Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

kredi-notu-ne-kadar-surede-yukselir

Kredi notu kaç ayda yükselir sorusuna cevaplamadan önce, kredi notunun bireyler ile bankalar arasındaki ilişkilerin yönlendirilmesinde en önemli faktör olduğunu belirtmek gerekir. Bireylerin kredi notunun yüksek ya da düşük olması, bankanın müşteriye karşı davranış şeklini belirlerken; kredi notu düşük olan kişiler, bankaya ait olan bir ürünü kullanmak istediklerinde olumsuz cevap alabilirler.

Kredi notunun düşmesinde en önemli etkense; bankaya ait olan kredi kartı ya da kredilerin aylık ödeme planlarına tam ve doğru olarak uyulmamasıdır. Düzenli yapılmayan ödemeler, Kredi Kayıt Bürosu’na banka tarafından bildirilir. Ödemeleri düzensiz olan ve özellikle bunu alışkanlık haline getiren banka müşterisinin kredi puanı mutlaka düşer. Kredi puanının düşmesi ile birlikte müşterinin banka ile yeni bir finansal talep üzerine anlaşma yapmaları zorlaşır.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Ödeme planlarına uymayan bireylerin kredi notundaki düşme nedeniyle kara listeye alınması kolay olmakla birlikte, kara listeden çıkıp kredi puanını yükseltme o kadar kolay bir süreç değildir. Durumu düzeltmek uzun olduğu kadar zorlu bir süreçtir. Kara listeden çıkmanın ilk koşulu mevcut olan borçların tümüyle kapatılmasıdır.

Bütün borçlar kapatıldıktan sonra kredi puanındaki negatif ilerleme durdurulur. Burada akla yine kredi notu kaç ayda yükselir sorusu gelir ki banka ile olan olumlu ilişkiler kredi notunun yükselmesine katkı sağlar. Öncelikle bunun için kredi kartı kullanımına dikkat edilmelidir. Kredi kartı asgari düzeyde az kullanılmalı ve kullanım sonrasında oluşan borcun asgari tutarları değil, tüm borç kapatılmalıdır. Birey bankanın güvenini kazanmak adına eline geçen nakitleri bankaya yatırarak vadeli hesaba yatırmalıdır. Vadeli hesap kişinin kredi notunun yükselmesine katkı sağlar. Bunun dışında kredi notunu yükseltmek adına yapılabilecek işlemler;

  • Bankalardan kısa vadeli ve düşük meblağlarda kredi çekilerek, aylık taksit ödemelerinin zamanında yapılması,
  • Kredi kartları için yapılacak olan limit yükseltme talepleri,
  • Düzenli fatura ödeme talimatlarının verilmesi ve ödemelerin zamanında gerçekleşmesi olarak sayılabilir.

Banka ile yapılan bu işlemler karşısında kredi notunuz 1 ile 6 ay arasında yükselirken; kara listeye düşmüş bir kişinin kredi puanını yükseltme süresi 2 yıla kadar çıkabilir. Bu tür zorluklar yaşamamak adına ve kredi notunuz ile ilgili sorun yaşamamak adına ödemelerinizi düzenli yapmanız, özellikle kara listeye girmemeniz en doğru ve sağlıklı uygulama olacaktır. Eğer borcunuzu ödeyememe gibi bir durumunuz varsa da mutlaka bankanızla görüşerek kara listeye girmemek adına borcunuzun yapılandırılmasını talep ediniz.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir