Kıdem Tazminatı

kidem-tazminati

2018 yılı kıdem tazminatı ödemeleri gündeme geldiğinden beri pek çok kişi kıdem tazminatı hesaplama yöntemlerini araştırmaya başladı. Kıdem tazminatı nedir diye merak edenler için kıdem tazminatı, yasalarla ödenmesi zorunlu kılınmış bir tazminat türüdür. 4857 sayılı İşçi Kanunu’na göre, işverenler tarafından, çeşitli nedenlerden ötürü iş yerinden ayrılan işçilere ödenmesi gerekmektedir. Kıdem tazminatı alabilmek için işçinin işveren tarafından işten çıkarılması gerekmektedir. Kendi isteği ile işten ayrılan, istifa eden, kişiler tazminat alamaz. İş sözleşmesinin feshi, evliliği takiben 1 yıl içerisinde işten ayrılma ve işçi ölümü gibi durumlarda ödenmektedir. Kıdem tazminatı alabilmek için sağlanması gereken başka şartlar da bulunmaktadır.

Kıdem Tazminatı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kıdem tazminatı ile ilgili en çok sorulan soru, kıdem tazminatı alabilmek için kaç yıl çalışmış olmak gerekir sorusudur. Kıdem tazminatı alabilmek için ayni işverene bağlı farklı işyerlerinde ya da aynı işyerinde en az 1 yıl çalışmak gerekmektedir. 1 yıldan daha kısa sürede ayrılan işçiler için ödeme yapılmamaktadır. Tazminat almak için gerekli şartlar, kanun içerisinde belirtilmiştir. 1475 sayılı yasanın 14. Maddesi incelenerek bu şartlara ulaşılabilir. Yasaya göre tazminat hak edebilmek için gerekli kıdem tazminatı şartları şu şekildedir:

  • İşçi kendi isteği ile işyerinden ayrılmamalıdır.
  • İşçinin vefatı söz konusu ise ailesine ödeme yapılır.
  • İşçi, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışlardan ötürü işveren tarafından işten çıkarılmamalıdır.
  • Askerlik nedeni ile kendi isteği ile işten ayrılan işçiye tazminat ödenir.
  • Kadın işçiler, çalışırken evlendikleri takdirde evlilikten sonraki 1 yıl içerisinde kendi isteği ile işten ayrılmak isterse tazminat alabilir.
  • Emeklilik şartlarını yerine getiren ve emekli maaşı için ilgili kurumlara başvurularını tamamlamış olanlara tazminat ödemesi yapılır.
  • En az 7000 gün prim, en az 25 yıllık sigorta ve 4500 gün prim ödeme şartlarını yerine getiren ve emeklilik yaşını doldurmayı beklemeden işten ayrılmak isteyenlere tazminat alabilir.
  • Emeklilik sürelerini dolduran ancak yaşını doldurmayı beklerken kendi isteği ile işten ayrılanlar tazminat alabilir.
  • Aynı işyeri ya da aynı işverenin farklı işyerlerinde 1 yıl ve daha uzun süre çalışanlar tazminat alabilir.

Kıdem Tazminatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır örnek hesaplamalar, internet üzerindeki hesaplama araçları ile hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Nasıl hesaplandığını bilmek isteyenler ise gerekli bilgileri öğrendikten sonra kendileri de hesaplama yapabilir. Kıdem tazminatı hesaplama işlemi işçinin işe başlama tarihinden itibaren gerçekleştirilir. Hizmet akdinin devam ettiği her gün için işlem yapılmaktadır. Hizmet edilen her bir yıl için, 30 günlük giydirilmiş brüt ücret tutarında tazminat ödenmesi gerekmektedir. Bir yıldan artan süreler için ise ayrı hesaplama yapılması gerekmektedir. Artan günler için de aynı orana göre ödeme yapılmaktadır. Tazminat ödemesinden yalnızca damga vergisi kesilmekte ve bu kesinti de toplam tutarın %0,759’u olmaktadır.

2018 Kıdem Tazminatı Tavan Ücreti

Kıdem tazminatı ödemelerinde, giydirilmiş brüt üzerinden hesap yapılmaktadır. Giydirilmiş brüt ücret içerisinde işçiye verilen aylık brüt maaşa ikramiye, primler, yol masrafları, yemek masrafları, yakacak yardımı gibi masraflar bulunmaktadır. Bu masrafların toplamında her yıl farklı rakamlar elde edilebilmektedir. Tavan rakamların belirlenmesi devlet tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu yıl için belirlenen tavan kıdem tazminatı tavanı 2018, 5.434,42 TL’dir. Ne kadar tazminat alacağını merak edenler, pek çok internet sitesinde yer alan hesaplama araçlarını kullanabilir. Hesaplama araçları, yaklaşık bir rakam sunmakla birlikte neredeyse gerçek tutarla oldukça yakın sonuçlar sunan aralar da bulunmaktadır. İşveren tarafından işten çıkarılan işçiler, kendileri de hesaplama yaparak gerçekten hak ettiği tutarı alıp almadığını kontrol edebilir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir