Kredi Puanı Kaç Olanlar Kredi Çekebilir?

‘’Kredi çekmek için puan kaç olmalı?’’ sorusu cevaplanmadan önce kredi notu nedir sorusuna cevap verilmelidir. Kredi notu, bankaların ağırlıklı kullandıkları ve kişinin kullandığı kredi kartı, ihtiyaç ve taşıt, konut kredisi gibi tüm kredi hareketleri Kredi Kayıt Bürosu’nda toplanarak; analiz edilmesi sonucunda oluşturulan puanlama sistemidir. Kredi puanı 0 ile 1900 puan arasında değer alır. 5 yıl boyunca kredi kartı ya da kredi ve kredili mevduat hesabı gibi banka ürünlerden kullanmayan kişinin kredi notu 0 olur ya da banka çalışması da yoksa oluşmaz.

Kredi Notunun Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Bankalar ve tüm finans kurumları, kredi notunu kişilerin finansal taleplerini değerlendirmek amacıyla hızlı ve otomatik bir değerlendirme kriteri olarak kullanır. Yani kredi notunun değerlendirilmesi ile ilk eleme hızlıca yapılır ve çalışmaya devam edilecek müşteri kısa zamanda belirlenmiş olur.

Hangi puan aralığında bulunan müşterinin kredi değerlendirilmesinde risk gruplarında olduğunu öğrenmek adına, aşağıdaki tabloyu inceleyerek fikir sahibi olunabilir.

  • 1- 699 puan aralığı: En düşük not aralığı olup, çok riskli grup olarak kabul edilir. Kişinin kredi alma olasılığı yoktur. Çünkü puan aralığı banka ile çalışmalarda gecikme ve aksamaların olduğunu gösterir.
  • 700 – 1099 puan aralığı: Orta riskli grup olup, kredi almak için kefil ya da ipotek banka tarafından istenir.
  • 1100 – 1499 puan aralığı: Az risk gruptur. Bankaya göre değişiklik gösterse de büyük olasılık kredi alabilir ama banka kefil isteyebilir.
  • 1500 – 1699 puan aralığı: İyi olarak nitelendirilen gruptur. Kefil istenilmeden banka kredi talebine olumlu cevap verir.
  • 1700 – 1900 puan aralığı: Çok iyi olarak değerlendirilen gruptur. En rahat kredi alabilecek grup olup; yüksek meblağda kredi talepleri de olumlu olarak cevaplanır.

Kredi notunuz “çok riskli” ve “orta riskli” grup arasında yer alıyorsa, kesinlikle kredinizi yükseltmek için beklemelisiniz. Özellikle çok riskli grupta olan kişilerin kredi talepleri banka tarafından direk ret cevap alacaktır.

Bankaların tereddüt ettikleri grup , “az riskli” olarak nitelendirilen gruptur. Bu grupta yer alan kişilerin aylık gelir durumlarına, mesleklerine ve çalıştıkları kurumlara bakılarak kredi taleplerine cevap verilir.

Kolay Kredi Çekmek İçin Kredi Notum En Az Kaç Olmalıdır?

‘’Kredi çekmek için puan kaç olmalı?’’ sorusunun cevabı, başvuru yapılan bankaya ve gelir durumuna göre değişkenlik gösterir. Ancak genel bir değer belirtmek gerekirse; kredi notunun 1500 ve üzeri olması kredi talebinizin kesinlikle olumlu olacağı anlamına gelir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir