Kira Yardımı Nasıl Alınır?

devletten-kira-yardimi-nasil-alinir

Dar gelirliler için kira yardımı, ihtiyacınız olduğu takdirde kolayca yararlanabileceğiniz bir devlet desteğidir. Ülkemizde, emlak fiyatlarının son dönemlerde hayli artmasıyla beraber kira yardımına ihtiyacı olan kişi sayısı da arttı. Bu nedenle her vatandaşın kira yardımının kimler tarafından ve nasıl alındığına dair bilgi sahibi olması gerekiyor. Bu yazımız aracılığı ile sizlere kira yardımına dair bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Kira Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Kira yardımından yararlanmak için bazı şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Kira yardımından bulunacak olan kurum ve kuruluşlar kira yardımı almak için gereken şartları yerine getirmediğinizi düşünürse, ihtiyacınız olan yardımı alamazsınız. İşte, “kira yardımı kimler alabilir?” sorusuna cevap veren özellikler:

 • Öncelikle kira yardımı için, aynı zamanda devletten işsizlik maaşı alan kişilere öncelik tanınacak. Çünkü işsizlik maaşı alan kişiler, kira yardımı almak için gereken şartları zaten sağlayan kişiler olmaktadır.
 • Herhangi bir geliri olmayan veya yaşı 65’in üzerinde olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da kira yardımından kolayca yararlanabilecekler.
 • Aynı zamanda sabit bir geliri olmayan çalışan bireylere de devlet tarafından kira yardımı verilebilmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz özelliklere sahip vatandaşlar, başvuru için gereken belgelerle, kira yardımında bulunan kurum ve kuruluşlara başvurarak kira yardımına sahip olabilir. Öncesinde, başvuru için gereken belgelerin neler olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nde hangi kurum ve kuruluşların kira yardımı verdiğini bilmeniz gerekiyor.

Kira Yardımı Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Devletten kira yardımı nasıl alınır sorusunun cevabını vermeden önce, kira yardımı başvurusunda bulunabilmek için ihtiyacınız olan belgelerden bahsedelim. Gerekli belgeler sırasıyla şu şekildedir:

 • Kira yardımı alacağınız kurum veya kuruluştan alacağınız bir başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi,
 • Adrese dayalı ıslak imzalı bir nüfus kayıt örneği,
 • Kamu bankalarından birine ait ve IBAN numarasını belirten hesap cüzdanının fotokopisi. Bunun için tercih edilen kamu bankaları Ziraat Bankası ve Halkbankası’dır.
 • Kirada olduğunuzu kanıtlayan bir adet resmi belge.

Bahsi geçen belgeler ile kira yardımı almak istediğiniz kuruma giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Kira yardımınızın olumlu sonuçlanması durumunda, kuruma vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinden tarafınıza ulaşılarak haber verilecektir. Şimdi de dilerseniz, Türkiye Cumhuriyeti’nde hangi kurum ve kuruluşların kira yardımı desteğinde bulunduğundan bahsedelim.

Kira Yardımı Veren Kurumlar Nelerdir?

Güncel olarak dar gelirliye kira yardımında bulunan kurumlar sırasıyla:

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,
 • Belediye Başkanlıkları,
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,
 • Kaymakamlık ve Valiliklerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 • Maddi Yardım Gönüllüleri,
 • Sivil Toplum Kuruluşları,
 • Özel Vakıf ve Dernekler.

Bu kurumlar, ihtiyacı olan fakirlere kira yardımında bulunmaktadır. Verilen kira desteği ise, kurumdan kuruma, hatta kurumun bulunduğu ilden ile değişmektedir.

Örneğin İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde ikamet eden vatandaşlara verilen kira yardımı 960 Türk Lirasını bulmaktadır. Ancak daha küçük şehirlerde bu miktar 595 Türk Lirası olabilmektedir.

Verilen kira yardımı miktarını, kurumun bulunduğu ilin ortalama kira fiyatları ve yaşam koşulları belirlemektedir. Bu nedenle metropollerde bu miktar son derece yüksektir. Verilen kira yardımı kurumdan kuruma göre de değişebilmektedir. Gönüllü olarak kira yardımında bulunan, diğerlerine nispeten daha küçük dernek ve vakıflar daha az miktarda kira yardımında bulunabilmektedir.

Bu nedenle oturduğunuz şehirde kira yardımı almak istediğiniz kurum ve kuruluşları iyice araştırarak başvurunuzu yapmalısınız. Kira yardımı almak için bilmeniz gereken tüm bilgiler bunlardır.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir