KOSGEB Nitelikli Eleman

KOSGEB’den nitelikli eleman desteği; işletme sahibi kişilerin çalıştıracakları ön lisans ya da lisans mezunlarının maaşlarını KOSGEB Genel Destekleri kapsamından yararlanarak, sunulan limit dahilinde KOSGEB’den temin etmesidir. Sunulan destekten yararlanmak için diğer KOSGEB desteklerinde olduğu gibi öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği İçeriği

Geçen 2 yıl içinde alınan kararlar doğrultusunda KOSGEB, nitelikli eleman desteğinin içeriğinde de birtakım değişiklikler yapmıştır. Son değişiklikle sadece 4 yıllık lisans mezunları için değil, 2 yıllık yüksekokul mezunları için de personel desteğinin verileceği karara bağlanmıştır. Çalıştırılmak istenen kişinin mezuniyet durumuna göre Kosgeb nitelikli eleman desteği maaş limitleri de farklılık gösterir. Başvuru tarihi ve mezuniyet durumu göz önüne alınarak belirlenen destek limitleri;

  • 2 yıllık yüksekokul mezunları için aylık üst limit 1500 TL,
  • 4 yıllık lisans mezunları için 2000 TL,
  • Yüksek lisans ve üzerindeki mezuniyet durumları için de 2500 TL, şeklindedir.

Bunlarla birlikte; istihdam edilecek kişi; şirket yönetimini temsil edecek bir görevde olması, kadın olması ya da başvuru tarihinden itibaren 30 yaşını doldurmamış olması durumlarında, yukarıda belirtilen limitlere 1000 TL daha eklenmektedir.

Kosgeb nitelikli eleman desteği 2018 şartları içinde; destek alınacak personelin 1.derecen akraba olmaması ve son 1 yıl içinde ilgili firmada çalışmamış olması aranmaktadır. Nitelikli eleman desteği için başvuru, destek alınacak personel işe girmeden ya da işe başlama tarihi itibari ile 30 gün içinde yapılması gerekmektedir.

Nitelikli Eleman Desteğinde Başvuru ve Onay Süreci

Kosgeb nitelikli eleman desteği 2018 başvuru işlemleri, www.kosgeb.gov.tr ya da e – devlet üzerinden yapılmaktadır. Her iki ortamda yapılan elektronik başvurularda, başvuru formu doldurulduktan sonra formun çıktısı alınır ve KOSGEB’in istediği diğer belgelerle birlikte KOSGEB Uygulama Birimleri’ne başvuru yapılır. KOSGEB’in talep ettiği belgeler de yine e – devlet üzerinde ve KOSGEB’in resmi internet adresinde yer almaktadır.

Başvuru formu doldurulduktan sonra KOSGEB’in veri tabanına kayıt yaptırılması gerekir. Belgeler uygulama birimleri tarafından değerlendirildikten sonra başvurunun onaylanıp onaylamadığı KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden ya da e – devlet aracılığıyla takip edilmelidir.

Maaşın KOSGEB Tarafından Karşılanma Süreci

Yukarıdaki adımlar izlenirken, doldurulması gereken evraklardan biri de Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Ödeme Talep Formu olmaktadır. Form, yine KOSGEB’in resmi internet adresi kullanılarak ya da e – devlet üzerinden doldurulabilmektedir. Belgelerle birlikte sunulan bu form, uygulama birimi tarafından incelemeye alınır. Uygulama birimi, gönderilen belgeleri inceleyerek destek ödeme olur kağıdı hazırlar. Belge, işletmeden sorumlu personel tarafından Uygulama Birimi Müdürü’nün olur kararına sunulur.

Ön mali kontrol gerektiren işlemler için onay alan belgeler, Strateji Geliştirme ve Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın İç Kontrol Müdürlüğü’ne, ön kontrol gerektirmeyen işlemler ise ilgili muhasebe müdürlüğüne gönderilir. Her iki işlem gerekli yerlerde onaylandıktan sonra ödemeler, işletmelerin verdiği banka hesaplarına yapılır. Eğer başvuru yapan işletmenin ilgili mevzuatta yer alan limit üzerinde vergi ya da SGK borcu varsa, böyle bir durumda başvuru esnasında doldurulan ödeme talep formundaki limit talebi doğrultusunda, ödenecek limitten borç tutarı düşülerek hesaba aktarım işlemi yapılır.

Belirtilen limitlerde tam destek alabilmek için başvuru işlemlerinden önce SGK’nın resmi internet sayfası ya da e – devlet üzerinden SGK borç sorgulaması yapılması önerilmektedir. Aynı şekilde vergi borçları için de e- devlet üzerinden sorgulama yapılabilir. Şayet işletme adına bir borç varsa, borç kapatıldıktan sonra sunulan destek limiti kesintisiz tutarı ile alınabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

soru-sor

2 Comments on “KOSGEB Nitelikli Eleman”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir