Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notu, bireylerin bankalardan kullandığı bireysel kredileri, kredi kartları ile kredili mevduat hesaplarına ait ödeme alışkanlıklarının Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde toplanarak analiz edip değerlendirilmesi sonucu kişiye özel oluşan puana verilen addır.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından elde edilen kredi notu, bireyin yeni bir kredi başvurusunda ya da diğer finansal taleplerinin değerlendirilmesinde kullanılan en önemli kriterlerden biridir. Kredi notu yüksek ise, bireyin ödemelerinde herhangi bir aksama ya da gecikme olmadığı anlaşılırken; kredi notu düşük ise ödemelerde gecikmelerin olduğu ve bu nedenle kredi taleplerinin olumsuz olarak değerlendirilebileceği algısı oluşur.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi notu hesaplanırken kullanılan değerler birbirine benzemekle birlikte, puanlama işlemi bankaların kendi özel yöntemlerine göre yapılmaktadır. Bu nedenle bankaların kendilerine has hesaplama yöntemlerinden dolayı bankalar arası kredi notu farklılık gösterecektir.

Kredi notu hesaplanırken dikkate alınan kriterler mevcuttur.

  • Bireylerin kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı kredi notu hesaplamasında %30 etki sağlar.
  • Bireye ait olan mevcut hesaplar ve borç durumu kredi notunu %25 etkiler.
  • Bireye ait olan yeni alınmış kredi borcu kredi notuna %20 etki eder.
  • Kredi kullanım sıklığı %15 oranında kredi notunu etkiler.
  • Yatırım hesapları, fatura ödemeleri ya da banka dışı borçlar ise kredi notunu %10 etkiler.

Herkese Ait Bir Kredi Notu Var Mıdır?

Bankacılık sistemi üzerinden son 5 yıl içerisinde bireysel kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı kullanan bireylerin mutlaka bir kredi puanı vardır. Bu tür işlemler dışında sadece bankaları maaş almak ya da para yatırıp çekmek için kullanan yani banka tarafından finansal talepleri olmayan kişilerin kredi notu hesaplanamaz.

Kredi Notunu Öğrenme Yolları Nelerdir?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim? sorusu özellikle bankalardan finansal talepleri olacak kişilerin en çok merak ettiği sorudur. Kredi notunu öğrenmenin farklı yolları bulunmaktadır.

  • Kredi Kayıt Bürosu (KKB) aracılığıyla kredi notu öğrenilebilir.
  • Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş bir sistem olup; belli bir ücret karşılığı kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Finansal talepte bulunmadan önce banka şubeleri aracılığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bankalar aracılığıyla kredi notunuzu iki farklı şekilde öğrenebilirsiniz.

  • Bankaya ait herhangi bir şubeye giderek kredi notu öğrenme talebinizi iletebilirsiniz.
  • Banka şubesine gitme şansınız yoksa, internet bankacılığı şifreniz ile giriş yaparak; bankanın internet şubesi üzerinden belli bir ücret ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir