Girişimcilik Destek Programı Nedir?

kosgeb-destek-programi-nedir

Girişimcilik Destek Programı; KOSGEB tarafından küçük ve orta ölçekleri işletmeler için verilen bir maddi destektir. Programın amacı ekonomiyi güçlendirmek, başarılı işletmelerin kurulması, girişimciliğin desteklenmesi ve istihdam yaratılmasıdır. Bu destek programından faydalanılabilmesi için KOSGEB başvuru şartları şu şekildedir;

 • 18 yaşının doldurulmuş olması,
 • T.C vatandaşı olunması,
 • İşletmenin kurulmuş olması,
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin tamamlamış olması ya da İŞGEM ’de yer alınması gerekmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursu Nedir, Katılım Ücretsiz mi?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, KOSGEB tarafından herkese açık ve ücretsiz olarak verilmektedir. Girişimcilik Destek Programına başvurabilmek için bir ön şart olan KOSGEB girişimcilik kursu, farklı illerde ve farklı dönemlerde açılmaktadır. Kurs zamanları ile ilgili duyurular www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden yapılmaktadır. Eğitim kapsamında genel hedef olan başarılı işletmelerin kurulması yanı sıra hedeflenenler şu şekildedir;

 • Girişimcilerin iş kurma, yürütme gibi konularda bilgi ve beceri sahibi olması,
 • Girişimcilerin işlerini yürütürken kendi üzerlerine düşen sorumluluk ve rolleri kavraması,
 • İş fikirlerine yönelik iş planı hazırlayabilecek deneyim ve bilgiye sahip olmaları.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB girişimcilik kursu başvuru işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden yapılmakta olup son başvuru tarihi, eğitim başlangıç tarihin 5 gün öncesine tekabül etmektedir. Bir örnek vermek gerekirse duyuruda yer alan eğitimin başlangıç tarihi 10.10.2018 ise, son başvuru tarihi 04.10.2018 saat 23.59 olacaktır. Kurs başvurularınızı https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-uygulamal-giriimcilik-eitimi-bavurusu-2727 adresi üzerinden yapabilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden başvurular yapıldığı için, kimlik doğrulaması yapmanız gerekecektir. Kimlik doğrulaması için T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden kimliğinizi ibraz ederek, 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

Girişimcilik Destek Programı Yeni Girişimciler İçin İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Yeni Girişimci Desteği iş planı online başvurunuz sırasında sistemden alınmalıdır. Başvuru formu, taahhütname ve destek ödeme talep formu gibi evraklar online olarak E-Devlet üzerinden doldurulmalıdır. Yeni Girişimci Desteği iş planınızı doldurabilmeniz için öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir. KOBİ beyannamesini E-Devlet üzerinden doldurarak, KOBİ olduğunuzu ispat etmeniz gerekmektedir.

Beyannameniz incelendikten sonra aksi bir durum olmazsa iş planınızı doldurup, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Yeni girişimci desteği iş planı nasıl doldurulur? Sorusunun cevabı ise şu adımlar takip edilerek cevaplanabilmektedir;

 • Yeni girişimci iş planını 7 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ana bölümde genel bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Birinci bölümde kısa ve ayrıntılı bir şekilde kendinizi tanıtmanız gerekmektedir. Birinci ana bölüm iki adet alt başlığa ayrılmaktadır

Girişimci Ana Bilgiler: Daha önce hangi işleri yaptığınızı, neden ayrıldığınızı ayrıntılı bir şekilde anlatmanız gerekmektedir. Bu bölümde KOSGEB girişimcilik eğitimi detaylarınızı yazmanız da fayda vardır.

Girişimci İş Fikri: Bu kısımda seçtiğiniz iş kolunu neden seçtiğinizi, iş fikrinin nereden aklınıza geldiğini anlatmanız gerekmektedir. En önemli bölümlerden biri olduğu için dikkatli ve özenli doldurmanız da fayda vardır.

 • İş planının ikinci ana bölümünde kişisel bilgiler, girişimci ve işletme ortakları ile ilgili bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Bu ana bölümde iki alt başlığa ayrılmaktadır;

Kişisel Bilgiler: Kimlik, kurs, sertifikalar, eğitiminiz, hobiler gibi kişisel bilgilerin doldurulması gereken bölümdür.

Girişimci ve İşletme Ortakları: Bu bölümde doldurmanız gereken bilgileri ortağınız varsa onun bilgilerini de kapsayacak şekilde doldurmanız gerekmektedir. Ortağınız yoksa ‘Yok’ seçeneğini seçerek, yalnızca kendi bilgilerinizi doldurabilirsiniz.

İş Fikrini Seçme Nedeni: Seçtiğiniz iş kolunu neden tercih ettiğinizi ayrıntılı olarak anlatmanız istenmektedir. Swot analizi gibi eklemeler yaparak içeriği zenginleştirebilir, işletmenin amacını anlatabilirsiniz.

 • İş planının üçüncü ana bölümü kısa, orta ve uzun vadedeki iş planı hedefleriniz için ayrılmıştır.
 • İş planının dördüncü ana bölümü ise üretim planınıza dair ayrıntıları içermektedir. İlgili alanda KOSGEB Nace kodunu yazmalı ve detayları açıklamalısınız.
 • İş planının beşinci ana bölümü ise organizasyon şemasının açıklaması ile ilgilidir. İşletmede yer alacak çalışanların detaylı şeması yerleştirilmelidir.
 • Altıncı ana bölümde finansal maliyetler açıklanmalıdır.
 • İş planının yedinci bölümünde ise KOSGEB’den talep ettiğiniz desteklerin bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir