KOBİGEL 2018 Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOBİGEL 2018 desteği ile ülkenin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda KOBİ’lerin kalkınması ve ekonomideki paylarının artması amaçlanmıştır. 300 bin TL’ye geri ödemesiz, 700 bin TL’ye kadar geri ödemeli olmak üzere 1 milyon TL’ye kadar destek alma imkânınız bulunmaktadır. Proje hazırlanarak yapılan başvuruda, konunun özelliği baz alınarak verilen destekler 1. ve 2. bölgelerde destek oranı en fazla %60 olarak verilirken 3, 4, 5 ve 6. bölgelerde en fazla %80 olarak verilmektedir.

KOBİGEL 2018 Desteği İçin Proje Hazırlığı

Proje esaslı bir KOSGEB desteği olan KOBİGEL için yalnızca bir mal ya da hizmetin teminine yönelik bir faaliyet projesi sunulmamalıdır. Net içeriklerle tanımlanış, sürdürülebilir ve ölçülebilir projeler sunulmalıdır. KOBİGEL desteği için hazırlanacak projede olması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Proje içeriğinin açık ifade edilmesi ve okunduğunda farklı anlamalar çağrıştırmaması gerekmektedir.
 • Projenin amacı gerçekleştirmek için hedefler konulmalı ve bu hedeflere ulaşılabilecek yollar planlanmalıdır.
 • Projede belirtilen faaliyetler gerçekleştirilme sırasına göre açıklanmalıdır.
 • Faaliyetlerin birbirleri ile ilişkisi olması gerekmektedir.
 • Projede belirlenen faaliyetler, zaman planı ve bütçe kriterlerinin temelini oluşturmalıdır.
 • Proje ekibi belirlenirken, projenin konusu ve amacına uygun kişilerin seçilmesi oldukça önemlidir.
 • Proje başvuru formunda yazılacak olan bilgiler, değerlendirmelerde esas alınmaktadır. Bu sebeple her bilginin dikkatli bir şekilde yazılması oldukça önemlidir.
 • Proje bütçesi ve giderleri hesaplanırken piyasa araştırması yapılması ve en uygun maliyet kalemlerinin ilişkilendirilmesi gerekmektedir.

KOBİGEL proje örnekleri ve detaylarına internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Proje örneklerini araştırarak, projeniz için fikir edinebilirsiniz.

KOBİGEL Proje Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOBİGEL 2018 başvuru işlemleri için Proje Teklif Çağrısının yapılması gerekmektedir. Proje Teklif Çağrısı, www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden duyurulmaktadır. Proje Teklif Çağrısında hedef bir kitle bulunmakta olup bu sektörle ilgili projeler için başvuru alınmaktadır. Son başvurusu tarihi, KOBİGEL 2018 şartları ve proje ilgili detaylar Proje Teklif Çağrısında belirtilmektedir. 2018 KOBİGEL desteklerine başvuru yapmak isteyen orta düşük ve düşük teknolojili imalat ve yazılım işletmeleri için şartlar şu şekildedir;

 • 2017 verilerine göre net satış hasılatının en az 300 bin TL olması gerekmektedir.
 • 2017 verilerine göre çalışan sayısı en az 3 olmalıdır.
 • 2017 yılı beyannamesi olmayan firmalar KOBİGEL destekleri için başvuruda bulunamazlar.

KOBİGEL destekleri için KOBİ beyannamesi güncel olan işletmeler E-Devlet sistemi üzerinden başvurusunu kolay bir şekilde tamamlayabilirler. Başvuru sırasında hazırlanan projenin sunulması gerekmektedir.

KOBİGEL Desteği Kapsamında Verilen Hibe Ve Krediler

KOSGEB destekleri 2018 yılı listesinde yer alan KOBİGEL programı kapsamında sunulan hibe ve kredi destekleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Personel Gideri Desteği: Personel başına sağlanan bir destek türü olarak 100 bin TL’ye kadar hibe edilmektedir. Personellerin tahsil düzeyi arttıkça destek miktarı da artacaktır. Bu hibeden dört personel ücreti için yararlanılabilir ve toplam destek tutarı 100 bin TL olabilmektedir.
 • Makine Teçhizat Desteği: Bu desteğe kalıp ve bilgisayar dahil olabilmekte olup 150 bin TL’ye kadar hibe ve 600 bin TL’ye kadar faizsiz kredi seçeneği sunulmaktadır.
 • Yazılım Giderleri Desteği: Yazılım firmaları için bu destek türünden 100 bin TL’ye kadar hibe verilmektedir. İmalat firmaları için ise 50 bin TL hibe verilmektedir. Her iki firma için ise 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği sunulmaktadır.
 • Faizsiz kredi desteği: Tüm desteklerin yanı sıra danışmanlık, eğitim, fuar katılım, test, belgelendirme vb. giderler için 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği verilmektedir.
soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir