KOSGEB Kira Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB iş yeri kira desteği, KOSGEB kursuna katılıp başarılı olan, yeni kurulan işletmelere verilmektedir. KOSGEB’de verilen kira desteğinin tümü geri alınmamaktadır. Bulunulan ile göre farklılık göstermektedir, makalenin ilerleyen kısımlarında daha detaylı anlatılmıştır.

İş yeri kira desteği ağırlıklı olarak, yeni kurulan işletmelere verilse de çalışmakta olan KOBİ’lerde, e-Kobi sayfasına giderek başvuru işlemlerinde bulunabilirler. Bu olanaktan yararlanılabilmesi için KOBİ’lerden istenilen şartların sağlanması gerekmektedir.

Hem yeni işletmeler hem de çalışan KOBİ’lerin bu desteği alabilmeleri için KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları gerekmektedir. Yeni işletmeler girişimcilik kursuna gireceğinden dolayı bu sırada kayıt işlemleri de yapılmaktadır. KOBİ’lerin ise önceden yaptıkları bir destek başvurusu yok ise altta verilen linke tıklayarak kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

  • KOSGEB veri tabanı kayıt olma linki:

http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/KOSGEBFirstApplication.aspx

KOSGEB’den Kira Desteği Nasıl Alınır?

Girişimcilik destek programı adı altında verilen destek içerisinde, hibe ve faizsiz kredi destekleri yer almaktadır. Alınan bu destekler ile iş yeri kirası ödenebilmektedir. KOSGEB kira ödemesi başvurusu yapmadan önce, dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır: İş yeri kira sözleşmesi imzalamadan önce, KOSGEB’in sonuçlanması beklenmelidir. Eğer bir destek verilmeyecek olursa, girişimcinin yapacağı zarar bu şekilde önlenmiş olur.

KOSGEB kira desteği başvurusunda bulunmak için, girişimcilik kursunun verildiği KOSGEB müdürlüklerine giderek, gerekli formu doldurup, başvuru işlemleri başlatılabilir. Yeni firmalar girişimcilik kursu sonrası, destek almaya hak kazanırlar ise bir başvuru formu doldurulmasına gerek yoktur: Kurs içerisinde verilen eğitim sırasında, bu form doldurulmaktadır. Her ay kira desteklerinin alınabilmesi için ödenen kira ödemesinin dekontunun, KOSGEB birimlerine verilmesi gerekmektedir.

KOSGEB İş Yeri Kira Desteği Ne Kadardır?

KOSGEB burada verilecek hibe desteğine 3 esnek paket sunmaktadır. Örnek olarak, KOSGEB girişimcilik desteğinde verilen 50 bin TL ile aşağıda ki paketlerden birinin seçilmesi gerekmektedir. Burada KOSGEB, seçim hakkını şahsa bırakmıştır. İhtiyaç durumuna göre istenilen paket seçilebilir:

  • 1. paket: 21.000 TL kira desteği kabul edilir ise, 27.000 TL’lik makine-teçhizat desteği ve 2.000 TL’lik kuruluş desteği alınabilmektedir.
  • 2. paket: 30.000 TL kira desteği kabul edilir ise, 18.000 TL’lik makine-teçhizat desteği ve 2.000 TL’lik kuruluş desteği alınabilmektedir.
  • 3. paket: 45.000 TL kira desteği kabul edilir ise, 3.000 TL’lik makine-teçhizat desteği ve 2.000 TL’lik kuruluş desteği alınabilmektedir.

Bu örnek, 50.000 TL baz alınarak verilmiştir. Verilen hibeye göre burada yer alan hesaplamalar farklılık gösterebilir.

Yapılan başvurularda bu durumun dikkatlice gözden geçirilmesi ve ani kararlar verilmemesi gerekir.

KOSGEB kira desteği 2018 yılında, birinci ve ikinci bölgelerde kiranın %60’nı, diğer bölgelerde ise %70’ini karşılamaktadır. Altta birinci ve ikinci bölgeler harf sırasına göre verilmiştir.

Birinci bölgede yer alan iller: Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Muğla.

İkinci bölgede yer alan iller: Adana, Aydın, Bolu, Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada ilçeleri dahil değil), Denizli, Edirne, Isparta, Kayseri, Kırklareli, Konya, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova.

KOSGEB Tarafından İş Yeri İçin Verilen Kira Desteği Ne Kadar Süre Veriliyor?

Verilen destek, ilk kiranın verilmesinin ardından, 24 ay süre ile iş yeri kirasını karşılamaktadır. 2 yıl içerisinde kirada artış yapılması durumunda, kira desteği de bu duruma göre artış gösterecektir.

KOSGEB Kira Desteği İçin İstenen Belgeler

Bu belgeler, KOSGEB girişim desteği alındıktan sonra istenecek olan belgelerdir ve alt bölümde listelenmiştir.

  • Doğru bilgiler ile doldurulmuş KOSGEB başvuru formu
  • Noter onaylı kira kontratı
  • Her ay için ödenen kiranın dekontu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KOSGEB Başvurusunda Aranan Şartlar Nelerdir?

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir