Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

kredi-notu-nasil-yukseltilir

Kredi notunuz finansal düzensizlikler nedeniyle hızla düşebilmesine rağmen, notunuzu düzeltmek için zamana ihtiyacınız olabilir. Kredi notunu belirleyen en önemli faktör düzenlilik olduğu için, hem ödeme takviminizde hem de finansal varlıklarınızda düzensizlik bu notu düşürecektir. Ancak ödemelerinizi zamanında yapmanız, farklı bankacılık ürünlerini kullanmanız ve bunları kullanırken herhangi bir ödeme gecikmesi yapmamanız kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi Notunu Yükselten Faktörler Nelerdir?

Kredi notunuz düzenli ödemelerinize bağlı olarak zaman içerisinde yükselir. Bu ödemelere ek olarak, ne kadar fazla bankacılık ürününü sorunsuz şekilde kullanıyorsanız, kredi notunuz aynı ölçüde çok daha kolay bir biçimde yükselecektir. Ancak, hangi koşulda olursanız olun, kredi notunuzu yükseltmek için zamana ihtiyaç duyacağınızı unutmayın.

Düzenli ve Vaktinde Yapılan Ödemeler: Eğer ödemelerinizi tam olarak, vaktinde yapıyorsanız kredi notunuz yükselecektir. Kredi taksitlerinin tamamını, son ödeme tarihini geçirmeden yapmanız, kredi kartı borçlarınızın en azından asgari tutarını vaktinde ödemeniz halinde kredi notunuz zaman içerisinde yükselir. Ancak bir ay ödeme yaparak diğer ay ödeme yapmamanız halinde kredi notunuzda düşüş yaşanacağı gibi, uzun vadede notunuzun yükseliş hızına zarar verecektir.

Gelir-gider Dengesi: Gelirinizin çok yüksek olmasına gerek olmadan, sadece giderlerinizin gelirinizden daha düşük olması durumunda kredi notunuz zaman içerisinde yükselecektir. Gelir ve giderlerinizin dengeli olması, bankalara ödeme yapabileceğiniz anlamına geldiği için daha kolay kredilendirilebilen müşteriler arasında gösterilirsiniz.

Farklı Bankacılık Ürünlerinin Kullanımı: Bankalarda ne kadar farklı bankacılık ürünü kullanıyorsanız, kredi notunuzun artması da o kadar hızlı gerçekleşecektir. Örneğin, vadeli hesap, yatırım, fon ve döviz hesapları gibi farklı ürünleri kullanmanız halinde, daha aktif bir finansal takviminiz bulunacağı için, sistem tarafından daha hızlı not yükseltimi yapılacaktır.

Bankalar ile Olan İlişkiniz: Kredi notunuzun yükselmesi için çok sayıda banka ile çalışmanıza gerek yok. Bir veya birkaç banka ile çalışmanız halinde, bu bankalarla sorunsuz bir ilişki yaşarsanız kredi notunuz yükselecektir. Vadesiz hesabınızı aktif olarak kullanmanız, hem bankanın gözünde puanınızı, hem de kredi notunuzu yükseltir.

Mal Varlığı: Bankalar kimi durumlarda mal varlığınıza ait belgeler isteyebilir. Bu belgeler bankalar tarafından sisteme aktarılmadığı sürece kredi notunuz üzerinde direk bir etkiye sahip olmasa da, sisteme aktarılması durumunda kredilendirilebilme şansınızı artırmaktadır. Üzerinizde bulunan tapular ve diğer mal varlıkları kredi notunuzu yükseltir.

Yatırım Hesapları: Bankalarda bulunan yatırım hesapları, kredi notunu en hızlı yükselten bankacılık ürünleri olarak bilinmektedir. Özellikle vadeli hesaplar bankaların gözünde çok değerli olduğu için kredi notunuzu direk olarak etkilemektedir. Aynı şekilde hisse senetleri, altın hesapları ve bunun gibi diğer yatırım hesapları da kredi notunuzu yükselten faktörler arasında gösterilmekte.

Kredi notu neden düşer net olarak açıklanmadığı gibi, hangi şartlar altında yükseldiği de net olarak açıklanmamaktadır. Sistemin suistimal edilerek bankaların zor durumda bırakılmaması amacıyla gizli tutulan diğer şartlar haricinde, yukarıdaki konuları yerine getirmeniz halinde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir