KOSGEB Oto Yıkama Desteği

Oto yıkama açmak için KOSGEB’ten destek 150 bin TL’ye kadar verilen Girişimcilik Destek Programı adı altında verilmektedir. KOSGEB Girişimcilik Destek Programının amacı; istihdam sorunlarına çözüm bulabilmek, ekonomiyi canlandırmak ve başarılı işletmeler kurulmasını sağlamaktır. KOSGEB tarafından verilen destekler belirli bölgelere ve başvuran girişimcinin özelliklerine göre farklı oranlarda verilmektedir.

KOSGEB Destekleri İçin Bölgeler Ve Kodlar Nedir, Nasıl Ayrılır?

Kadın girişimciler, gaziler, engelli girişimciler ve birinci derecede şehit yakınlarının başvurularında verilen destek oranı artmaktadır. Bu kapsamda birinci ve ikinci bölgede yapılan başvurularda normal destek oranı %60 iken, kadın girişimciler, gaziler, engelli girişimciler ve şehit yakınları için oran %80’e çıkmaktadır. 3, 4, 5 ve 6. bölgelerde destek oranı %70 iken, kadın ve engeli girişimciler, gaziler ve şehit yakınları için oran %90’a çıkmaktadır.

KOSGEB verdiği desteklerde bölge ayrımının yanı sıra destelenen sektörler ile ilgili de bir listeye sahiptir. Başvuruda bulunmak istediğiniz iş kolu listede yer alıyorsa, sahip olduğu kod ile destek başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu kod NACE kod olarak adlandırılmakta olup KOSGEB’in geliştirilmesinden sorumlu olduğu sektörleri kapsamaktadır. KOSGEB oto yıkama NACE kodu 45.20.03 olarak listede yer almaktadır. Bu kodun sektör adı ise ‘Araba yağlama, yıkama, cilalama vb. faaliyetler’ olarak geçmektedir.

KOSGEB Oto Yıkama Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB oto yıkama desteğinin alınabilmesi için belirli başvuru adımlarının takip edilmesi gerekmektedir. KOSGEB oto yıkama desteği başvurunuzda izlemeniz gereken adımları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Öncelikli olarak KOSGEB destekleri başvuruların ön şart olan Girişimcilik Sertifikasını almanız gerekmektedir. Sertifika için KOSGEB tarafında belirli dönemlerde ücretsiz olarak verilen Uygulamalı Girişimcilik Kursuna katılmalısınız. Kurslar açıldığı zaman KOSGEB resmî web sitesi üzerinden duyuruları yapılmaktadır. Kursa katılabilmek için başvurunuzu E-Devlet sistemi üzerinden yapmanız gerekmektedir.
 • Girişimcilik Sertifikanızı aldıktan sonra destek başvurusu yapabilmek için işletmenizi resmi olarak kurmuş olmanız gerekmektedir. Yani vergi levhanız olmalıdır.
 • KOSGEB resmî web sitesi üzerinden üye kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Veri tabanına kayıt olduktan sonra başvuru işlemlerinizi E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • İşletmenizin KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığı konusunda tespit yapılabilmesi için KOBİ beyannamesi doldurmanız gerekmektedir.
 • KOSGEB uzmanları tarafından beyannameniz incelenmektedir. İnceleme sonrasında KOBİ vasfı taşıyorsanız destek başvurunuzu, KOSGEB uzmanınızla görüşerek tamamlayabilirsiniz.
 • Başvuru için oto yıkama iş planınızı hazırlamalısınız. İş planınızı hazırlarken izlemeniz gereken adımları girişimcilik eğitiminizde öğreneceksiniz. Bunun yanı daha önce KOSGEB desteği almış iş planı örneklerini internet üzerinden inceleyebilir ve fikir edinebilirsiniz.
 • Başvurunuz maksimum iki ay içerisinde sonuçlanmakta olup olumlu olduğu takdirde KOSGEB desteğinizi alabilirsiniz.

KOSGEB Oto Yıkama Desteği Ne Kadar?

KOSGEB oto yıkama desteği, Girişimcilik Destek Paketi kapsamında 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz, 100 bin TL’ye kadar geri ödemeli olarak verilmektedir. Bu kapsamında alabileceğiniz maddi destekler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Oto yıkama işletmenizin kuruluş giderleri için geri ödemesiz olarak 2 bin TL destek alabilirsiniz.
 • Oto yıkama için gerekli makinalar, teçhizat ve ofis donanım giderleriniz için üst limiti 18 bin TL olan geri ödemesiz destekten faydalanabilirsiniz.
 • Oto yıkama işletmenizin giderleri kapsamında, işletmenizin kuruluş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 2 yıl süreyle aylık ödeme olarak verilmektedir. İşyeri kirası, personel ücreti gibi işletme giderleriniz için geri ödemesiz olarak toplam 30 bin TL ödemeyi aylık 5 bin TL’yi aşmayacak şekilde alabilirsiniz.
 • Sabit yatırım desteği adı altında 100 bin TL’ye kadar geri ödemeli olarak destek alabilirsiniz. Bu destek için makine ve teçhizatlarınızı teminat olarak göstermeniz yeterlidir.
soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir