KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

KOSGEB’den nitelikli eleman desteği ile işletmelere istihdam desteği sağlanır ve bunun için 50 Bin Türk Lirası kadar hibe verilir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) küçük işletmelerin ve girişimcilerin ekonomideki rolünü arttırmayı hedeflemektedir. Bu sebeple işletme sahibi ve girişimciler için birçok hibe ve destek programı bulunmaktadır.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan küçük ve orta işletmeleri ve girişimcileri destekleyerek onları ekonomiye kazandırmaya çalışır. İşletmelerin ve bireysel girişimciler, küçük esnaf olarak bilinmektedir ve küçük esnafın kalkınması ile sanayi ve ekonomi de güçlenir. KOSGEB 1990 yılında Türkiye Cumhuriyeti ve Ticaret Bakanlığı tarafından resmî gazetede yayımlanarak kurulmuştur.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

KOSGEB’in girişimcileri desteklemek için sunduğu bir destek türüdür. Nitelikli iş gücünün önem kazanması ile birlikte KOSGEB hibe desteklerini bu yöne doğru çevirmiştir. KOSGEB eleman desteği 2018 yılında da işletmecilerin tercih ettiği bir hibe türü olmaya başarmıştır. Nitelikli eleman desteğinde KOSGEB, işletmelere en fazla 2 çalışan için ücret ödemektedir. Son 1 yıldır çalışmayan ve herhangi bir yükseköğrenim kurumundan mezun kişilere istihdam sağlayan ve tam zamanlı çalıştırarak işletmelere de destek olmaktadır.

Nitelikli Eleman Desteği Şartları Nedir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği vermeden önce birkaç şartın yerine getirilmesini istemektedir. Bu şartların birçoğu istihdam sağlanacak kişi için geçerlidir. Belirlenen limit dâhilinde işe alınan kişilere verilen bu destek, işletme üst limitine ulaştığı zaman sonlanmaktadır. KOSGEB nitelikli eleman desteği şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Nitelikli eleman olarak tabir edilen personelin son 1 yıl (12 ay) boyunca herhangi bir yerde çalışmamış olması gerekmektedir.
  • Nitelikli elemanın herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olması da istenen şartlar arasındadır. 2 yıllık ya da 4 yıllık bir bölümden mezun olunabilir. Ön lisans ve lisans seçenekleri kabul edilmektedir.
  • Nitelikli personelin işletmede tam zamanlı bir şekilde çalışması gerekiyor.
  • Bir işletme belirlenen limitleri dahilinde maksimum 2 kişiyi istihdam edebilir. Yani KOSGEB desteği sadece 2 nitelikli elemanı karşılamaktadır.
  • Emekli, işletme sahibi ve işletme ortakları, işletme sahibinin birinci dereceden akrabaları (anne, baba, kardeş, eş ve çocuk ya da çocuklar) ve Türk vatandaşı olmayan kişilere istihdam verilmemektedir.
  • Herhangi bir kurumdan ya da isimden destek alan kişilerde nitelikli eleman desteğinden yararlanamamaktadır.
  • KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018 yılında destekten faydalanmak için proje yazma zorunlulukları bulunmamaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Aylık Üst Limitleri

KOSGEB nitelikli eleman destekleri mezun olunan yüksek öğretim türüne göre değişiklik göstermektedir. KOSGEB nitelikli eleman maaşını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 2 yıllık bir ön lisans bölümünden ya da meslek yüksekokulundan mezun olan kişilere: 1.500,00 Türk Lirası ödenmektedir.
  • 4 yıllık lisans ya da yüksek okul programından mezun olan kişilere: 2.000,00 Türk Lirası verilmektedir.
  • Yüksek lisans ve üstü bir dereceden mezun olanlar için: 2.500 Türk Lirası aylık olarak verilmektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Kaç Ay Alınabilir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği yaklaşık 3 yıl boyunca alınabilmektedir. En fazla 50.000,00 Türk Lirasına kadar destek veren KOSGEB, 3 yılın sonunda desteğini çekmektedir. Destek aldığınız süre içinde nitelikli eleman desteği için başka bir başvuru gerçekleştiremezsiniz.

Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu

Eleman desteği almak isteyen işletmeler KOSGEB’in resmi sitesinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. E- KOBİ başlığı altında bulunan taahhütnameyi doldurarak KOSGEB Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KOBİGEL Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir