Kredi Puanı Sorgulama

Bankalar, kredi notu hesaplanması adına kredi kullanımı ve ödemeleri, tüm kredi kartı borçları, alış verişlerinize dair ödemelerinizi referans alır. Toplanan bilgiler Kredi Kayıt Bürosu’na düzenli ödeme yapılıp yapılmamasına göre değerlendirilerek bildirilir. Böylelikle banka kendini korumak adına güvenilir müşterilerini belirleyerek; müşterilerinin finansal taleplerini değerlendirme de kredi notunun düşük ya da yüksek olmasına göre karar verir.

Bankalardan istenilen finansal desteğin alınabilmesi adına kredi puanının belli bir yeterlilikte olması gerekir.
Bankalardan kredi ya da kredi kartı gibi finansal taleplerde bulunmadan önce; kredi notu sorgulaması yapılması, müşterinin olumlu ya da olumsuz cevap alacağına dair ön bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. Bunun içinde farklı yöntemler ile kredi puanı sorgulaması yapılabilir.

Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Merkez Bankası, müşterilerin bankacılık geçmişlerinin kayıt altına alınabilmesi adına dokuz bankanın işbirliği ile Kredi Kayıt Bürosu adı altında bir büro açmıştır. Büro, kuruluş amacı ve görevi nedeniyle müşteriye ait olan tüm işlemleri kayıt altına alır. Bankadan finansal talepte bulunacak bir müşteri, KKB’ye ait olan Findeks adlı sistem üzerinden belli bir ücret karşılığı detayları ile tüm borç ya da ödemelerine dair detaylar eşliğinde kredi puanını öğrenebilir.

Findeks ile Adım Adım Kredi Notu Sorgulama

İnternet adres çubuğuna Findeks yazılarak; anasayfasına giriş yapılır. Sayfa üzerinde görülen ‘’kredi notunu şimdi öğren’’ butonunu tıklanılarak; açılan sayfada bireye ait olan T.C. kimlik numarası ve telefon numarası yazılarak giriş yapılması gerekir. Hızlı bir şekilde kredi puanı sorgulaması yapılabilmesi için az bir ücret karşılığı üye olunarak; kişisel bilgiler eksiksiz olarak doldurulur. Bilgiler tamamlandıktan sonra şifre ile giriş yapılıp, onay verilerek Merkez Bankası ile anlaşmalı olan Findeks kredi puanı sorgulaması detaylı olarak yapılır.

Merkez Bankası Dışında Kredi Puanı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kredi puanı sorgulaması Merkez Bankası ile anlaşmalı olan Findeks dışında telefon operatörlerinin sunmuş olduğu hizmet yardımı ile de öğrenilebilir. Sunulan bu hizmet karşılığında da belli bir ücret ödeyerek, oldukça basit bir şekilde sorgulama yapılabilir.

Kredi puanı sorgulaması için telefon operatörü fark etmeksizin, telefonun mesaj bölümüne 11 haneli T.C. kimlik numarası yazılıp, bir boşluk bırakıldıktan sonra doğum tarihi yazılıp 1122’ye mesaj gönderilmesi yeterli olacaktır.

Acil bir kredi talebi olduğu zaman bankalara müracaat edildiği zaman, banka görevlisi ilk olarak kredi puanı sorgulaması yapacağı için banka şubelerinde de bu şeklide ücretsiz olarak kredi puanını sorgulaması yapılabilir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama (Ücretsiz)

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir