Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

ne-kadar-kredi-cekebilirim

Çekilebilecek kredi miktarı, başvuru yapan kişilere göre değişebilir. Pek çok ihtiyacın karşılanabilmesi için bankalar çeşitli kredileri müşterilerine sunmaktadır. Nakit paralara ihtiyaç duyulduğunda ilk olarak bankalara başvurulur. Bu nakitin hangi amaç için kullanılacağına göre de çekilecek kredinin türü değişir. Örneğin yeni bir ev alacak olan kişilere bankalar konut kredileri verir. Araç almak için ise taşıt kredisine başvurulur. Genel ihtiyaçlar için ise en çok tercih edilen bireysel ihtiyaç kredisidir. Kişiler kendileri için en uygun kredinin ne olduğuna karar vererek başvurularını gerçekleştirmelidir.

Kredi Tutarını Belirleyen Unsurlar

Bir banka kredi başvurusunu değerlendirirken ilk olarak krediyi alacak olan kişinin borcunu ödeyebilecek olup olmamasına bakar. Bunun için de öncelikli olarak çoğu banka gelir belgesini başvuru sırasında ister. Düzenli geliri olmayan kişiler ise kredi miktarına karşılık ipotek göstererek istedikleri krediyi alabilir.

En fazla ne kadar kredi çekebilirim sorusunun cevabını belirleyen bir başka şey ise başvuruda bulunan kişinin kazandığı maaştır. Alınan maaşa göre kredinin miktarı da değişebilir. Ancak kredi alabilmek için en önemli konu ise kredi notudur. Kredi notu düşük olan kişilere kredi çıkma ihtimali de azdır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi ya da kredi kartı başvurusunun değerlendirmesinde ilk olarak kredi notuna bakılır. Kredi notunun yüksek olması bu başvuruların olumlu sonuçlanmasında en önemli faktörlerdendir. Bu kredi notunda kişinin finansal geçmişi yer alır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanan kredi notunu da belirleyen bazı unsurlar mevcuttur. Kredi başvurusunda bakılan kredi notu verilirken bankalar ile olan ilişki göz önüne alınır. Bu notun oluşmasında dikkate alınan faktörler şunlardır:

 • Gelir düzeyi,
 • Düzenli olarak kredi kartı faturasının ödenip ödenmediği,
 • Daha önce krediye başvurulup vurulmadığı,
 • Herhangi bir borcun olup olmadığı.

Kredi notları 0 ile 1900 arasındadır. Bu puanlamalar ile risk seviyeleri oluşturulur. Örneğin 0-699 puanı olan kişiler kara listeye alınır. Kredi verilmesi için en riskli olan bu grupta bulunan kişilere kredi çıkma ihtimali neredeyse yoktur. Bu kişilerin kredi notunu yükseltmeye çalışması gereklidir. Kredi notuna göre diğer risk seviyeleri ise şu şekildedir:

 • 700 – 1099 arası orta riskli,
 • 1100 – 1499 arası az riskli,
 • 1500 – 1699 arası iyi,
 • 1700 – 1900 arası çok iyi.

Kredi notu hakkında merak ettiklerinize Kredi Notu kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Bankada Hiç Hesabı Olmayan Kişilere Kredi Çıkar Mı?

Kredi hesaplamalarını etkileyen en önemli şey bankalar ile çalışma durumu bununla beraber de kredi notudur. Bir bankada hesabı ya da kredi kartı olmayan kişilere kredi çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Bunun nedeni bankaların borçlara karşılık bir teminat beklemesidir. Herhangi bir bankada geliri gözükmeyen ya da kredi kartına sahip olmayan kişilerin de kredi notu bilenemeyeceği için bu kişilerin kredi alabilme ihtimali düşüktür. Ancak kredi almanın bir yolu ipotek gösterilmesidir. Herhangi bir ipoteğe sahip olan kişiler kredi başvurularını gerçekleştirebilir ve diledikleri kredi miktarını alabilir.

Kredi Başvurusu

Kredi başvurusu yapılırken ilk olarak hangi bankadan kredi çekileceğine karar verilmelidir. Bankalar seçilirken de kredilerin faiz oranları göz önüne alınmalıdır. Bu faiz oranları da çekilecek kredinin türüne göre değişebilir. Kredi başvurularında genellikle istenen belgeler ise şunlardır:

 • Başvuru formu,
 • Kimlik belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • Serbest meslek ile uğraşanların bağlı oldukları kuruluştan aldıkları üyelik belgesi.

Bu belgeler ile hangi bankadan kredi alınacaksa o bankanın şubesine gidilerek kredi başvurusu gerçekleştirilebilir. Bunların yanı sıra anında kredi veren bankalar da mevcuttur. Bunun için de genellikle internet şubeleri ve mobil uygulamalardan başvuruda bulunmak yeterlidir.

soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir