Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

ne-kadar-emekli-maasi-alirim

Emekli maaşı ücretleri hakkında yapılan son düzenlemelerin 2019 yılında yürürlüğe girmesi ile pek çok emekli maaşı alan vatandaşın emekli maaş miktarları da yükselmiştir. Yeni düzenlemelerle yaşanan emekli maaşlarındaki artış akıllara bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım sorusunu getirmektedir. Emekli maaşı hesaplamak içinse Sosyal Güvenlik Kurumunun emeklilik maaşı hesaplama işlemleri vatandaşların hizmetine sunulmuştur. Yapılan online işlemler sayesinde emekli maaş hesaplamaları oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmekte ve vatandaşlar ödemiş oldukları prim günleri hesabınca emekli maaş hesaplarını sistem üzerinden kolaylıkla yapabilmektedirler.

Emekli Maaşı Hesaplama Uygulaması Nedir?

Maaş hesaplama uygulaması, Sosyal Güvenlik Kurumunun vatandaşların hizmetine sunmuş olduğu, ödenen primlere göre hesaplama yapan ve oldukça hızlı olan online emekli maaşı hesaplama uygulamasıdır. Vatandaşların hizmetine sunulan bu aylık maaş hesaplayıcısı ile kişiler eğer bugün emekli olsalar ne kadar emekli maaşı alabileceklerini sistem üzerinden kolaylıkla öğrenebilmektedirler. Hizmet türlerine göre ayrı ayrı hesaplama yapabilen bu sistem sayesinde emekli olmayı dört gözle bekleyen vatandaşlar, uygulama sayesinde kolay bir şekilde meraklarını giderebilmektedirler.

4A (SSK) Çalışanları İçin Emeklilik Aylığı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

4A çalışanları için emekli maaşı sorgulama işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinde yer alan sorgulama işlemleri kısmından kolaylıkla yapılmaktadır. Bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yapan vatandaşlar, emekli olduklarında ne kadar emekli maaşı alabileceklerini görebilmektedirler. Bunun için kişilerin ihtiyacı olan tek şey bilgileri uygulama sayfasında yaptıkları işlemlere doğru bir şekilde beyan etmektir. Emeklilik maaşı sorgulama sayfasında kişilerden istenilecek olan bilgiler şunlardır;

 • TC kimlik numarası,
 • SSK Sicil numarası,
 • Baba adı,
 • Kişinin nüfusa kayıtlı olduğu ili,
 • Doğum tarihi,

Gibi bilgileri gelen sorgulama ekranına girerler. Tüm bu işlemlerin eksiksiz yapılması halinde kişiler emeklilik maaş sorgulamalarını kolaylıkla yapabilmektedirler.

4B (Bağ-Kur) Çalışanları İçin Emeklilik Aylığı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

4B çalışanları için emekli maaşı sorgulama işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinde yer alan sorgulama işlemleri kısmından yapılmaktadır. Kişiler bu sorgulama ekranında girmiş oldukları bilgilerle emekli maaşı sorgulama işlemlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde yapabilirler. Buna göre 4B çalışanlarının emeklilik maaşı sorgulama işlemleri yapmak için takip etmesi gereken adımlar şunlardır;

 • Gelen sayfa üzerinde yer alan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklanır.
 • TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi gelen sayfa üzerindeki boş alanlara girilir.
 • Yönlendirilen sayfada kişilerin esnaf ya da tarım seçeneklerinden birisini seçmeleri istenir.
 • Seçim işlemlerinin ardından sorgula butonuna tıklayarak gereken sorgulama işlemleri yapılır.

Yukarıda yer alan sorgulama işlemleri eksiksiz bir şekilde yapıldığında, kişiler emeklilik maaş aylıklarını rahatlıkla görebilmektedirler.

Emekli Maaşları Neye Göre Hesaplanmaktadır?

Pek çok vatandaşı oldukça yakından ilgilendiren emekli maaşları, kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödemiş oldukları primlerin günlerini doldurması ve yaş faktörünün de tamamlanması ile maaşlarını alabilmektedirler. Emekli maaşları hesaplanırken;

 • Vatandaşların çalışmış oldukları süre,
 • Ödedikleri prim miktarı,
 • Yaş,

Gibi faktörler dikkate alınmaktadır. Ancak emekli maaşlarında bilinen en önemli durum; uzun süredir çalışan kişilerin ve yüksek prim ödeyen sigortalıların diğer vatandaşlara göre daha yüksek maaş aldıklarıdır. Ayrıca emekli maaşlarını istedikleri bankadan vermiş oldukları dilekçe ile rahatlıkla alabilen vatandaşların aldıkları emekli maaşları da yılda iki kez olmak üzere ( Ocak ve Temmuz) aylarında artmaktadır. Emeklilik maaşı ile alakalı tüm sorgulamalara kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sayfası üzerinden rahatlıkla ulaşabilmektedirler.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir