Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

kredi-cekebilmek-icin-kredi-notum-kac-olmali

Bankaların risk politikaları değişken olsa da, ne kadar yüksek kredi notuna sahip olursanız o kadar kolay kredi kullanmanız mümkün olmaktadır. Kredi notunun temel amacı, bankaların kredilendirme yaparken kendi üzerlerindeki riski dağıtmak olduğu için, kredi notunuz kredi alabilmeniz için önemlidir.

Kolay Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notunuz bankadan alacağınız kredi konusunda kesinlik ifade etmez. Tamamen banka şubenizin sizinle olan ilişkisine ve aranızdaki güvene bağlı olarak gerçekleştirilen kredilendirme, kimi zaman çok düşük nota sahip olan kişilere bile yapılabilmekte. Aynı şekilde, kredi notu çok yüksek olduğu halde ret cevabı alan insanlar da bulunmakta.

Kredi notu, sadece kredi alıp alamayacağınız konusunda bankaya rehberlik eder. Ancak, her ne kadar rehber de olsa, pek çok banka son kararını kredi notunuzun durumuna göre belirlemektedir. Kredi notu, belli risk gruplarına ayrılır. Puanınıza göre belirlenen risk grupları, kredi alma ihtimalinizin artmasına veya azalmasına neden olabilir.

  • 1-699 Puan: Bu aralıktaki grup “çok riskli” olarak değerlendirilmektedir. Kara listede yer alan, daha önce ödenmemiş borçları olan, icralık müşteriler bu listede bulunur. Aynı şekilde, bankalar ile hiç ilişkisi olmayan, ödeme düzensizliği yaşayan kişiler de bu listede yer almaktadır. Çok riskli kredi notuna sahip kişilerin kredi alma ihtimali imkansıza yakındır. Ancak teminat göstererek kredi alınması mümkündür.
  • 700-1099 Puan: “Orta riskli” grup olarak değerlendirilen bu puan aralığında kredi alma ihtimaliniz daha yüksektir. Ancak bu grup içerisindeki kişilerden ek belgeler veya kefil talep edilebilir. Genellikle gelir belgesi bulunmayan, daha önce ödeme düzensizliği yaşamış fakat daha sonra düzenli ödeme yapmış kişiler veya herhangi bir ödeme düzensizliği bulunmuyor olsa bile yeterli nakit akışı olmayan müşteriler bu grupta değerlendirilir.
  • 1100-1499 Puan: Bu grupta yer alan banka müşterileri genellikle birkaç evrak ile kredi alabilmektedir. Banka ile olan geçmişine bağlı olarak teminat veya kefil istenmemektedir. Ödemelerini düzenli yapan, belli bir kredili mevduat geçmişi olan fakat gelir-giderleri çok yakın olan müşteriler genellikle bu grupta yer alır. Eğer bu grupta yer alıyorsanız, sürekli olarak çalıştığınız ve sizi tanıyan bir banka şubesine kredi başvurusunda bulunmanız kredi alma şansınızı yükseltecektir.
  • 1500-1699 Puan: Kredi notu bu aralıkta bulunan kişiler bankalar tarafından “iyi müşteri” olarak görülmektedir. Kolayca, her bankadan kredi alabilmeniz için bu puan aralığında olmanız yeterlidir. Kredi başvuruları genellikle birkaç gün içerisinde onaylanır ve herhangi bir özel evraka, kefile veya ipoteğe ihtiyaç duyulmaz. Ancak yine de kredi başvurularınızda düzenli olarak çalıştığınız banka şubenizden yardım almanız tavsiye edilmektedir.
  • 1700 – 1900 Puan: Kredi notları içerisindeki en yüksek aralık olan bu puan grubu en rahat şekilde kredi alabilecek gruptur. Çoğu zaman halihazırda açık olan bir kredi limitine sahip olan bu müşteriler diledikleri bankadan kolayca kredi alabilir. Bu grupta yer alan müşteriler bankalar tarafından güvenilir olarak kabul edilir, çoğu zaman yüksek miktardaki kredileri bile internet şubesinden almalarına imkan sağlanır. Bankalar özellikle bu grupta yer alan müşterileri kendilerine çekmek için faiz konusunda da avantajlar sağlamaktadır.

Kolay Kredi İçin Her Zaman Kendi Banka Şubenizi Tercih Edin

Kredi notunuz yeteri kadar yüksek değilse, sürekli olarak çalıştığınız ve sizi tanıyan bir banka şubesine başvurmanız çok önemli. Bu tarz bir başvuruda, banka ile uzun süredir ticari ilişkinizin olması kredinizin onay sürecine artı sağlayacaktır.

Bazı banka şubeleri, kredi notu sistemde yetersiz görülse bile aktif ve güvenilir müşterilerine genel müdürlükler aracılığıyla kredi açabilmektedir. Bu tarz durumlarda kredinizi daha kolay ve avantajlı olarak alabilmeniz için kendi müşteri temsilciniz aracılığıyla başvuru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca, En Kolay Kredi Veren Bankalar içeriğimize de göz atabilirsiniz.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir