Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

kredi-puani-nasil-yukselir

‘’Kredi puanı nasıl yükseltilir?’’ sorusuna net bir cevap vermeden önce, bireyin bankalarla olan ilişkisinin değerlendirilmesi ve buna göre kredi puanı yükseltme tekniklerinin belirlenmesi gerekir. Yani kara listeye giren bir kişi ile ödemelerinde zorluk yaşayan kişinin kredi puanını yükseltmek için uygulaması gereken yöntemler arasında farklılıklar vardır.

Ödeme Sorununuz Olduğu Zaman Kredi Puanı Yükseltecek Yollar

Ödemeleriniz sırasında aksama söz konusu ise, kredi puanınızın yükselmesi mümkün olmayacağı gibi tam tersi sürekli düşüş yaşanacaktır. Bu nedenle kredi puanınızda çok düşüş yaşanmadan ödemelerinize yönelik gerekli tedbirleri alarak kredi puanı yükseltilmesi konusunda sorun yaşamazsınız.

 • Aylık kredi ödemeleriniz için bütçenize uygun bir şekilde yapılandırma talebinde bulununuz.

Eğer kredi ürünlerinize olan borçlarınız ile aylık bütçeniz birbiri ile orantılı değilse ve ödeme zorluğu yaşıyorsanız kredilerinizin vadelerini uzatacak şekilde yapılandırma yaptırın. Böylelikle aylık ödeme tutarınız düşecek ve düzenli ödeme yaparak kredi puanınızı yükseltebileceksiniz.

 • Borçlarınızı tek bir kredi altında birleştirebilirsiniz.

Birden fazla kredi borcunun varlığı, ödemeler konusunda zorlayabileceği için aylık ödemelerde gecikme yaşayabilirsiniz. Bu durumda bütün kredilerinizi tek bir kredi çatısı altında toplayabilir ve vadeyi de uzatarak aylık ödemeleri düşürebilirsiniz. Kredi puanı düşük olmasına rağmen bazı bankalar kolay kredi veriyor.

Kolay Kredi Veren Bankalar

 • Aktif Bank (N Kolay Kredi)
 • CEPTETEB
 • Enpara.com
 • ING Bank E-Kredi olarak belirtilebilir.
 • İpotek eşliğinde kredi limitinizi yükseltebilirsiniz ve böylece borçlarınızı tek bir bankada 48 ay vade ile toplayabilirsiniz.

İpotek olarak verebileceğiniz bir gayrimenkulünüz mevcutsa, değerinin %80’ine kadar kredi çıkarabilir böylelikle tek bir bankada borçlarınızı toplayarak, ödeme kolaylığı sağlayabilirsiniz.

 • Ödemelerinizi en geç son ödeme tarihine kadar yapmalısınız.

Kredi ya da kredi kartında yaşanan bir günlük gecikme dahi kredi puanınızı ciddi bir oranda düşürür. Bu yüzden ödemeler en son ödeme tarihine kadar yapılmalı, kredi kartı asgari ödeme tutarı mutlaka yapılmalıdır.

Kredi ve Kredi Kartınızın Takibe Düşmesi Durumunda Kredi Puanı Yükseltecek Yollar

Kredi ya da kredi kartlarınız idari veya kanuni takibe düştü ise, takibe düşen borçları en kısa zaman içerisinde ödemelisiniz. Açıkla olan bir idari takip mevcut olduğu sürece, kredi puanınız yükselmez. Bu nedenle de idari takip nedeniyle bankalarla herhangi bir finansal ürün kullanamazsınız.

 • Banka ile görüşerek yapılandırma talebinde bulununuz.

Eğer takibe düşmüş borcunuzu kapatma konusunda problem yaşıyorsanız, banka ile görüşerek yapılandırma talebinde bulununuz. Açık takibe düşen borcunuz için bankanın avukatı tarafından aranılarak yapılandırma için mutlaka irtibata geçileceği için faiz indirimi ve taksitlendirme talebinde bulununuz.

 • Yapılandırma işlemi sırasında vadeyi uzatmayı unutmayınız.

Krediniz takibe düştükten sonra veya düşmeden önce banka tarafından kredi taksitlendirmeye dair talep gelebileceği gibi, siz de bankadan böyle bir talepte bulunabilirsiniz. Bütçenize uygun bir taksitlendirme yapılması adına pazarlık yapmayı ihmal etmeyiniz. Çünkü bankalar kredilerin takibe düşmesini çok da istemiyor. Çünkü takibe düşen kredi borçları tahsis etmek hem zor hem de uzun bir süreç olduğu için vade uzatılması konusunda destek oluyor.

Kredi Takibini Kapattıktan Sonra Kredi Puanı Yükseltecek Yollar

Kredi borcunuz takibe düştükten sonra borcu kapatsanız dahi kredi puanınız düşük olacaktır. Çünkü bankalar için hala riskli alanda yer alacaksınız. Banka ile sanılanın aksine düzenli bir çalışmaya girmediğiniz sürece de kredi puanınız yükselmeyecektir. Bu nedenle banka ile aktif olarak çalışmaya başlanması gerekir.

 • Bankadan düşük limitli dahi olsa bile kredi kartı alınız.

Takibe düşen borcu kapattıktan sonra mutlaka bir kredi kartı edinmeye çalışın ve bunun için ilk olarak maaş aldığınız bankaya kredi kartı talebinde bulununuz. Kabul edilmesi durumunda teminatlı kredi kartı talebinde bulunarak; mevduat hesabınızda bulunana nakit karşılığında kredi kartı alabilirsiniz.

 • Otomatik ödeme talimatı verin

Bankaların size olan güvenini arttırmak için banka hesapları ile birlikte otomatik ödeme talimatı vererek banka ile çalışmalarınızı aktif hale getirebilirsiniz. Bu sayede finansal ürünler almanız kolaylaşacak ve kredi puanı yükselmesi için etkili olacaktır.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir