Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi başvurusu kredi notunu etkiler mi sorusu, kredi kullanmak isteyen pek çok kişinin kafasını kurcalamaktadır. Kredi başvurularında, kredi notunun olabildiğince yüksek olması gerekmektedir. Aksi takdirde kredi çekmek için kefil istenebilir ya da başvuru talebine olumsuz geri dönüş yapılabilir. Art arda kredi başvurusu yapmak, kredi notu üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle bankaların kredi kampanyalarına hızlı bir şekilde başvuru yapmadan önce, kredi notu üzerinde de düşünülmesi gerekir. Yapılan her başvurunun kredi notu üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Farkında olmadan kredi notunun düşürülmesi, nakit sermayeye ihtiyaç duyulduğunda zor bir süreç yaşanmasına neden olabilir.

Kredi Notu Ne Anlama Gelir?

Kredi notu öğrenme, kredi başvurularından önce mutlaka gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Pek çok insan, kredi notu hakkında yüzeysel bilgilere sahiptir. Bu nedenle, kredi başvurusunda bulunmanın kredi notu üzerinde etkiye neden olacağı hakkında herhangi bir bilgisi bulunmamaktadır. Bilinçsiz bir şekilde kullanılan banka ürünleri, kredi notunu oldukça düşürebilir ve kredi kullanılmasına izin verilmeyecek bir seviyeye indirebilir. Bu nedenle, kredi notunun tam olarak ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekir.

18 yaş ve üzerinde olan herkes, kredi kullanabilme hakkına sahiptir. Herhangi bir bankanın müşterisi olunduğu anda, kredi notu oluşturulmaya ve gerçekleştirilen banka işlemlerine göre notun hesaplanmasına başlanmaktadır. Kredi notları, Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmaktadır. Hazırlanan sistem ile kişinin kaç adet kredi kartı kullandığı, borçlarını ne kadar olduğu, ödemelerin zamanında yapılıp yapılmadığı, banka ürünlerinin ne sıklıkla kullanıldığı gibi bilgiler kullanılarak, kredi notu belirlenmektedir. Elde edilen not, bankalara müşteri hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır. Bir kişinin kredi notuna bakarak, bankalarla nasıl bir geçmişi olduğuna dair güçlü varsayımlar yapılabilir. Bu nedenle bankalar için müşterilerin kredi notları çok önemlidir.

Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu, kullanılacak kredinin maksimum miktarının belirlenmesinde de büyük rol oynamaktadır. Kredi notu yüksek olan kişiler oldukça yüksek meblağlar için başvuru yapabilse de, kredi notu çok düşük olan kişiler oldukça uygun avantajlara sahip kredileri de kullanamamaktadır. “Kredi notum 1000 kredi alabilir miyim?” gibi sorularla, minimum kredi notunun kaç olması gerektiği konusunda sıklıkla araştırma yapılmalıdır. Bankalar bu konuda farklı politikalar izleyebilse de, kredi notu 900 ve altı olan kişilerin olumlu bir kredi başvurusu gerçekleştirmeleri mümkün olmamaktadır. İdeal kredi notu ise 1400 ve üstündeki rakamlar olarak kabul edilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu kaç ayda yükselir gibi soruları, kesin olarak cevaplamak mümkün değildir. Gerekli olan kişinin banka geçmişine ve hedef olarak kabul edilen kredi notuna göre değişebilir. Öncelikle, banka borçlarının ya da kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesine dikkat edilmelidir. Ödemesi geciktirilen miktar 5 TL gibi komik bir rakam olsa da kredi notu üzerinde ciddi bir düşüşe neden olmaktadır. Sistem, borçlanılan tutardan ziyade ödemelerin düzenli olarak yapılıp yapılmadığıyla ilgilenmektedir.

Kredi kartı başvurusu, kredi başvurusu gibi çeşitli banka ürünlerine başvuru yapmak, kredi notunu düşürür. Başvurulara gelen cevap olumlu olsa bile düşüş gerçekleşmektedir. Bu durumun nedeni ise kişinin kullandığı kredinin, borç riskini arttırmasıdır. Bankaların sunduğu kampanya ve hizmetlere çok sık başvuru yapılmaması gerekmektedir. Yapılan her başvuru için müşteri hakkında sorgulama yapılacak ve yapılan bu sorgulamalar da kredi notunda düşüşe neden olacaktır. Kullanılmayan kredi kartları en kısa sürede iptal edilmelidir. Otomatik ödeme talimatları verilerek, borçların zamanında ödenmesi kontrol altına alınabilir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir