İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

is-arayan-kayit-belgesi-nasil-alinir

İş arayan belgesi almak için yapılması gerekenler yeni bir işe başlayacak personeller için son dönemde oldukça sorgulanan bir işlem olmasının yanında, iş arayan kayıt belgesinin çalışma hayatına 2017 yılında giren bir kavram olduğunu belirtmekte de fayda bulunmaktadır. İş arayanlar için alınması gereken iş arayan kayıt belgesi 2017 yılında yayınlanan 687 sayılı KHK ile gündeme gelirken, bu kanun hükmünde kararname ile işverenlerin 2017 yılında işe aldıkları tüm personellerin sigorta primlerini devletin karşılaması, ancak bunun için de işverenlerin işe aldıkları personellerin mutlaka İŞKUR’da aktif iş arayan kayıtlarının bulunması gerekliliği ortaya koyuldu.

İşe Giriş Evrakları Arasında Olmazsa Olmaz Bir Belge!

İşverenlere böyle önemli bir fırsat sağlanmasıyla birlikte çift taraflı olarak kişi ve kurumlar için önemli olan sigorta prim ödemeleri için 2017 yılından itibaren işverenler tarafından çalışanlardan istenen işe giriş belgelerinin başında İŞKUR kayıt belgesi gelmektedir. İşe giriş için İŞKUR’da aktif kaydı olan çalışanlar tarafından işverene verilen bu belge, işveren tarafından herhangi bir başka amaçla kullanılamayacağı gibi, İŞKUR kayıt belgesinin herhangi bir kurumda resmi bir amaçla kullanılması da mümkün değildir. İşe girişlerde personellerin işverene, işverenlerin de devlete sunacakları bu belge sonucunda devletin karşılayacağı sigorta primi süresi 6 ay olurken, bu sayede işverenlerin istihdam edecekleri her bir personel işsizlik rakamlarının aşağıya düşmesi ve işsizlik rakamları detaylarında planlana yıllık oranın tutturulması da sağlanmış olacaktır.

İş Arayan Kayıt Belgesi Alınması

İŞKUR iş arayan belgesi nasıl alınır sorgulaması özellikle son iki yıldır sıklıkla yapılmakta, bu yönde iş arayanların oldukça zorlandığı ifade edilse de İŞKUR iş arayan kayıt belgesi alınması düşünüldüğü kadar zor bir işlem değildir. Online olarak alınabilen bir belge olan iş arayan kayıt belgesi için;

İş arayan kayıt belgesi alınabilmesi için e-devlet girişi yapılabileceği gibi, İŞKUR e-şube üzerinden de gerekli işlem yapılabilmektedir.

İş arayan kayıt belgesi alınabilmesi İŞKUR iş arayan kaydı oluşturulması ve iş arama durumunun “aktif” hale getirilmesiyle mümkündür.

E-devlet üzerinden de giriş yapılabilen İŞKUR için, İŞKUR ana internet sayfasının e-şube bölümünden de kolaylıkla giriş yapılabilmektedir.

İŞKUR kaydı oluşturulması birkaç dakikalık bir işlem olmakla birlikte, profil oluşturulmasındaki en önemli husus CV olarak da tabir edilen özgeçmiş hazırlama aşamasıdır. Sisteme kayıt tamamlanıp, özgeçmiş bilgileri girildikten ve İŞKUR iş arayan girişi yapıldıktan sonra son aşamada İŞKUR iş arayan durumunun pasiften aktife alınması gerekmektedir. İŞKUR özgeçmiş doldurulmasında eğer varsa daha önce çalışılan iş kollarının doğru bir şekilde yazılması, İŞKUR tarafından sağlanacak olası iş önerileri için de oldukça önem taşımaktadır. Aktife alınan İŞKUR iş arama durumu aksi belirtilmedikçe bir yıl boyunca aktifte kalmakta, daha sonra sistem tarafından otomatik olarak pasife geçirilmektedir.

E-Devlet Üzerinden İş Arayan Kayıt Belgesi Alınması

İŞKUR e-şube vasıtasıyla alınabilen iş arayan kayıt belgeleri, e-devlet üzerinden de alınabilmektedir. E-devletten iş arayan kayıt belgesi alınabilmesi için;

  • T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle e-devlet girişi yapıldıktan sonra ana sayfa üzerindeki arama butonuna İŞKUR yazıldığında gelen listede “iş arayan kayıt belgesi” ibaresi kolayca göze çarpacaktır.
  • İlgili linke tıklandığında sistem kullanıcının adı, soyadı, doğum tarihi, kayıt tarihi, kişisel durum, mesleği, öğrenim seviyesi, okul bölümü ve bağlı olduğu İŞKUR birim bilgilerini ekrana getirmektedir.
  • Bu bilgiler yukarıda anlatılan İŞKUR ana sayfasından alındığı için bilgilerdeki herhangi bir eksiklik durumunda iş arayan kayıt belgesine ulaşım mümkün olmayabilir.
  • Bilgilerde bir eksiklik ya da yanlışlık yoksa sağ üstteki “yazdır” butonundan İŞKUR kayıt belgesi internet çıktısı alınabilmesi de mümkündür.
soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir