Memur Alımı 2018

2018-memur-alimi

2018 yılı memur alımları KPSS sonuçları ile birlikte açıklanmış olup illere göre memur alım listeleri yayımlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kamu kurum ve kuruluşlarına alacağı memurların listesi ve sayısı açıklanmıştır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında oluşan memur açığını kapatmak için farklı pozisyonlarda ve statülerde personel alımları gerçekleştirilecektir. Memur alımını Kamu Personeli Seçme Sınavı büyük ölçüde etkilemektedir. Adayların başvuru için istenen nitelikleri bulundurmaları zorunludur.

Memur Alımlarında İstenen Nitelik ve Yetkinlikler

Kamu Personeli Seçme Sınavı ile birlikte memur alımların da hız kazanmıştır. Geçtiğimiz günlerde illere göre personel pozisyon ve statüsü listeleri hazırlanmış ve yayımlanmıştır. Bu listelere göre memur alımı için gereken nitelikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve sonradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına da geçiş yapılmış olabilir bu durum kabul edilmektedir.
  • Adli sicilinin temiz olması ve herhangi bir suç neticesinde hükümlülüğünün olmaması,
  • Kamu haklarından mahkeme kararınca mahkûm edilmemek,
  • Memur alımı başvurusu sırasında yapılan güvenlik kontrolünden ve arşiv soruşturmasından başarı ile geçebilmek,
  • Görevin yapılmasına engel olacak herhangi bir sağlık probleminin bulunmaması istenen ve aranan nitelikler arasında bulunmaktadır. Adayların başvurularının kabul edilmesi için bu niteliklere sahip olmaları zorunludur.

TCDD 91 Personel Alımı

Devlet Demir Yolları, Kamu Personeli Seçme Sınavından 60 puan alınmasını zorunlu tutmaktadır. Devlet demir yollarında çalışmak için bazı şartlar gerekmektedir. KPSS’den 60 puan almak, KPSS sınavına giriş yapmak başlıca şartlar arasındadır. Devlet demir yolları engelli ve eski hükümlü personel alımı da yapmaktadır. Böylece dezavantajlı olarak isimlendirilen bu gruplar sosyal dahil etme yolu ile hayata tekrar karışmalarını etkilemektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarına kamu personeli alımı başvurusu son başvuru tarihi 27 Ağustos 2018 olarak belirlenmiştir.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı

Savunma Sanayi Müsteşarlığı bir hayli rağbet gören bir memur statüsüdür. Yıllık olarak 60 kişilik personel alımı gerçekleştiren Savunma Sanayi Müsteşarlığı Kamu Personeli Seçme Sınavını göz önünde bulundurarak personel alımı yapmaktadır. 23 proje mühendisi, 28 proje asistanı, 9 yönetici asistanı olmak üzere toplamda 60 memur alımı yapmaktadır. Savunma Sanayii Müsteşarlığı KPSS puanı ile son başvuru tarihi 18 Eylül 2018 olarak belirlenmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Belediye memur alımı yapan bir diğer devlet kurumudur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kamu Personeli Seçme Sınavından 60 puan alınmasını zorunlu tutmaktadır. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2018 yılında 500 kişilik bir personel alımı gerçekleştirecektir. KPSS’den 60 puan alan kişiler İstanbul Büyükşehir Belediyesinde zabıta memurluğu yapabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi memur alım başvuruları son tarih 15 Ağustos 2018 olmasına karar verilmiştir.

PTT Sınavı ve Personel Alımları

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) geçtiğimiz günlerde personel alım sınavlarını bitirmiş ve sonuçları açıklamaya başlamıştır. PTT personel alımlarında sınav barajı 70 olarak belirlenmiştir. Sınavda 70 ve üstünü alan kişiler PTT’ye avukat, PTT uzman yardımcısı ve tekniker statülerine başvuru yapabilirler. Başvuruları aldıkları puan göz önünde bulundurularak değerlendirilecek olup 60 puan ve üstünde alanlar içinde birçok pozisyon bulunmaktadır. Gişe ve büro görevlisi sigortacılık, bankacılık, pazarlama ve lojistik alanlarında alınacak olup postacılar da alınacaktır.

2018 Temmuz Ayı Memur Alımları

En az lise mezunu adayları için belirlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı olmadan memur alımı yapan kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar için son başvuru tarihi 6 Temmuz 2018 olarak belirlenmiştir. KPSS puanı istemeden birçok belediye memur alımı yapmaktadır.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir