Ne Zaman Emekli Olabilirim

ne-zaman-emekli-olabilirim

Ne zaman emekli olunacağı sorusu, sigortalı olarak çalışan her kişinin en büyük meraklarından biridir. Bunun sebebi ise yıllarca çalışıp bunun karşılığının alınmak istenmesidir. Emekli olabilmek için kişilerin yaklaşık olarak 20-25 sene arasında çalışma hayatında olunması gerekmektedir. Çalışma hayatının sonunda da bu emeğin karşılığında kişiler yatırılan prim sayılarına göre, çalışma sürelerine göre maaşa bağlanabilmektedir. Emekli olabilmek ve maaşa bağlanmak iş yerlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Ne Zaman Emekli Olunur?

Sigortalı kişiler ne zaman emekli olacaklarını emekli olmanın üç şartına göre tahmin edebilirler. Bu şartlardan ilki belirli bir süre sigortalı olmak şartıdır. Bu şartın yanında ise belirli bir yaşın doldurulması gerekmektedir. Emekli olma zamanını tahmin etmenin diğer bir şartı ise prim ödeme gün sayısının ne zaman doldurulacağının bilinmesidir. Bu üç koşulun tahmini olarak ne zaman olduğunu bilen bir kişi emeklilik zamanının ne zaman olacağını da tahmin edebilir. Ne zaman emekli olacağının bilinmesi için iki tarihin önemi büyüktür bunlardan biri ilk kez sigortalı olunan tarih diğeri ise doğum tarihidir. Kişiler doğum tarihlerine göre emekli olmaktadırlar. Bunların yanında ayrıca prim ödeme gün sayısının bilinmesi de önemlidir. Emeklilikte belirli bir yaşın doldurulması gerekliliği düşünüldüğünde doğum tarihi özellikle gün, ay ve yıl olarak emeklilik hesabında kullanılması gerekmektedir. İlk kez sigortalı olan tarihin bilinmesi emeklilik tahmini için önemlidir. Prim ödeme sayısı ise emeklilik maaşının belirlenmesinde çok önemlidir.

Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşı hesaplama, yapılırken çeşitli yıllarda yapılan değişiklikler önemli olabilmektedir. Emeklilik maaşı hesaplaması yapılırken en önemli unsur kişinin yatırılmış olan prim sayısıdır Daha sonra ise çalışma yılı, çalıştığı yerdeki derecesi ve emekli olduğu kurum ile bağlı olduğu güvenlik kurumuna göre değişiklik göstermektedir. Kişilerin emeklilik maaşlarını hesaplayabilmeleri için sosyal güvenlik kurumu bir robot geliştirmiştir. Bu uygulamaya girip oradaki istenilen bilgiler girildikten sonra emeklilik maaşı sorgulaması yapılabilir. Ayrıca e-devlet üzerinden de emeklilik maaşı hesaplaması yapılabilir. Emekli Maaşı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Devlet Memur Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Devlet Memuru Emekli Maaşı Hesaplanırken, memurların derece, kademe, hizmet süresinin bilinmesi yeterlidir. Bu yüzden memurların emekli maaşını hesaplamak çok kolaydır ve göreve başlanıldığı tarihten itibaren bilinir. Taban aylık ve kıdem aylığı, memurun unvanı, özel hizmet tazminatı, varsa diğer özel hizmetler ve memurun hizmet süreleri devlet memurlarının emekli maaşlarının ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Memurların emekli maaşlarını etkileyen en önemli faktör ek gösterge rakamlarıdır. Bunlar da memurların unvanlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bağ-kur Emekli Maaşı Hesaplanması Nasıl yapılır?

Bağkur emeklilik maaşı hesaplaması, farklı tarihlere göre farklılık gösterebilmektedir.

  • 2000 yılı öncesinde çalışmaya başlayanlar için hesaplamalar bir yıl prim ödemesi yapıldıysa primin yüzde yetmişi maaş olarak bağlanabilmektedir. Eğer son basamak tam ödenmediyse bir önceki basamağa göre hesaplama yapılır
  • 2000 yılı ile 2008 yılları arasında bağ kur hesaplamalarda maaşın ağırlık ortalaması ile aylık bağlama oranının çarpılması ile bulunur.
  • Ağırlıklı ortalama ise 2000-2008 arası toplam prim gün sayısı toplam prim gün sayısına bölünerek bulunur.
  • 2008 sonrası dönem için BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplaması ise ağırlıklı ortalama ile aylık bağlama oranının çarpımı ile bulunur.
  • Burada ağırlıklı ortalama ise büyüme hızının ve TÜFE rakamlarının ortalaması ile bulunur.
  • Dönem ağırlığı 2008 sonrası yatırılan toplam prim gün sayısının toplam prim gün sayısına bölümü ile bulunur.
soru-sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir