Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

kredi-notu-nasil-hesaplanir

Kredi notunuz direk olarak bankalardan çekebileceğiniz kredi miktarını etkilediği için net olarak hangi şartlar altında şekillendiği belirtilmemektedir. Sistemin suistimal edilmemesi amacıyla gizli tutulan faktörler, yalnızca genel hatlarıyla belirtilmiştir. Kredi notunuzu tam olarak, tek başınıza hesaplamanız mümkün değildir. Bu nedenle FINDEKS ve benzeri hesaplama araçlarını kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Her ne kadar kredi notunuzu etkileyen unsurlar ayrıntılı olarak belirtilmemiş olsa da, kredi notunuzu kabataslak hesaplamak için göz önünde bulundurabileceğiniz bazı detaylar bulunuyor.

  • Düzenli Ödeme Alışkanlıklarınız: Kredi notunuzu hesaplarken en önemli unsurlardan biri kredi kartı borçlarınızı ve kredi taksitlerinizin düzenli ve tam olarak ödenip ödenmediğidir. Bu unsur, kredi notu hesaplamasında %35’lik bir puan dilimini oluşturur. Kredi notu hesaplanırken, gecikme yaşanan gün sayısına bağlı olarak notunuz etkilenir. Özellikle kredi kartı borçlarınızda kredi notunuzun etkilenmemesi için en azından asgari tutarın ödenmesi oldukça önemlidir.
  • Kredili Ürün Varlıklarınız: Kaç adet kredi kartınız olduğu, ne kadar kredi kullandığınız ve toplamda ne kadar borcunuz olduğu kredi kartınızı direk olarak etkilemektedir. Bu kısım da ödeme alışkanlıklarınız kadar önemli olup, notunuzun yine %35’lik kısmını belirleyecektir. Farklı bankalar bile olsa, toplamdaki borcunuz ve krediniz hesaplanarak kredi notunuz belirlenmektedir. Ne kadar az kredi borcunuz bulunuyorsa, kredi notunuz ve kredi alabilme ihtimaliniz o kadar yüksektir.
  • Yeni Alınmış Krediler ve Kredi Kartları: Son dönemde bankalardan kredi çekmeniz veya kredi kartı çıkartmanız kredi notunuzu düşürecektir. Geçici olarak yaşanan bu düşüş kredinizi düzenli olarak ödemeniz halinde tekrar eski haline gelecek ve düzenli ödeme sayesinde kredi notunuzun daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle çok sık aralıklarla kredi kullanmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Kredi notu hesaplama sırasında, bu konunun puan bazında önemi %10-11 arasında değişkenlik gösterir.
  • Bankalar ile Finansal İlişkiniz: Eğer düzenli şekilde bankalardan kredi kullanıyorsanız ve bu kredileri vaktinde kapatıyorsanız kredi notunuz yükselecektir. Yoğun olarak bankalarda finansal işlemler gerçekleştiren müşteriler hem banka için kazanç yaratmakta hem de daha yüksek kredi notuna sahip olmaktadır. Bir yıl içerisinde ikiden fazla kredi kullanmanız halinde ortalama olarak kredi notunuz %10 daha yüksek olacaktır. Kredi notu hesaplamanız sırasında kredi kullanım yoğunluğunuzu da hesaba katmanız gereklidir.
  • Diğer Finansal İşlemler ve Ayrıntılar: Kredi notu hesaplarken puanınızın yaklaşık %9-10 arasındaki bölümünü net olmayan pek çok farklı faktör belirler. Kaç defa kredi başvurusu yaptığınız ve ne kadar ret aldığınız, bankalardaki vadeli hesaplarınız, hesaplara para giriş çıkış sıklığı ve buna benzer pek çok faktör direk olarak kredi notunuzda etkiye sahiptir. Bunun dışında açık olarak belirtilmeyen bazı faktörler kredi notunuzda düşüşe veya yükselmeye neden olabilir.

Kredi notu hesaplama işlemini kendi başınıza sağlıklı olarak yapmanız mümkün değildir. Temel puan olarak ne alındığı bilinmediği için, kredi notu hesaplamanız da kullanacağınız faktörleri biliyor olsanız bile doğru şekilde hesaplama yapabilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle kredi notunuzu ve risk raporunuzu kesin olarak finans kuruluşlarından almanız tavsiye edilmektedir.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir