KOSGEB Yazılım Geliştirme Desteği

kosgeb-yazilim-gelistirme-destegi

Yazılım geliştirme yapılması için KOSGEB desteği 2018 yılı itibariyle KOSGEB tarafından verilmeye başlayacak olan ve sektöre çok önemli bir taze kan katması beklenen önemli bir destek programıdır. KOSGEB destekleri 2018 kapsamında ilk kez KOSGEB tarafından verilecek olan yazılım geliştirme desteği KOSGEB tarafından 24 Nisan’da ilan edildiği üzere KOBİ – KOBİGEL Gelişim Destek Programı 2018 Teklif Çağrısı’na göre şekillenip, programın son hali verilmiştir.

KOSGEB Yazılım Geliştirme Desteği İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB yazılım geliştirme desteği şartları diğer tüm KOSGEB hibeleri için aynı şartları taşımakla birlikte, KOSGEB’in başlattığı dönüşümün de önemli bir vitrin projesidir. Bu yönde;

 • KOSGEB Yazılım geliştirme desteği şartları için de birinci istenen durum girişimcilerin KOBİ olması gerektiğidir.
 • Girişimcilerin bu yönde ilk olarak KOSGEB veri tabanına üye olup, KOSGEB beyannamesini doldurmaları gerekmektedir. Kayıt işlemleri sırasında KOSGEB’in faaliyet alanlarını gösteren “nace kodları” arasında yazılım geliştirme, yazılım faaliyetleri bölümünün işaretlenmesi oldukça önem taşımaktadır.
 • Girişimcilerin daha sonra KOSGEB’in en az 32 saat süren uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmaları ve yazılım geliştirme yönünde birçok detaya hakim olmaları oldukça önemlidir.
 • Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde yapılacak işin niteliğinden, işletme kurulması ve yönetilmesine kadar, işletmenin büyütülmesi, rakipleri, ayakta kalabilmesi, planlı bir şekilde büyüyebilmesi, personel yönetimi ve kazanılan paranın doğru bir şekilde tekrar yatırıma dönüştürülmesine kadar oldukça geniş bir perspektifte girişimcilere bilgilendirmeler yapılmaktadır.
 • KOSGEB girişimcilik desteği için bir sonraki aşama KOSGEB yazılım geliştirme için hazırlanacak iş planının KOSGEB yetkililerine kabul ettirilmesi olacaktır. Bu yönde girişimcilerin üç kişilik KOSGEB jürisine yapacağı sunumlar, alınacak destek konusunda anahtar konumundadır.
 • KOSGEB jürisine yapılacak olan yazılım geliştirme sunumunun soyutluktan uzak mutlaka somut veriler içermesi gerekmektedir. Girişimcinin bu yönde sağlayacağı farkındalık ve inovasyon yeteneği jüriyi tatmin etmeli ve destek musluklarının açılmasına neden olmalıdır.
 • Hazırlanan iş planının KOSGEB jürisine kabul ettirilmesinden sonra girişimcinin işletme için yaptığı / yapacağı masraflar için 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz (hibe) ve 100 bin TL’ye kadar da sıfır faizli kredi alınabilmesi mümkün olmaktadır. Tutarlarla alakalı 2019 yılı içerisinde bir güncelleme yapılabilmesi de mümkündür.

KOSGEB Yazılım Geliştirme Desteğiyle Alakalı Belirtilmesi Gereken Ayrıntılar

KOSGEB desteklerinin her geçen gün faaliyet alanının genişlemesinin yanında, teknolojik alanlara daha çok yönelmesi bu yönde de üretimin arttırılması için oldukça önem taşımaktadır. KOSGEB nitelikli eleman desteği olarak da ifade edilebilen teknolojik destekler, teknolojik anlamda da üretimin arttırılarak teknolojik istihdamın arttırılması anlamına da gelecektir. Aynı zamanda yazılım yönünden de dışa bağımlılığın azaltılması, hatta yurtdışına yazılım ihraç edilmesi de kısa ve orta vade KOSGEB planlaması arasında yer almaktadır. KOSGEB bundan hareketle;

 • Belirlediği 700 milyon TL’lik bütçenin 500 milyon TL’lik tutarı imalat sanayisi için, 200 milyon TL’si de yazılım sektörü için ayrılmıştır.
 • KOSGEB’in bu yönde yaptığı desteklemeler Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile entegre bir şekilde ilerlerken, bakanlıktan yapılan açıklamada Türk ekonomisi ve dolayısıyla da Türk sanayisinin teknoloji odaklı dönüşümüne verilen önem defalarca vurgulanmıştır. Bu yönde teknoloji tabanlı girişimcilik teşvik edilmeye çalışılmaktadır.

Programın Üst Sınırı 1 Milyon TL!

Kobilere yazılım geliştirme alanında verilecek olan 200 milyon TL’lik bütçenin üst sınırı 1 milyon TL olarak planlanırken KOSGEB destek şartları arasında KOBİ’lere yazılım geliştirme anlamında verilen desteğin %30’unun hibe olarak geri ödemesiz, %70’lik kısmının da geri ödemeli olacağı ifade edilmiştir. Bu yönde;

 • Personel
 • Yazılım alım giderleri
 • Makine, kalıp ve teçhizat giderleri finanse edilirken, KOSGEB’e sunulacak projelerin minimum 6 ay, maksimum 12 olması kararlaştırılmıştır.
soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir