Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

kredi-notu-nasil-yukseltilir

Mevcut olan kredi notunun düşük olması ya da düşüş eğilimi göstermesi, kredi notunun yükseltilemeyeceği anlamına gelmez. Doğru uygulanacak kredi notu yükseltme teknikleri sayesinde kredi notu tekrar yükselişe geçirilerek; yüksek bir kredi puanına sahip olmak söz konusu olacaktır.

Genel olarak kredi notunu etkileyen faktörler vardır ve bankalardan aldığı veriler doğrultusunda kredi notunu hesaplayan tek kuruluşta Kredi Kayıt Bürosu’dur. KKB, kredi puanının hesaplanmasında ödeme konusundaki tutarlılık, hesap ve borç durumu, kredili ürünlerin ilk kullanımı ya da yoğunluğu gibi detayları dikkate alarak kredi notunu hesaplar. Kredi notunun yüksek ya da düşük olmasına göre de banka, bireylerin finansal taleplerine olumlu ya da olumsuz cevap verir.

KKB Kredi Notu Arttırma Yöntemleri

Kredi notunuz düşükse ya da düşüş eğiliminde ise kullanacağınız basit ama etkili kredi notu arttırma teknikleri sayesinde kredi puanınızı 1 ile 6 ay arasında yükseltme şansınız olacaktır.

  • Ödemelerinizi düzenli yapmaya başlayın!

Kredi notunun yükselmesi için en etkili yöntem, ödemelerin zamanında düzenli olarak yapılmasıdır. Düzenli olarak yapılan ödemelerin kredi puanı üzerindeki etkisinin %35 gibi yüksek bir oran olduğu KKB tarafından belirtiliyor.

Bankalardan kullanılan kredi kartı, kredili mevduat ya da ihtiyaç ile konut, taşıt kredisi gibi kredili ürünlerin ödemelerinin en son ödeme tarihine kadar yapılması, kredi notunun yükselmesini ciddi oranda etkileyecektir.

Burada bilinmesi gereken önemli bir detay ise; asgari ödeme yapılmasının kredi notunu düşüreceği düşünülse de asgari ödeme kredi notunu olumlu etkiliyor.

  • Kredi ürünlerinin sayısı ile birlikte borçlarınızı azaltmaya özen gösterin

Kredi kartı ya da kredili ek hesap, ihtiyaç veya konut kredisi her biri kredi ürünüdür. Bu ürünlere ait borçların toplamı kredi notunu etkiler. Kredi notunun yükselmesi için hızlı bir değişim isteniyorsa; en uygun taktik toplam borcun azaltılmasıdır.

  • Yeni kredili ürün kullanımı sonrası mutlaka bekleyin!

Yeni bir kredili ürün kullanıldığı zaman bireye ait risk durumu arttığı için kredi notu başlangıç için düşer. Bu arada iki farklı durum göz önüne alınarak kredi notunda düşüş söz konusu olur. Bunlardan bir tanesi, birey adına ilk kez kredili ürün açılmışsa ödeme performansı bilinmediği için risk oranı yüksek olur ve kredi notu düşer. İkinci ise, birey kredi ürünler kullanıyordur ve ödeme performansı da iyidir fakat borç oranı arttığı için yine kredi notu düşer. Bu nedenle her iki durumda da düzenli ödemelerle borç oranının azaltılması için beklenilmesi gerekir. Borç oranı azaldıkça kredi notu yükselecek ve böylelikle banka ile ilişkilerinizde sorun yaşamayacaksınız.

  • Kredi kullanım yoğunluğuna dikkat edin!

KKB, kredi kullanım yoğunluğunun kredi notu üzerinde %10 gibi orana sahip olduğu belirtilmektedir. Kredi kullanımda yoğunluk söz konusu olduğu zaman borç artacağı için kredi notu da olumsuz etkilenecektir. Fakat geçmişteki ödemeler düzenli ise kredi yoğunluğu kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır. Bu nedenle ödemelerde sorun yaşanmadığı sürece yoğun kredi kullanımı kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır.

  • Bankalarla çalışmaktan vazgeçmeyin!

Halk arasında kredi kartı kullanmaktan vazgeçmek gibi kredi notunu düzeltmek adına yanlış bir yargı bulunmaktadır. Kredi notunuzu yükseltmek için kredili ürün açılışı ve kredi kartı kullanımı, ödeme istikrarı sağlandığı sürece sizin için gerekli ve avantajlı bir uygulama olacaktır.

Kısaca kredi notunu arttırma teknikleri içerinde en önemli püf nokta ödeme istikrarı olup; kredi kartı kullanımı sonucunda dönem borçlarının en azından asgari tutarı mutlaka ödenmelidir. Ayrıca büyük taksitli AVM’lerden yapılan alışverişler, fatura ödemeleri gibi diğer faktörlerde günümüzde kredi notu üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle banka ya da diğer kurumlara olan borcunuzu düzenli ödeyerek kredi notunuzun düşmesini engelleyebilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir