İşsizlik Maaşı Ne kadar? 2019

issizlik-maasi-ne-kadar-2019

İşsizlik maaşları, devlet tarafından çalışmayan kişilere verilen aylık maaşlardır. Hizmet sözleşmesi ile herhangi bir iş yerinde çalışan kişilerin sağlığı, yeteneği ve çalışma yeterliliği olmasına rağmen hiçbir kasıt bulunmadan işini kaybeden sigortalı kişilerin işlerini kaybetmeleri sonucunda uğramış oldukları herhangi bir gelir kaybı sebebi ile belirli bir süre ve belirli bir ölçüde karşılanan geçici desteğe işsizlik sigortası adı verilmektedir. İşsizlik sigortası içinde olan kişilere işsiz kaldıkları zaman işsiz kalmaları halinde, ödenen geçici destek tutarına işsizlik maaşı ya da işsizlik ödeneği adı verilmektedir. Bu bağlamda işsizlik maaşı kişilere geçici bir ödeme olanağı sağlayabilmektedir.

2019 İşsizlik Maaşı Ne kadardır?

İşsizlik maaşları diğer pek çok şey gibi asgari ücrete göre belli olmaktadır. Asgari ücret arttıkça ,değiştikçe işsizlik maaşları da değişebilmektedir.2019 yılında asgari ücret net olarak 2.020,90 TL olarak belirlenmiştir. Buna bağlı olarak 2019 işsizlik maaşı, asgari ücrete yapılan yüzde 26.5’lik zam ile 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olarak en düşük işsizlik maaşı 1.015 TL olurken en yüksek işsizlik maaşı 2.030 TL olarak belirlenmiştir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplanırken, sigortalı işçilerin işsizlik ödeneğine hak kazandıkları andan itibaren son üç yıla göre yatırılan işsizlik primleri ile değişiklik gösterilen süreler içinde işsizlik maaşı ödemesi alırlar. Bu işsizlik ödenekleri son 4 ay içindeki primleri esas kazanç aylık ortalamasına göre değişkenlik gösterir ve maaş hesaplama sistemi ve ortalama brüt kazanç üzerinden işsizlik maaşı ortaya çıkar. Örneğin; Asgari ücret olan bir kişinin son dört aylık primi hesaplanıp ortalaması alındıktan sonra brüt işsizlik maaşını çıkarmak için bu aranın yüzde kırkı hesaplanır ve ortaya çıkan sonuçtan damga vergileri çıkarıldıktan sonra ortaya çıkan sonuç alınacak olan net işsizlik maaşıdır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre ile Alınır?

İşsizlik maaşının alınma süresi, sigortalı çalışan kişilerin işsiz kaldıkları zaman işsizlik ödeneği almaya hak kazanmış olmaları durumunda işsizlerin son üç sene içinde ödenen işsizlik prim sürelerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bunlar ise;

  • Son üç yıl içinde 600 günlük işsizlik primi yatırıldıysa 180 gün yani 6 ay,
  • 900 günlük işsizlik primi yatırılmışsa 240 gün(8 ay),
  • 1080 günlük işsizlik primi yatırıldıysa 300 gün(10 ay) olarak belirlenmiştir.

İşsizlik Maaşı almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşsizlik maaşı almak için gerekli şartlar incelendiğinde, en önemli durumun işsiz kişinin kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalma durumudur. Bunun haricinde hizmet sözleşmesinin feshinden önceki son 120 gün içinde primi ödenerek sürekli çalışma şartı vardı fakat bu duru kaldırıldı. Son üç yıl içinde en az 600 günlük işsizlik priminin ödenmesi, Hizmet sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimlerine şahsen ya da online olarak başvuru yapılması işsizlik maaşı alabilmenin diğer şartları arasındadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı almak için, öncelikle işsiz kalan kişilerin İŞKUR birimlerine 30 gün içinde başvuruda bulunmaları gerekmektedir. En önemli gereklerden biri ise 30 günlük sürenin geçmemiş olması gerekmemektedir.30 gün sonra yapılan başvurular geçersiz sayılmaktadır ya da alınacak olan ücret kesintiye düşerek azalma yaşanacaktır. Bunların yanı sıra işsizlik maaşı almak isteyen kişiler devlet destekli olan sağlık hizmetlerinden de yararlanmaya devam etmek istiyorsa bunu da mutlaka başvuru yaparken belirtmelidir. Bu başvurular İŞKUR’un sitesinden de yapılabilmektedir. Diğer yandan e devlet üzerinden yapılan başvurular da geçerli olabilecektir. Başvurulardan sonra incelemeler yapılıp onay verilirse kişi işsizlik maaşını almaya başlayabilecektir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir