Kredi Notu Öğrenme

kredi-notu-ogrenme

Daha önceden sadece bankalar arasında kullanılan ve halka açık olmayan kredi notu sistemi, halka açıldıktan sonra, kişiler kredi notlarını pek çok farklı yöntem ile öğrenebilir hale geldiler. GSM operatörlerinden bankaların internet şubelerine kadar çok çeşitli yöntemler ile kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün.

Merkez olarak FINDEKS üzerinden tespit edilen ve dağıtımı yapılan kredi notları, bankaların kredi verirken kontrol ettiği ilk nokta olarak ön plana çıkıyor. Her bankanın kendine ait bir kredilendirme politikası bulunuyor olsa da, kredi notunuz bu politika içerisinde çok önemli yer tutmakta.

Kredi notu, bankaların internet şubeleri, FINDEKS, GSM operatörleri ve diğer finans kuruluşları aracılığıyla öğrenilebilir. FINDEKS üzerinden ilk kez öğrenilmek istenmesi halinde ücretsiz olan sorgulama, daha sonraki işlemler için kullanacağınız şirketin fiyatlandırma politikasına göre değişken ücretlerde olabilmektedir.

FINDEKS Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

FINDEKS, kredi notlarını dağıtan ana kuruluş olarak biliniyor. Kredi notu sorgulama sistemini ilk kez ortaya çıkaran bu şirket, kredi notlarının belirlenmesinden sorumlu olan Kredi Kayıt Bürosu tarafından kontrol edilmekte.

Farklı paketlere sahip olan FINDEKS, ilk kullanımda ücretsiz. Sonraki işlemler için yapmak istediğiniz sorgulamanın türüne bağlı olarak ücretlendirme yapmakta. FINDEKS üzerinden yapılan işlemlerde, zaman zaman kampanyalar yer alarak, kullanıcıların çok cüzi ücretlere kredi notunu ve risk raporunu alabilmesi mümkün. Aynı şekilde, sistem üzerinden yatırım danışmanlığı, kredi notu yükseltme tavsiyeleri ve buna benzer konuları içeren kursların satışları da yapılmakta.

Banka Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Neredeyse her banka kredi notu sorgulama hizmeti sunmakta. Düşük bir ücret karşılığında bankaların internet şubelerinden kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bankalar, bu işlem için bazı müşterilerinden ücret almazken, bazı durumlarda ücret talep edebilmektedir. Genellikle çoğu banka bu işlemi her müşterisi için ücretli olarak sunmakta.

İnternet şubesi üzerinden her an elde edebileceğiniz kredi notunuzu banka şubelerine giderek öğrenmeniz de mümkün. Her banka ortak bir sistem kullandığı için kredi notunuzu nereden öğrenirseniz öğrenin sonuç değişmeyecektir.

GSM Operatörleri Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm GSM operatörleri kredi notunuzu SMS ile öğrenme fırsatı sunmaktadır. Ücret karşılığında öğrenebileceğiniz notunuzu ayrıntılı bir şekilde telefonunuza gönderen operatörlerden kredi notu öğrenmek mümkün olsa da, risk raporunuzu almanız mümkün değil.

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone üzerinden, TC kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi aralarında bir boşluk bırakarak 1122’ye SMS ile göndermeniz karşılığında kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Bu işlemin ücreti operatörlere göre değişkenlik göstermekte.

Diğer Kuruluşlar Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Pek çok finans sitesi, factoring şirketi veya diğer kuruluşlar özel olarak kredi notu sorgulama ve risk raporu hizmeti sunmakta. Yine bankalarla ortak olarak aynı veri tabanından aldıkları bilgileri sorgulayanlara aktaran bu firmalar, kendilerine göre farklı bir fiyat politikası belirleyebiliyor.

Kredi notunuzu öğrenmenin pek çok yolu bulunuyor ancak bunların neredeyse tamamı ücretli. Tek bir merkez tarafından verilen bir hizmet olması nedeniyle çok sayıda kampanyaya rastlamak da mümkün değil. Ancak en ucuz şekilde kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız, sorgulama yapabileceğiniz her platformun ücret skalasını takip etmenizde fayda var.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir