Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı her ne kadar günlük hayatı kolaylaştıran bir araç olsa da çoğu kişi bunu bir borç aracı olarak görmektedirler. Alışveriş esnasında kullanılması ne kadar kolay ise ödeme konusunda da bir o kadar zordur. Artırılan her limit ödeme vadesi geldiğinde kişiyi zor duruma sokmaktadır. Gelirden fazla yapılan harcamalar vadesinde yapılacak ödemede eksikliğe neden olmaktadır. Ve çoğu kişi de gelir yetersizliği sebebi ile vadesi geçen ödemeler ile karşı karşıya kalmaktadır. Oysa ki kredi kartı bir ödeme aracıdır. Eninde sonunda o ödemenin yerine konulması gerekmektedir. Her geçen vade kişiyi kredi risk grubuna sokmaktadır.

Kredi Kartını Geç Ödemenin Sakıncaları

Bankalar müşterilerine ayrıcalık tanıdıkları gibi aynı zamanda bir o kadar da yakın mercekten takip etmektedirler. Müşteri potansiyeli sağlamak isteyen bankalar herkese kolay kredi kartı veribilmektedirler. Limitlerini de kolaylıkla artırabilirler. Fakat müşterilerden ödeme vadesi geçen tek bir günün bile ödemesini faizli bir şekilde fazlası ile alırlar. Kredi kartı son ödeme tarihlerinin faizden etkilenmemek için takip edilmesi gerekmektedir. Son ödeme tarihi hesap kesiminden yaklaşık on gün sonrasıdır. Tek bir günlük gecikme bile, faizin işlemesine sebep olmaktadır. Bir gün için herhangi bir yasal işlem söz konusu olmamaktadır. Son ödeme tarihine kadar bankanın yapılan ödemeye göre belirlediği asgari ödeme tutarının ödenmesi gerekmektedir. Geç ödenmesi durumunda bankanın belirlemiş olduğu faiz oranı ile gecikme faizi ödenmektedir. Aynı zamanda sürekli tekrar eden geç ödemelerden dolayı da zamanla kredi riski ve kredi notu da düşmektedir.

Kredi Kartının Bir Ay Gecikmesi

Bankalar bir ay gecikme ile yasal işlem başlatmazlar. Fakat müşterinin kredi puanı bundan olumsuz etkilenir. Banka kanunlarına göre bir takvim yılı içerisinde art arta üç ay ödenmeyen kredi kartları için ödemenin tamamı kapatılana kadar nakit kullanımı kapatılmaktadır.Aynı zamanda yasal takip süreci başlatılması söz konusudur. Kredi kartı bir ay ödenmezse bir sonra ki ekstre döneminde mevcut borca gecikme faizi de eklenecek ve asgari ödeme tutarı da önceki aya nazaran artacaktır. Banka 2 dönemlik asgari ödeme isteyecektir. Herhangi bir yasal takip söz konusu olmamakla birlikte banka siciline olumsuz etkisi olacaktır. Banka kredi siciline bir ay gecikme şeklinde eklenecektir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir