Kredi Notu Neden Düşer

kredi-notu-neden-duser

Kredi notunuz bir bankadan kredi çekip çekemeyeceğinizin en önemli göstergesidir. Kredi notunuzun yetersiz olması durumunda bankalardan kredi çekemeyeceğiniz gibi, kredi kartı gibi ürünlerde de limit almanız mümkün olmamaktadır.

Kredi notunuzu etkileyen pek çok faktör bulunur. Bankalar tarafından hazırlanan rehberlerde, kredi notunu etkileyen en önemli faktör olarak ödeme alışkanlıkları gösterilmektedir. Düzenli ödeme, yeterli gelir gider dengesi, mal varlığı ve buna benzer pek çok nokta kredi notunuzu etkileyen faktörler arasında gösterilmektedir.

Kredi notunuz, Türkiye’deki en büyük dokuz banka tarafından ortaklaşa kurulmuş “Kredi Kayıt Bürosu” adı verilen bir kuruluş tarafından belirlenmektedir. KKB kısaltması ile faaliyet gösteren bu kuruluş, kredi notunu etkileyen faktörleri suistimal edilmemesi amacıyla net olarak açıklamamış olsa da, bankalar tarafından verilen tavsiyelerden yola çıkarak, kredi notunun neden düştüğü konusunda genel bir kanıya varmak mümkün.

Kredi Notunu Düşüren Faktörler

Kredi notunuzu direk olarak etkileyen belli faktörler bulunmaktadır. Bankaların hepsinin hemfikir olduğu bu konulara dikkat etmemeniz durumunda kredi notunuzda hızlı bir düşüş yaşayabilirsiniz ve akabinde kredi almanız zorlaşabilir.

  • Düzensiz Ödemeler: Düzensiz ödeme yapmanız kredi notunuz kesin olarak düşecektir. Kredi ve kredi kartı borçlarınızın ödemesinin son ödeme tarihini geciktirmeniz durumunda kredi notunuz direk olarak etkilenmiyor olsa da, bu gecikmenin uzaması durumunda kredi notunuza net olarak etki ettiği görülmektedir. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutmak için mutlaka düzenli ödeme yapmanız gerekmekte.
  • Yapılandırılmış Borçlar: Kredi kartı veya kredi borcunuzu yapılandırmanız halinde kredi notunuzu büyük ölçüde zedelemektedir. Ancak yapılandırılmış kredi borçları, düzenli ödenmesi halinde, 5 yıl içerisinde sistemden silinmekte ve kredi notunuz eski durumuna dönmektedir.
  • Reddedilen Kredi Başvuruları: Bankalara yaptığınız kredi başvuruları kredi notunuza etki etmektedir. Ne kadar çok bankaya kredi notu başvurusunda bulunduysanız bu durum sistemde görünecek ve her bankadan aldığınız ret cevabı sonraki başvurularınızı da etkileyecektir. Bu nedenle, kredi başvurusu yaparken otomatik olarak ret alacağınızı düşündüğünüz online başvurular yerine, direk olarak şubeniz ile görüşerek başvuruda bulunmanız tavsiye edilmekte.
  • Aktif Kredili Ürünler: Aktif olan kredili ürünlerinizin hepsi toplu bir limit üzerinden belirlendiğini unutmayın. Eğer BDDK tarafından sizin için açılmış kredi limiti 10.000 TL ise, tüm bankalardan alabileceğiniz kredi ve kredi kartı limitleri bu miktarın üzerine çıkamayacaktır. Bu durum direk olarak kredi notunuzda düşüşe neden olmasa bile, kredilerden ret cevabı alabilmenize neden olabilir ve dolaylı yoldan kredi notunuzu etkileyebilir.
  • Gelir Durumu: Gelir durumunuz kredi notunuz üzerinde direk olarak görülmez ancak her ay hesaplarınıza giren para, çıkan paradan daha düşükse kredi notunuzun düşmesi olasıdır. Bu durum, kişinin maddi durumunun ekside olduğunu ifade edeceği için, kredi geri ödemelerinde sorun yaşama potansiyeline işaret eder. Çoğu banka, bu durumdaki hesap sahiplerine kredi verirken daha sıkı davranmaktadır.

Bu faktörlerin dışında, kredi notunu direk olarak etkileyen pek çok unsur bulunabilir. Ancak bunlar kamuoyu ile paylaşılmadığı için hangi durumların direk olarak notunuza etki ettiği bilinmemektedir. Yukarıda yer alan konulara dikkat etmeniz durumunda, kredi notunuzu yüksek tutabilirsiniz. Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? yazımızı okudunuz mu?

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir