli oranlarda kredi kullandırabiliyor. İstenen bu şartlar arasında belli bir gelire sahip olmak, kredi kayıt bürosunda kayıtlı kredi skoruna göre sınırın üzerinde olmak, kara liste olarak adlandırılan sistemde ( daha önceki kredi veya kredi kartı borcu ödemesini tanınan 90 günlük dönemde ödeme yapmayan kişiler ) olmamak bazılarıdır. “Gelir belgesi olmadan kredi çekilir mi?” sorusunun yanıtına gelecek olursak kredi kullanabilmek için geliri belgelemeye gerek duymadan kredi kullanılabilir. Ancak bu hizmetten yararlanacak olan kişilerin sigortalı (net gelir sahibi) olması gerekir. Gelir belgesi başvuru sahibinin sigortalı çalıştığına dair bilginin online sistemlerden gözlenememesi durumunda talep edilebiliyor.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Kullanma Yolları Var mı?

Bilindiği üzere sigortalı çalışanlar ve kredi notu kredi kullanmaya uygun olanlar gelir belgesi düzenlemeden bankaların online sistemlerinden hızlı kredi başvurusunda bulunabiliyor. Bu geliri olmayan kişilerin kredi kullanabileceği anlamına gelmez. Sigortalı çalışan kişilerin online sistemlerde gelir belgesine otomatik olarak ulaşılabiliyor. Ancak gelir belgesine online sistemlerden ulaşılamayan kişilerden banka gelirini belgeleyecek evrak talebinde bulunuyor. Geliriniz yoksa ve kredi kullanmak istiyorsanız bu durumda da bankalar bazı şartları yerine getirmek koşuluyla gelir belgesiz kredi kullandırabiliyor. Örneğin, kefil veya ipotek göstererek gelir belgesiz kredi kullanılabilir.

İpotekli Kredi Kullanma

İpotekli kredi şartları incelendiğinde, talep edilen kredi tutarı başvuru sahibinin geliriyle uyuşmadığında kullanılabilen bir kredi türüdür. Yüksek meblağlarda kredi kullanmak isteyen kişiler gelirleri bu tutara uygun olmadğında taşınmaz mülkünüzü ipotek ettirerek bankaların ihtiyaç kredisi ürününden yararlanabilir. Banka teminat olarak adınıza kayıtlı bu mülkü ipotek eder . Böylece kredi kullanmaya uygun gelire sahip olmadan kredi kullanmak mümkün olur. Taksitlerin bitmesi durumunda adınıza kayıtlı bu mülkteki ipotek de kalkar.

Kredi taksitlerini düzenli ödemeyen kişilere ipotekli kredi koşullarına dayanarak bankanın mülke el koyma hakkı vardır. Kredi taksitlerine üst üste 3 ay (90 gün) ödeme yapılmadığında borcun karşılığında ipotek edilen mülk artık bankanın insiyatifinde satışa çıkar ve borç böylece kapatılmış olur. İpotekli kredi kullanırken bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için ödemeleri düzenli ödemek önemlidir.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Banka Var mı?

Sigortalı çalışanların yanısıra özel sektör çalışanları gelir belgesi göstererek kredi kullanabilir. Gelir belgesiz kredi veren bankalar ise bu hizmeti belli şartlar yerine geldiğinde sağlayabiliyor. Örneğin, mevcut bir kredi ödemesi veya kredi kartı kullanımı yapanların sigorta girişi olmasa da bankalardan kredi kullanma olanağı olabiliyor. Bunun için kredi veya kredi kartı ödemelerini düzenli yapmış olmak önemlidir. Ödeme düzeni Merkez Bankası aracılığıyla kontrol edilir. Online kredi başvurularında özel hizmet sektöründe olduğunu belirten ve kredi skoru uygun olan kişiler kredi başvurularına olumlu yanıt alabilirler.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir