Kredi Puanı Nasıl Artar?

Kredi puanı nasıl artar? sorusunu cevaplandırmadan önce, kredi puanının öneminden bahsederek; konunun detaylandırılması sayesinde, uygulanması gereken yöntem ve teknikler daha iyi benimsenecek ve doğru kararlar sayesinde kredi puanında artma söz konusu olacaktır.

Kredi notunun yüksek olması, bankalara ödeme konusunda gerekli güveni sağladığı için finansal ihtiyaçlara kaynak bulmada sorun yaşamanızı engeller. İhtiyaç kredisi, konut ya da taşıt kredisi gibi kredi talebine verilen olumsuz cevapların nedeni, kredi notunun düşük olmasıdır. Günümüzde kredi notu sadece bankalardan kredi ya da kredi kartı talebinde bulunurken değil, taksitle hat ya da cep telefonu alırken; beyaz eşya alışverişi sırasında hatta araba kiralama sırasında bile karşınıza çıkabilir. Kredi notunuzun düşük olması nedeniyle araba kiralama talebiniz bile reddedilebilir. Bu nedenle öncelikle kredi notunuzun yükselmesini sağlamalı ya da yüksek ise düşmemesi için gerekli özeni göstermelisiniz.

Kısacası kredi notu, finansal bir yükümlülük karşısında nasıl ödeme yapacağınızı gösterir. Kredi notu 1 ile 1900 arasında değer alır. Kredi notunuz 900’ün altındaysa, bankalar kredi verme konusunda sıcak bakmıyor. Kredi notu 1200’ün üstünde olanlar için gelir düzeyine bakılarak kredi veriliyor.

Kredi Notunu Arttırmak İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Kredi notunuz düşük ise, gerekli tedbirleri alarak kredi notunu arttırmak söz konusu olur, böylelikle bankaya yaptığınız finansal taleplerinize olumlu cevap alabilirsiniz.

  • Bütün borçlarınızı kapatın

Kredi notu tek bir hamle ile kısa bir süre içerisinde yükselmez. Bunu bilmeli ve kredi notunuzu yükseltmek için gerekli sabrı göstermelisiniz.

Kredi notunuzu arttırmak için ilk önce, kredi, kredi kartı hatta fatura borçlarınız dahil var olan borçları tümüyle kapatmalısınız. Çünkü kredi notuna yönelik yapılan son düzenleme ile fatura ödeme düzeni de kredi notunu etkilemektedir.

Kredi notu, tüm bankacılık işlemlerini kapsayan geniş bir değer olduğu için, sadece borçları kapatarak kredi notunuzun yükselmesini beklemek eksik bir hamle olacak ve doğru hamlelerle kredi notunuzu arttırmaya devam edeceksiniz.

  • Düşük limitli kredi kartı edinin

Borçlar kapatıldıktan sonra yapılması gereken, düşük limitli bir kredi kartı edinmektir. Kredi kartı sahibi olduktan sonra kartınızı aktif olarak kullanmalı ve borçlarını her ay düzenli olarak tam şekilde, gününde ödemelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken kredi kartı borcunuzun kredi puanınıza olumlu anlamda etkilemesini için; aylık asgari borcu değil, tüm borcu ödemeli hatta mümkünse son ödeme tarihinden önce ödemelisiniz.

  • Düşük Tutarlı Kredi Alın

Kredi notunuzu arttırmak için yapılacaklardan biri de her ay düzenli ödemek koşuluyla düşük limitli kredi çekmektir. Hele de çekilen kredi borcu, ilk taksitte kapatılırsa kredi puanı arttırmak için etkili yollardan birisidir.

Kredi Kartı ya da Kredi Alamazsınız, Ne Yapabilirsiniz?

Kredi notunuz kredi ya da kredi kartı almanız için yeterli değilse, bir banka hesabı açtırıp, üzerinde banka işlemlerinizi yaparak kredi notunuzu arttırabilirsiniz.

Kredi notunu arttırmak için, açılan vadesiz hesap üzerine aldığınız maaşı da ekleyerek, tüm harcamalarınızı bu hesap üzerinden yapınız. Kira ve fatura ödeme, hatta alışveriş sırasında da bu hesabı kullanarak, gerekirse teminatlı kredi kartı talep ederek kredi notunuzu arttırabilirsiniz.

Kredi notunuzun düşmesinin nedeni; borç ödemedeki düzensizlik olduğu için, yapılan işlemler sayesinde ödeme alışkanlıklarınızı düzelttiğinizi bankaya ispatlamış olursunuz. Böylelikle zaman içerisinde artan kredi notunuz sayesinde kredili ürün taleplerinize olumlu cevap almaya başlarsınız.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir